Anasayfa / Medya izleme / “Sarraf’ın ‘işi’ çok”

04 Aralık

“Sarraf’ın ‘işi’ çok”

Rıza Sarraf’la ilgili gelişmelerin gazetelerin manşetinden düşmediği gündemin en dikkat çeken haberi Sözcü gazetesinin sürmanşetinde yer aldı.


Cumhuriyet gazetesi manşetin altında, “Sarraf’ın ‘işi’ çok” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Brooklyn Üniversitesi’nde ceza hukuku profesörü olan Miriam Baer, ABD’de görülen davayı Cumhuriyet’e değerlendirdi. Davanın bundan sonra nasıl yürüyeceğini anlatan Baer, Hakan Atilla hüküm giyse de Rıza Sarraf’ın tanıklığının devam edeceğini söyledi. Eski bir savcı olan Prof. Miriam Baer’e göre bu dava Türkiye’deki hükümet yetkililerini aksine siyasi değil, en yalın tanımı ile ‘Amerikan bankacılık sistemini tehdit eden unsurlara karşı açılmış bir ceza davası’” ifadeleri kullanıldı.

Birgün gazetesinin manşetinde, Prof. Dr. İbrahim Ö. Kaboğlu ile yapılan röportaj, “Sarraf’ın davası AKP’nin davasıdır” başlığıyla yer aldı: “‘İşin çelişkili tarafı şu: Bize karşı açılan diyemeyeceğim, açtırılan davalarda ‘Türkiye’nin haysiyeti’ deniyor ama Türkiye’nin haysiyeti dışarıda böyle çürütülüyor. Şu anda ABD’den aldığımız kokular gösteriyor ki, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, böyle bir manzarayla, böyle hukuksuz bir dış ilişkiler sarmalı ile ilk kez karşılaşıyoruz. Bu da haliyle anayasal kazanımlarımızı, tarihsel kültürel mirasımızı ve Müslüman dünyaya örnek olma durumumuzu derinden sarsıyor. Ve bu durum, T.C yurttaşı olarak beni son derece rahatsız ediyor. Bu dava milli dava değil, iktidarın davasıdır’” 

Evrensel gazetesi ise ön sayfasının altındaki, “Mesele ABD ambargosunun ötesinde” başlıklı haberinde, “Rıza Zarrab’ın tanık olarak dinlendiği davayı New York’ta takip eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger ile gözlemlerini konuştuk. Meselenin ABD ambargosu değil, bankacılık akdinin ihlali olduğunu belirten Aksünger, ‘Siz bunu eğer delmişseniz, ya bu cezayı ödeyeceksiniz ya da bu sistemin içinden çıkarılacaksınız. Yani aslında uluslararası bütün işlemlerden mahrum edileceksiniz’ dedi. BM’nin güvenlik yaptırımları konusuna da değinen Erdal Aksünger, ‘Buradaki iddiaların toplamında İran’dan doğalgaz, petrol alınıyor ki çok da yüksek fiyata alınıyor. Birilerinin çıkarlarına hizmet etmek amacıyla. Türkiye bankacılık sistemi ile beraber para ödemesi yapılıyor, komisyonlar üzerinden ciddi rant elde edilmek üzere kurulmuş tezgah gibi görünüyor’” ifadelerine yer verdi. 

“Bahçeli’den rüşvet teşhisi”

Sözcü gazetesinin sürmanşetinde, “Bahçeli’den rüşvet teşhisi” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “TBMM’de 20 Ocak 2015 günü Çağlayan hakkındaki soruşturma önergesi ele alınırken MHP lideri bir önerge imzalayıp Meclis Başkanlığı’na gönderdi ve Çağlayan’ın rüşvetten Yüce Divan’a sevkini istedi. Ancak Bahçeli’nin önergesi kabul edilmedi ve Zafer Çağlayan’ı aklayan komisyon raporu, 264 AKP’linin oyuyla benimsendi. Bu rapora CHP ve MHP’den 242 ret oyu çıktı” ifadeleri kullanıldı. 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design