Anasayfa / Medya izleme / “‘Haysiyetli bir adamsan gereğini yapacaksın’”

29 Kasım

“‘Haysiyetli bir adamsan gereğini yapacaksın’”

Kılıçdaroğlu’nun belgeli iddialarına yandaş basın küfür ve hakaretle karşılık verdi.


CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, grup toplantısında Erdoğan’ın oğlunun, eniştesinin, dünürünün ve eski özel kalem müdürünün Man Adası’ndaki 1 sterlin sermayeli bir şirkete milyonlarca dolar para aktardığını belgeleriyle ortaya koydu ve “Haysiyetli bir adamsan gereğini yapacaksın” dedi.

Cumhuriyet manşetten verdiği habere, “Man Adası’na milyonlar aktı” başlığını attı ve “Erdoğan’ın ‘Yurtdışında bir kuruşumun bulunduğu ispat edilsin, istifa ederim’ açıklamasına CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün kürsüden belgelerle yanıt verdi. Önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘Suriyeliler için 30 milyar dolar harcadık’ sözlerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, ‘Bu 30 milyar doları ne zaman, nerede, kimler için kullandınız’ diye sordu, ardından da yurtdışına giden paraların belgelerini açıkladı. CHP lideri, Türkiye’de birçok kişinin ilk defa duyduğu Man Adası’ndaki 1 sterlin sermayeli bir şirkete aktarılan milyonlarca doların dekontlarını gösterdi. Halk Bankası dekontlarına göre Erdoğan’ın dünürü, eniştesi, oğlu, kardeşi ve eski özel kalem müdürü, 15 Aralık 2011-4 Ocak 2012 arasındaki yaklaşık 20 günde yurtdışına 15 milyon dolar aktardı. Kılıçdaroğlu, ‘Bu milletin yakasından düşecek misin’ diye sordu” ifadelerini kullandı.   

Evrensel, “Belge gösterdi, istifa istedi” başlığıyla manşetten verdiği haberde, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailesinin Man Adası’nda kurulan bir offshore şirkete milyonlarca dolarlık para transfer ettiğine dair belgeler açıkladı” ifadelerini kullandı.  

Sözcü gazetesi manşetindeki habere, “Gerçekse de facia yalansa da facia” başlığını attı ve “CHP lideri, Erdoğan’a yakın isimlerin, İngiltere-İrlanda arasındaki Man Adası’nda bir şirkete para gönderdiğini iddia etti. AKP hemen yalanladı” dedi.
Sabah gazetesi habere ön sayfasının altında, “O iddiaların tamamı yalan” başlığıyla yer ayırdı ve “Kılıçdaroğlu yine rezil oldu. Grup’ta ‘İşte belge’ diye gösterdiği kağıtlara Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı ile AK Parti Sözcüsü, ‘Sahte, yalan’ dedi” ifadelerini kullandı.

Yeni Şafak manşetten, “İftiracı ve sahtekar” başlığıyla verdiği haberde, “ABD’deki 17/25 Aralık kumpasıyla eş zamanlı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesine iftiralara başlayan CHP lideri Kılıçdaroğlu, grup toplantısına sahte belgelerle çıktı. Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel iddiaların tamamen yalan olduğunu belirterek, ‘K.K bir kez daha FETÖ tarafından tuzağa düşürülmüş ve rezil edilmiştir’ dedi” ifadelerini kullandı.

Star gazetesi manşetin yanında yer ayırdığı habere, “Tescilli iftiracının sahte belgesi FETÖ’den” başlığını attı ve “Erdoğan’ın yurtdışına para transferi yaptığını öne süren Kılıçdaroğlu’nun belge diye salladığı kağıtlar sahte çıktı” dedi.

Akşam gazetesi manşetin içindeki habere, “İddiaların tamamı yalan” başlığını attı: “Kılıçdaroğlu’nun zırvalarına cevap Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel’den geldi: ‘K.K’nın iddialarının tamamı yalan, gösterdiği kağıtların tamamı sahtedir. Derhal o kağıtları savcılığa verip, suç duyurusunda bulunmalıdır.”

Hürriyet manşetten verdiği habere, “Havale atışması” başlığını attı ve “Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın bazı yakınlarının Man Adası’ndaki bir şirkete 15 milyon dolar gönderdiğini öne sürüp belgeler gösterdi. Erdoğan’ın yakınlarının avukatı ise belgelerin sahte olduğunu söyledi” dedi.

“Atilla’nın avukatı, Zarrab ve Süleyman Aslan’ı suçladı”

ABD’deki kritik Zarrab ya da “Atilla davası” suçlamalar ve itiraflarla başladı.

Cumhuriyet manşetin altında, “O artık sanık değil, tanık” başlıklı habere yer verdi ve “ABD’deki davada Rıza Sarraf savcılarla anlaştı, davanın mahkemedeki tek sanığı Hakan Atilla oldu. Dünkü duruşmada savcı, 17 Aralık’a atıf yaptı, rüşvetin ayakkabı kutularında bulunduğunu söyledi. Türkiye’de ise iki isim için tutuklama kararı çıkarıldı” dedi.

Sözcü gazetesi manşetin altındaki, “Atilla’nın avukatı, Zarrab ve Süleyman Aslan’ı suçladı” başlıklı haberinde, “Halkbank yöneticisi Mehmet Hakan Atilla’nın avukatı, Zarrab’ın suç şebekesinde rüşvet alanın Atilla değil, Halkbank’ın patronu Süleyman Aslan olduğunu iddia etti” ifadelerini kullandı.  

Yeni Şafak manşetin yanındaki, “Şehit polisi bile listeye almışlar” başlıklı haberde, “Zarrab davasında adı geçenlerin listesi New York Bölge Savcısı Joon H. Kim tarafından mahkemeye sunuldu. Mahkemeye sunulan listede 10 Aralık 2016’da Beşiktaş’taki hain terör saldırısında şehit olan İstanbul Emniyet Müdürü Özel Güvenlik Şube Müdürü Vefa Karakurdu’nun dava dosyasında adı geçtiği ve sanık listesinde yer alabileceği belirtiliyor” ifadelerine yer verdi. 

Star gazetesi manşetin altında, “Sarraf şantajla 1 No’lu tanık yapıldı” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “ABD’deki kumpas davasının ilk duruşmasında Rıza Sarraf’ın Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’ya karşı tanıklık yapacağı açıklandı. Atilla’nın avukatı Rocco, ‘Savcılık, Amerika’da yaşamayı umut eden Sarraf’ın sırtını sıvazlıyor’ dedi” ifadeleri yer aldı.

Hürriyet ön sayfasının altında, “Zarrab ABD’nin tanığı” başlıklı habere yer verdi ve “ABD’de İran’a yönelik yaptırımların ihlal edildiğine dair davada yargılanan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın avukatlarının duruşmayı erteleme talebi reddedildi. Jürili duruşma dün başlarken Reza Zarrab’ın suçlamaları 26 Ekim’de gizli oturumda kabul ettiği ve işbirliği yaptığı savcılığın tanığı olacağı açıklandı” dedi.

Gazete bu haberin altında ise, “‘Zarrab’dan rüşveti Süleyman Aslan aldı’” başlıklı habere yer verdi: “Avukatı Rocco, jürili ilk duruşmada Atilla’yı şu sözlerle savundu: ‘Zarrab’ın Türkiye’de rüşvet ağı kurduğu biliniyor. Yüksek makamlara ayakkabı kutularında rüşvet yollayan Atilla değil Zarrab’dı.’”      
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design