Anasayfa / Medya izleme / “‘Çağlayan’a 50 milyon Avro rüşvet verdim’”

30 Kasım

“‘Çağlayan’a 50 milyon Avro rüşvet verdim’”

Sarraf konuştu, Sözcü ve yandaşlar görmezden geldi, Star can çekişti…


Rıza Sarraf ABD’de devam eden davada tanık olarak ifade verdi. Sarraf, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a yaklaşık 50 milyon Euro rüşvet verdiğini söyledi.

Cumhuriyet manşetten verdiği habere, “Çağlayan’a 50 milyon Avro rüşvet verdim” başlığını attı ve “ABD’nin İran’a uyguladığı ambargoyu delmekle suçlanan Rıza Sarraf, tanık olarak verdiği ifadede Türkiye’deki rüşvet çarkını anlattı. Sarraf, eski Halkbank Genel Müdürü Aslan kendisini geri çevirince Zafer Çağlayan ile bağlantı kurduğunu söyledi. Savcı, Sarraf’a bir excel tablosu gösterdi ve ‘Bu nedir?’ diye sordu. Sarraf, ‘Çağlayan’a rüşvet olarak ödenen rakamlar’ cevabını verdi. Sarraf, petrol karşılığı altın ticaretine imkan tanıyacak sistemin işlemesi için eski Ekonomi Bakanı Çağlayan’a yaklaşık 50 milyon Avro rüşvet verdiğini ileri sürdü. Sarraf, savcının sorusu üzerine ‘Çağlayan’la yüz yüze görüştük. Ticaret hakkında bilgi aldı, kar marjlarını sordu ve yüzde 50 yüzde 50 kar paylaşımı ile bu ticarete aracı olabileceğini söyledi’ dedi. Sarraf, ilk yardımı dönemin AB Bakanı Bağış’tan aldığını iddia etti. Bir bankanın, İran’a uygulanan ambargo nedeniyle kendisine hesap açmadığını anlatan Sarraf, ‘Bağış, bankanın Genel Müdürü ile randevu ayarladı’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Birgün gazetesi sürmanşetindeki haber için, “‘Çağlayan’a 40-45 milyon euro rüşvet verdim’” başlığını kullandı. Haberde, “tanık sandalyesine oturup ifade veren Rıza Sarraf, Zafer Çağlayan’a 40-50 milyon Avro rüşvet verdiğini iddia etti. Zafer Çağlayan’ın kardeşine verilen rüşvetin dekontunu da mahkemeye kanıt olarak sundu. Rıza Sarraf, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın yargılandığı davada ‘tanık’ oldu. Sarraf, altın ticareti yaptığı sırada dönemin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a 40-45 milyon euro rüşvet verdiğini iddia etti” ifadeleri yer aldı.

Evrensel gazetesi habere ön sayfasının altında, “Dava siyasetten ekonomiye uzanıyor” başlığıyla yer verdi ve “Zarrab’ın, ‘itirafçı’ statüsüyle tanık durumuna dönüştüğü dava ABD’de sürüyor. Davada ‘Dolandırıcılık, kara para aklama’ iddialarıyla Türkiye’den üç bankanın adı geçiyor. Hukukçular, ‘’ABD’nin İran’a ambargosu Türkiye’yi bağlamaz, ortada herhangi bir suç yok’ dese de… Hukuk ve siyaset açısından ‘yok’ hükmünde sayılan bu davada ekonomik açıdan aynı şeyi söylemek imkansız. Bankalara ceza ve yaptırım gelebilir. Ekonomi sallanır” ifadelerini kullandı.  

Star gazetesi ön sayfasının altındaki, “FBI kontrolünde iftiraya başladı” başlıklı haberinde, “ABD’de FBI gözetiminde özel bir yerde tutulduğunu söyleyen Sarraf, Türkiye’ye iftira için savcılarla yaptığı anlaşmayı ‘İşbirliği cezaevinden çıkmanın en hızlı yoluydu’ sözüyle deşifre etti. Türkiye’yi hedef alan skandal davada, savcıların ‘yıldız tanık’ ilan ettiği Rıza Sarraf dünkü jürili duruşmaya ilk kez katıldı. Cezaevinde bıçaklı saldırıya uğrayan ve 90 yıl hapisle tehdit edilen Sarraf, FETÖ iftiralarını itiraf diye art arda sıraladı. Savcı Yardımcısı David Denton ise mahkemede 17-25 Aralık kumpasının FETÖ-FBI ortaklığı ile yapıldığının doğrulayan ifadeler kullandı: FBI 2013’ten bu yana araştırıyordu. Ve toplanan deliller Türk polisinin topladıklarıyla aynı hikayeyi anlatıyor” ifadelerine yer verdi.  

Vatan gazetesi manşetin altındaki habere, “Sarraf ‘tanık’ olarak kürsüde” başlığını attı ve “ABD’de İran’a yaptırımların delinmesi davasında savcının ‘yıldız tanık’ dediği Rıza Sarraf kürsüye çıktı. Sarraf, savcılarla yaptığı anlaşmayı ‘İşbirliği cezaevinden çıkmanın en hızlı yoluydu’ diye doğruladı” dedi.
Hürriyet manşetindeki habere, “Mahkemede konuşuyor” başlığını attı ve “ABD’de savcı ile işbirliği yapan Reza Zarrab tanık olarak ilk kez duruşmaya çıktı. İran’a yaptırımı nasıl ihlal ettiğini anlatan Zarrab, Zafer Çağlayan’a rüşvet verdiğini öne sürdü. Çapraz sorgusu yapılan Zarrab, şu iddialarda bulundu: ‘Hakan Atilla, İranlıların uluslararası ödemelerini gerçekleştirmek ve Halkbank’taki paralarını dışarıya çıkarabilmek için bir metot geliştirdi ve bu sistemin çalışmasını sağladı. 2010 ve 2011’de İran Merkez Bankası Başkanı Mahmud Bahmani ile iki kez görüştüm. 2010-2011’de İran ve Bank Mellat’la çalıştım. Türkiye’de Aktif Bank hesap açmayınca Bakan Egemen Bağış’tan yardım istedim. Banka döngü dışı kaldı. Halkbank’a gittim. Süleyman Aslan, ‘Altın ticareti için fazla popülersin’ deyince Bakan Zafer Çağlayan’a gittim. Kardan yüzde 50 pay istedi. 40-45 milyon Euro, 7 milyon dolar ve 2.4 milyon TL rüşvet verdim’” ifadelerine yer verdi.  

Sözcü gazetesi ise Sarraf’ın itiraflarına hiç değinmeden manşetinde, “Zarrab işlerini rüşvetle halletmeye alışmış” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “ABD’de tutuklu olan Halkbank’ın müdürü Hakan Atilla’nın avukatı Rocco, Zarrab’ı ağır suçladı: ‘Her işini rüşvetle halletmeye alışmış. Hapishanede rüşvet önerip uyuşturucu, kadın ve içki istedi’ dedi!” ifadeleri yer aldı. 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design