Anasayfa / Medya izleme / “‘MİT uyardı, sen kapattın’”

06 Aralık

“‘MİT uyardı, sen kapattın’”

Kılıçdaroğlu’nun “MİT bombası” çok az sayıda gazetede yer bulabildi.


CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MİT’in 17-25 Aralık’tan 9 ay önce Erdoğan’a Zarrab’ın bakanlarla ilişkisini ortaya koyan rapor gönderdiğini açıkladı. Kılıçdaroğlu Erdoğan’a, “Sen, o dosyayı kapattın” dedi.

Cumhuriyet habere manşetinde, “‘MİT 4 yıl önce uyardı’” başlığıyla yer verdi ve “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MİT’in Rıza Sarraf hakkında 18 Nisan 2013 tarihinde hazırladığı bilgi notunu açıkladı. MİT’in üç sayfalık bilgi notunda, Sarraf’ın İran’a yönelik ambargoyu deldiği, ABD tarafından izlendiği ve dönemin İçişleri Bakanı Güler ile Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’la yakın ilişkiler içinde olduğu belirtiliyor. Erdoğan’ın başından beri her şeyden haberdar olduğunu söyleyen Kılıdaroğlu, ‘Sen, o dosyayı kapattın. Senin hükümetin Sarraf’a çalıştı. Senin hükümetin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ihanet etti’ dedi. Kılıçdaroğlu, vergi cenneti Man Adası’yla ilgili iddialarını da sürdürüp ‘Enişten Ziya İlgen’in Man Adası’nda şirketi var mı’ diye sordu” ifadelerini kullandı.

Evrensel gazetesi manşetin yanındaki habere, “‘MİT’in bilgilerini Zarrab’a bakanlar sattı’” başlığını attı ve “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hakkında casusluk soruşturması başlatılan Reza Zarrab’a, devletin gizli kalması gereken belgelerini hükümetin bakanlarının para karşılığında verdiğini öne sürdü. MİT’in bu bilgiyi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önüne 17-25 Aralık’tan 9 ay önce koyduğunu belirten Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın dosyayı kapattığını söyledi” ifadelerine yer verdi.

Birgün gazetesi manşetinde yer verdiği haber için, “Halkın dışında herkese ne istedilerse vermişler” başlığını kullandı. Haberde, “ABD’de devam eden davada AKP hükümetiyle rüşvet bağlantılarını itiraf eden Rıza Sarraf üzerinden Cumhurbaşkanı ve AKP lideri Erdoğan’a seslenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Sarraf’a da ne istediyse verdiniz siz. Bakan istedi bakan verdiniz, rüşvet istedi rüşvet verdiniz’ dedi. AKP kurmaylarının geçmişte ‘hayırsever’ dediği Sarraf’ı şimdi ‘casus’ ilan etmesini de eleştiren CHP lideri Kılıçdaroğlu, ‘Devletin bütün sırlarını götürüp Sarraf’a teslim ettiler’ diyerek 17-25 Aralık operasyonlarından 9 ay önce MİT tarafından dönemin Başbakanı Erdoğan’a gönderilen bilgi notunu hatırlattı” ifadeleri yer aldı.

Hürriyet habere manşetin altında, “MİT uyardı, sen kapattın” başlığıyla yer verdi: “Kılıçdaroğlu, 17/25 Aralık’tan 9 ay önce 18 Nisan 2013’te, MİT’in dönemin Başbakanı Erdoğan’a Zarrab’la ilgili 3 sayfalık bir bilgi notu verdiğini söyledi. CHP lideri bu notta Zarrab’ın bakanlarla ilişkisinden ABD’nin yasaklı isimler listesine girebileceğine kadar önemli uyarılar bulunduğunu belirterek Erdoğan’a yüklendi: ‘Bakanlarına verdiği rüşvet önüne konuldu, sen dosyayı kapattın. Casus dediğiniz bu adama tüm bilgileri senin bakanların verdi.’” 

“Mahkeme ‘terör’de, akademi barışta ısrarcı!”

Barış Bildirisi’ne imza atan akademisyenlerin yargılanmasına dün başlandı. Mahkeme beraat taleplerini reddetti.

Cumhuriyet habere ön sayfasının altında, “Akademi adliyede” başlığıyla yer verdi. Haberde, “Barış Bildirisi’ne imza atan 10 akademisyen, dün 10’ar dakika arayla Çağlayan Adliyesi’nde hakim karşısına çıktı. Mahkeme heyetleri akademisyenlerin derhal beraat ve dosyaları birleştirme taleplerini reddetti. Üç akademisyenin avukatı Arın Gül Yeniaras, ‘İmza atmak suç değildir. Meşru, ahlaki, hukuki ve yasaldır’ savunması yaptı” ifadeleri yer aldı. 
 
Evrensel gazetesi sürmanşetindeki habere, “Mahkeme ‘terör’de, akademi barışta ısrarcı!” başlığını attı ve “‘Bu suça ortak olmayacağız’ bildirisini imzalayan 150’ye yakın akademisyenin yargılandığı dava başlarken, mahkeme akademisyenlerin 301’den yargılanması talebini reddetti ve Terörle Mücadele Kanunu’ndan (TMK) yargılanmasını istedi. İlk gün 10 akademisyenin yargılanması tamamlanırken, dava 12 Nisan’a ertelendi” ifadelerini kullandı. 

Birgün gazetesi birinci sayfasının altında yer ayırdığı haber için, “‘Akademi biat asla etmemeli’” başlığını kullandı ve “Barış Bildirisi’ne imza attıkları gerekçesiyle haklarında ayrı ayrı davalar açılan akademisyenlerin duruşması dün görüldü. 10 imzacı akademisyenin yargılandığı ilk davada mahkeme beraat taleplerini reddetti, duruşmayı ise 12 Nisan’a erteledi” ifadelerine yer verdi.   

“Oynayarak kaçtılar”

Türkiye’den Macaristan’a giden 16 kişilik halkoyunları ekibinden 11 kişinin Macaristan’a iltica ettiği iddia edildi.

Cumhuriyet ön sayfasının altındaki habere, “Oynayarak kaçtılar” başlığını attı ve “Budapeşte’de yapılan halkoyunları yaza veda etkinliğine davet edilen Ankara Kent Çocuk ve gençlik Halk Dansları Topluluğu Derneği üyelerinin çoğunluğu Türkiye’ye dönmedi. Gri hizmet pasaportu alarak Macaristan’a giden 16 kişilik kafilenin 11 üyesinin Macaristan’a iltica ettiği iddia edildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı” dedi.  

Sözcü gazetesi habere birinci sayfasının altında, “11 milli folklorcumuz Macaristan’a iltica etti” başlığıyla yer verdi ve “Ankara’da bir derneğe üye 16 folklorcu, gri hizmet pasaportuyla kasım başında Budapeşte’ye gitti. Ekipten sadece 5 kişi döndü” ifadelerimi kullandı.

Star gazetesi haberi ön sayfasının altından, “Folklor ekibinden iltica oyunu” başlığıyla anonsladı.

Akşam gazetesi sürmanşetindeki habere, “İltica halayı!” başlığını attı ve “Ankara Kent Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu Derneği ile Macaristan’daki etkinliğe giden 16 kişiden 11’i dönmedi. Hepsi 20 yaş üstü ve yeni lisanslı olan folklorcularla ilgili soruşturma başlatıldı” dedi.
Hürriyet habere sürmanşetinde, “Halkoyunu diye gittiler iltica ettiler” başlığıyla yer verdi ve “Ankara’dan Macaristan’a festival için giden 16 kişilik halkoyunları ekibinden 11’i iltica etti. Gri (hizmet) pasaportlarıyla resmi görev yazılarını da alan grup üyelerine halkoyunlarıyla ilgileri olmadığı halde lisans çıkarıldığı öğrenildi. Grubun PKK ile bağlantısı üzerinde duruluyor. Macaristan ise iltica başvurusu olmadığını açıkladı” ifadelerini kullandı.
 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design