Anasayfa / Medya izleme / Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler - 120

06 Aralık

Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler - 120

Tunca Öğreten ve Mahir Kanaat serbest kalırken 20’si tutuklu 29 kişinin yargılandığı “FETÖ medya davasında” tahliye çıkmadı

 
Kamuoyunda “RedHack davası” olarak bilinen davada tutuklu olarak yargılanan gazeteciler Tunca Öğreten ve Mahir Kanaat 6 Aralık günü İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmanın sonunda tahliye edildiler.
 
Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın RedHack tarafından ele geçirilip sızdırılan e-maillerinin haberleştirilmesi nedeniyle açılan davada toplam altı gazeteci yargılanıyor. Öğreten ve Kanaat’in serbest bırakılmasıyla davada tutuklu yargılanan sanık kalmadı. Altı gazeteci "örgüt üyeliği", "örgüt propagandası, bilişim sistemini engelleme, bozma, verileri değiştirme veya yok etme" iddiasıyla yargılanıyor.
 
Diken eski editörü Tunca Öğreten, BirGün gazetesi çalışanı Mahir Kanaat DİHA Haber Müdürü Ömer Çelik, DİHA muhabiri Metin Yoksu, Yolculuk Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Eray Sargın ve ETHA Haber Müdürü Derya Okatan 25 Aralık 2016'da gözaltına alınmıştı. Altı gazeteci 24 günlük gözaltı süresinin ardından 17 Ocak'ta adliyeye sevk edildi. Öğreten, Kanaat ve Çelik tutuklanırken diğer üç isim serbest bırakıldı.

24 Ekim 2017 günü görülen ilk duruşmada tutuklu sanıklardan kapatılan DİHA Haber Müdürü Ömer Çelik tahliye edilmişti.
 
Duruşmada bilirkişi raporunun mahkemeye henüz ulaşmadığı görüldü. Ardından söz alan Öğreten "Savaş muhabirliği dahil mesleğin her türlü zorlu ve tehlikeli alanında görev yaptım, ancak kendimi hiç bu kadar tehlikede hissetmemiştim. Kendini hacker olarak tanıtmaktan imtina etmeyen, adı sanı bilinmeyen birinin iftirasıyla bir yıldır özgürlüğümden, eşimden mahrum bırakılmış durumdayım,” diye konuştu.

“Hiçbir terör örgütüyle uzaktan yakından ilişkim yoktur, gelecekte olması da mümkün değildir” diyen Öğreten, "Evrensel hukuk, ifade ve basın özgürlüğü ve gazetecilik ilkeleri temel alındığında neden bir yıldır tutuklu olduğumuza cevap veremiyorum. Belli ki bu sorunun yanıtı sizde de yok” diye konuştu.

Öğreten yakın zamanda “Paradise Papers” adıyla pek çok siyasi lider ve işadamı hakkında belgelerin sızdırıldığını ve bu konuda pek çok haber yapıldığını hatırlattı ve, “Benim yaptığım haberle neredeyse birebir benzerlik taşıyan bu haberler nedeniyle ne bir gazeteci gözaltına alındı ne de tutuklandı” dedi.
 
Ardından konuşan Mahir Kanaat ise dava dosyasında bahsi geçen Twitter yazışma grubunun iddia edildiği gibi kendisinin kurmadığını, kendisine yönelik suçlamalara kaynaklık eden ve bilgisayarında bulunan 17-25 Aralık iddianamesinin ise internetten kolayca bulunabildiğini anlattı.
 
Hakkındaki “FETÖ üyeliği” suçlamasını reddeden Kanaat, “Ben devrimci bir ailenin çocuğu olarak doğdum. Öyle de yetiştirildim. Okul hayatında ve iş hayatımda hep 'Tek yol devrim' diyenler vardı. Ve ben o güzel insanlardan hiç ayrılmadım. Muhtemelen de ölene kadar ‘tek yok devrim’ diyenlerle beraber olacağım,” diye konuştu.

Davanın bir sonraki duruşması 3 Nisan 2018’de görülecek.
 
 
29 sanıklı medya davasında tahliye yok
 
“FETÖ medya davası” olarak adlandırılan ve aralarında gazeteci Murat Aksoy ve kapatılan Meydan gazetesi yazarı Atilla Taş’ın da bulunduğu büyük çoğunluğu gazeteci 29 kişinin yargılandığı davanın görülmesine 3-4 Aralık tarihinde İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.
 
P24’ün mahkeme salonundan takip ettiği duruşma sonunda mahkeme heyeti tutuklu yargılanan 20 gazetecinin tümünün tutukluluklarının devamına karar verdi. Dava 6 Şubat tarihine ertelendi.
 
İki gün süren duruşma tanıkların dinlenmesiyle başladı. Duruşmada tanıklara bir önceki duruşmada tahliye edilen Bünyamin Köseli, hakkında yakalama kararı bulunan Sait Sefa ve tutuklu sanıklar Bayram Kaya, Ahmet Memiş ve Muhammed Sait Kuloğlu hakkında sorular sorulurken toplam altı tanık dinlendi.
 
Duruşmaya İskenderun 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nden bağlanan tanık kapatılan Aksiyon dergisi muhabiri Bünyamin Köseli hakkında verdiği ifadesinde Köseli’nin “himmet” adı altında para topladığına dair bilgisi olduğunu ancak kendisinin buna tanık olmadığını söyledi.
 
Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nden bağlanan bir diğer tanık ise kapatılan Zaman muhabiri Bayram Kaya’yı üniversite yıllarından tanıdığını belirterek 2006 yılı civarında birlikte bir Kuran kursuna ve Fethullah Gülen grubunun “sohbet” diye adlandırılan dinî toplantılarına katıldıklarını söyledi. Ancak bunun üzerine söz alan Kaya, kendisinin 2005-2006 yıllarında İngiltere’de olduğunu söyledi.
 
Daha sonra duruşmaya İzmir’den bağlanan tanığın sanık Muhammed Sait Kuloğlu hakkındaki ifadesi alındı. Tanık Kuloğlu’nu üniversite yıllarından ve arkadaşları aracılığıyla tanıdığını söylerken mahkeme başkanı Kuloğlu’nun “FETÖ üyeliği” suçlamasıyla yargılandığını hatırlatıp bu konuyla ilgili bilgilerini sordu. Tanık bunun üzerine o konuda bilgisi olmadığını söyledi.
 
Duruşmada Sait Sefa’nın kurucusu olduğu Haberdar sitesinin eski çalışanları da tanık olarak dinlendi. Tanıklara Sait Sefa ve Ahmet Memiş hakkında sorular soruldu. Tanıklar Haberdar’ın bir haber sitesi olduğunu, kendilerinin bu çerçevede çalıştıklarını, sanıkların FETÖ bağlantıları ile ilgili bir bilgilerinin olmadığını söylediler. Twitter’da Fuat Avni adlı hesaptan atılan tweetlerin haberleştirilmesiyle ilgili bir soruya cevap veren eski Haberdar çalışanı bir tanık, tweetlerin haber değeri taşıdığı için haberleştirildiğini, bunun dışında bir bilgiye sahip olmadığını söyledi.

Tanık ifadelerinin ardından mütalaasını açıklayan savcı, tüm tutuklu sanıkların tutukluluklarının devamını istedi.
 
Daha sonra tanık beyanlarına ilişkin olarak söz alan sanıklardan Seyit Kılıç ve Ufuk Şanlı HTS kayıtlarına dayalı ByLock raporlarına itiraz ederek telefon HTS kayıtlarıyla ByLock kullanımını gösterdiği iddia edilen telefon HTS kayıtlarının birbiriyle çeliştiklerini örneklerle anlattı.
 
Tutuklu yargılanan Zaman eski ekonomi muhabiri Halil İbrahim Balta sağlık sorunları nedeniyle tutukluluğun işkenceye dönüştüğünü söyleyip tahliyesini isterken, davanın bir önceki duruşmasında sağlık nedenleriyle tahliye edilen Skolyoz hastası Davut Aydın duruşmalardan vareste tutulmasını istedi.
 
Gazeteci ve akademisyen davalarında yoğun takvim
 
Onlarca gazeteci ve akademisyen devam eden ya da yeni başlayan duruşmalarda bu hafta ve önümüzdeki hafta hâkim karşısına çıkıyor.
 
Gazeteci davalarında toplamda 70’in üzerinde kişi yargılanırken Barış için Akademisyenler girişimi olarak imzaladıkları bildiri nedeniyle “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla haklarında dava açılan akademisyenlerden 46’sı da bu hafta ilk kez hâkim karşısına çıkıyor.
 
4 Aralık ile 15 Aralık tarihleri arasında görülen gazeteci davaları şöyle:
 
4 Aralık: Aralarında gazeteci Murat Aksoy ve eski şarkıcı Atilla Taş’ın da bulunduğu 20’si tutuklu toplam 29 kişinin yargılandığı davaya devam edildi. İki gün süren duruşma 5 Aralık günü tamamlandı.

4 Aralık: Kapatılan Taraf gazetesi yöneticileri Ahmet Altan, Yasemin Çongar, Yıldıray Oğur ile Taraf muhabiri Mehmet Baransu ve Tuncay Opçin'in yargılandığı davanın altıncı duruşması İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.
 
5 Aralık: Gazeteci yazar Ahmet Altan’ın “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılandığı dava İstanbul 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Altan aynı gün İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “terör propagandası” suçlamalarıyla yargılandığı davanın ilk duruşmasında savunma yaptı.
 
6 Aralık: “RedHack davasının” ikinci duruşması İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davada toplam altı gazeteci Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın sızdırılan e-maillerinin haberleştirilmesi nedeniyle yargılanıyor.
 
8 Aralık: Aralarında Şahin Alpay, Ali Bulaç, Mümtazer Türköne gibi kapatılan Zaman gazetesinin eski yazarlarının da bulunduğu toplam 31 kişinin “darbe” suçlamalarıyla yargılandığı “Zaman davasının” ikinci duruşması İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.
 
11 Aralık: Aralarında Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın da bulunduğu yedi kişinin “darbe” suçlamalarıyla yargılandığı davanın dördüncü duruşması İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
15 Aralık: Kapatılan DİHA muhabiri Nedim Türfent’in “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davanın beşinci duruşması Hakkâri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.
 
Akademisyenlerin yargılandığı davaların görülmesine ise İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Mahkeme, 5 Aralık’ta 10 imzacı akademisyenin ilk duruşmasını gördü. 7 Aralık’ta ise toplam 35 akademisyenin duruşmasının görülmesi beklenirken bir akademisyen de 14 Aralık’ta hâkim karşısına çıkacak.
 
Taraf davası 31 Ocak’a ertelendi

Kamuoyunda "Balyoz Darbe Planı" davası olarak bilinen ancak “Egemen Harekât Planı’’ başlıklı savaş planlarının yayımlanmasını konu alan davanın altıncı duruşmasında Taraf gazetesinin eski yönetici ve yazarlarının yargılanmasına 4 Aralık günü devam edildi.
 
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya davanın tek tutuklu sanığı Taraf eski muhabiri Mehmet Baransu katıldı. Baransu’nun avukatının davadan çekilmesi nedeniyle Baransu’yu temsil etmesi için Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) uyarınca barodan bir avukat görevlendirildi.
 
Duruşmada Baransu savunma belgelerine cezaevinde el konduğunu, bu yüzden savunma yapamayacağını söyledi. Baransu ayrıca savunmasını yapmak için talep ettiği kitapların kendisine verilmediğini de söyledi.
 
Mahkeme başkanının Baransu’ya ByLock kullanıcısı olduğuna dair HTS raporu bulunduğunu söylemesi üzerine Baransu bu raporun kendisine verilmediğini söyledi.
 
Ardından mütalaasını açıklayan savcı, Baransu’nun savunma için süre talebinin yargılamayı uzatma amaçlı olduğunu söyleyerek talebin reddini istedi. Ara kararı açıklayan mahkeme heyeti Baransu’nun tutukluluğunun devamına hükmetti. Baransu’nun kitaplarla ilgili talebini reddeden mahkeme avukat kısıtlılık kararının ise kaldırılmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca davanın tüm sanıkları ve sanıkların eşleri hakkında ByLock raporu talep etti. Dava 31 Ocak’a ertelendi.
 
Davada Taraf Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan, Taraf Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Yasemin Çongar ve Taraf Gazetesi eski Yazıişleri Müdürü Yıldıray Oğur'un 52 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle yargılanıyor. Altan, Çongar ve Oğur, "Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme, amacı dışında kullanma, hile ile alma, çalma", "Devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme", "Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama" ile suçlanıyorlar. Altan, Çongar ve Oğur savunmalarını davanın 2 Eylül 2016’da görülen ilk duruşmasında yapmaları sonrasında duruşmalardan vareste tutulmuşlardı.

Davada Baransu ile hakkında tutuklama kararı bulunan Tuncay Opçin ise diğer suçlamalara ek olarak "Silahlı terör örgütü kurma ve yönetme" suçlamasıyla da karşı karşıya bulunuyor. Baransu ve Opçin'in 35 yıldan 75 yıla kadar hapsi istenirken, Ahmet Altan, Yasemin Çongar ve Yıldıray Oğur’un ise 20'şer yıldan 52 yıl 6'şar aya kadar hapsi talep ediliyor.
 
TV10 kameramanı tutuklandı
 
İstanbul’da 25 Kasım sabahı gözaltına alınan kapatılan TV10 kameramanı Kemal Demir 1 Aralık günü tutuklandı.

Demir ve bir başka TV10 çalışanı olan Kemal Karagöz’ün 25 Kasım günü düzenlenen ev baskınlarında yedi diğer kişiyle birlikte gözaltına alındığı bildirildi. 

Demir ve Karagöz beş günlük gözaltı süresinin ardından 1 Aralık’ta İstanbul Adliyesine gönderildi. Karagöz adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, Demir tutuklandı. Demir’in örgüt üyeliği iddiasıyla tutuklandığı bildirildi.
 
Tunca Öğreten ve Mahir Kanaat’in tahliyesi ve Demir’in tutuklanmasıyla Türkiye’de tutuklu veya hükümlü olarak bulunan cezaevinde bulunan gazeteci sayısı en az 152 oldu. Ayrıntılı listeye buradan ulaşılabilir.
 
Ahmet Altan “hakaret” ve “terör propagandası” davasında savunma yaptı
 
Gazeteci yazar Ahmet Altan’ın “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “terör propagandası” suçlamalarıyla yargılandığı davanın ilk duruşması 5 Aralık günü İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Yargılandığı “darbe” davasından tutuklu bulunan Altan, duruşmaya Silivri Cezaevi’nden SEGBİS’le katılarak savunma yaptı.

“Ezip Geçmek” başlıklı köşe yazısındaki bazı ifadeler nedeniyle yargılanan Altan, aynı yazının “darbe teşebbüsü” suçlamalarıyla yargılandığı davada da kanıt olarak gösterilmesine atıfla davada çelişkiler ve mantıksızlıklar bulunduğunu söyledi. Altan, darbe davasında kardeşi Mehmet Altan, gazeteci Nazlı Ilıcak ve dört diğer sanıkla birlikte 11 Aralık Pazartesi günü tekrar hâkim karşısına çıkacak. Her iki dava da İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülüyor. Altan’ın mahkemede yaptığı savunmanın tam metni buradan okunabilir.
 
Duruşmada avukat Ergin Cinmen, Yargıtay 18. Daire'nin yazarın bir başka davada “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla verilen mahkûmiyetini bozan kararını dosyaya sundu. Altan’ın diğer avukatı Figen Albuga Çalıkuşu ise davada düşüncenin ve ifadenin ne yargılandığını söyledi. Çalıkuşu “Yargılanan yazıda cebir şiddet çağrısı yok, böyle bir çağrı olmadıkça terör propagandası olmaz,” diye konuştu.
 
Duruşma sonunda ara karar açıklayan mahkeme heyeti yargılamaya konu yazının bir diğer davada da yargılanıyor olması nedeniyle davaların birleştirilmesinin incelenmesini kararlaştırdı. Davanın bir sonraki duruşması 4 Ocak 2018’de görülecek.
 
Altan aynı gün İstanbul 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılandığı bir başka davada hâkim karşısına çıktı. Dava 26 Nisan’a ertelendi.
 
Deniz Yücel’e uygulanan tecrit sona erdi
 
Die Welt Türkiye muhabiri Deniz Yücel’in tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’ndeki tecridinin son bulduğu açıklandı.
 
Yücel’in eşi Dilek Mayatürk Yücel, Twitter hesabında 3 Aralık günü paylaştığı mesajda Yücel’in tutuklu Habertürk eski koordinatörü Oğuz Usluer’le aynı avluyu paylaşacağını ancak ayrı hücrelerde olacaklarını duyurdu. Yücel’in kalacağı hücrenin yine tek kişilik olacağı bildirildi.
 
Dihaber muhabiri Selman Keleş’e yeniden tutuklama kararı
 
Sekiz ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye olan kapatılan Dihaber muhabiri Selman Keleş ile Van İpekyolu Belediyesi çalışanı Arif Aslan hakkında 6 Aralık günü yeniden tutuklama kararı çıkarıldı.


Keleş ve Aslan "Terör örgütü üyeliği" iddiasıyla 8 ay tutuklu kaldıktan sonra 21 Kasım tarihinde görülen ilk duruşmalarında tahliye olmuşlardı. Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen tahliye kararına savcılık itirazda bulundu. İtirazı değerlendiren Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Keleş ve Aslan'ın tekrar tutuklanmaları için yakalama kararı çıkardı. Keleş ve Aslan'ın avukatları bir üst mahkemeye itirazda bulunacak.


 
DİHA muhabiri Berivan Altan’a 1 yıl 3 ay hapis cezası
 
Mersin’de 11 Ağustos’ta gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Berivan Altan 5 Aralık günü yargılandığı davanın ilk duruşmasında “örgüt propagandası” suçlamasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ceza ertelendi.

Duruşma Mersin 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkemede okunan iddianamede, Altan’ın 25 Mayıs ve 12 Haziran 2016 tarihlerinde yaptığı haberler ve bir müzik videosunu sosyal medyada paylaşması suç delili olarak gösterildi.
 
Arşivci ve yayıncı Emin Şakir tutuklandı
 
Türkiye’de yayınlanan sol yayınları arşivleyip solyayin.com adlı web sitesinde erişime açan Emin Şakir 28 Kasım günü bu çalışması nedeniyle tutuklandı.
 
Şakir’in bundan iki yıl önce hakkında gizlilik kararı bulunan bir soruşturma kapsamında evi basılarak aranmış, arşivine, bilgisayarlarına, telefonuna ve hard disk’lerine el konmuştu. 28 Kasım günü mahkeme önüne çıkan Şakir, evinde ele geçirilen dijital yayınlar ve İzmir’deki Gezi eylemlerine katılması gerekçe gösterilerek “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla tutuklandı.
 
 
Cezaevinde bulunan gazeteciler listesi
 
1          Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri
2          Abdullah Kılıç, Habertürk
3          Abdullah Özyurt, Zaman Gazetesi muhabiri
4          Abdulvahap İş, Serbest gazeteci
5          Ahmet Altan
6          Ahmet Feyzullah Özyurt
7          Ahmet Memiş, Gazeteci, Haberdar İnternet Sitesi
8          Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman Gazetesi
9          Ahmet Şık
10        Ahmet Turan Alkan, Eski Zaman yazarı
11        Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
12        Akın Atalay, Cumhuriyet
13        Alaattin Güner, Cihan meya direktörü
14        Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü
15        Ali Aşikar – Azadiya Welat
16        Ali Babür Boysal, Zaman Gazetesi tasarımcı
17        Ali Bulaç, Eski Zaman Gazetesi yazarı
18        Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
19        Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi
20        Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski  yazıişleri müdürü
21        Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek
22        Ayhan Demir, Çaldıran Haber Ajansı imtiyaz sahibi
23        Ayşe Nazlı Ilıcak
24        Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman
25        Aytekin Gezici, Gazeteci-Yazar
26        Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman Bölge Temsilcisi
27        Bayram Kaya, Zaman muhabiri
28        Behram Kılıç
29        Beytullah Özdemir, Zaman Gazetesi Düzce temsilcisi
30        Burak Ekici, BirGün gazetesi internet editörü
31        Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri
32        Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
33        Ceren Taşkın, Hatay'ın Sesi
34        Cuma Kaya, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
35        Cuma Ulus, Millet Gazetesi Yayın Koordinatörü
36        Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni
37        Çağdaş Erdoğan, foto muhabir
38        Deniz Yücel, Die Welt
39        Emin Demir, Serbest Gazeteci,
40        Emre Soncan, Eski Zaman savunma muhabiri,
41        Ercan Gün, Fox TV Haber Editörü
42        Erdal Süsem, Eylül Dergisi Editörü
43        Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
44        Erdoğan Alayamut, Dihaber
45        Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı
46        Erol Zavar, Odak Dergisi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü
47        Fahrettin Kılıç, Özgür Toplum
48        Faruk Akkan, Cihan Ajansı
49        Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat Gazetesi Gaziantep temsilcisi
50        Fevzi Yazıcı
51        Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu Gazetesi yazarı
52        Gurbet Çakar, Hevi Kadın Dergisi
53        Gültekin Avcı
54        Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
55        Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen
56        Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem Dağıtımcısı
57        Hakan Taşdelen
58        Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
59        Hamit Dilbahar, Azadiya Welat Gazetesi Yazarı
60        Hamza Günerigök, TRT spikeri
61        Hanım Büşra Erdal, Eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
62        Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi Dağıtımcı
63        Hatice Duman, Atılım Gazetesi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü
64        Havva Cuştan, ETHA muhabiri
65        Hayati Yıldız, Azadiya Welat
66        Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı
67        Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri
68        Hüseyin Turan, Zaman Gazetesi, Gazeteci-Yazar
69        İbrahim Balta, Eski Zaman ekonomi editörü
70        İbrahim Kareyeğen, eski Zaman gazetesi yazı işleri müdürü
71        İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum Muhabiri
72        İdris Sayılgan, DİHA
73        İsmail Avcı, Zaman
74        İsmail Efe, İzmir Kültür Müdürlüğü Basın Danışmanı
75        İsmail Ersan, AA Yalova temsilcisi
76        İsminaz Temel, ETHA editörü
77        Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri
78        Kemal Demir, TV10 kameramanı
79        Kemal Özer, Evrensel
80        Kenan Karavil, Radyo Dünya Genel Yayın Yönetmeni
81        Mehmet Ali Ay
82        Mehmet Altan
83        Mehmet Baransu, Taraf Gazetesi Yazarı,
84        Mehmet Dener, Şanlıurfa.com sitesi yayın yönetmeni
85        Mehmet Güleş, DİHA
86        Mehmet Gündem
87        Mehmet Kuru, Eskişehir muhabiri Zaman
88        Mehmet Özdemir, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
89        Meltem Oktay, DİHA
90        Meşale Tolu, ETHA çevirmen
91        Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski Editörü
92        Miktat Algül, Mezitli FM Genel Yayın Koordinatörü
93        Mizgin Çay – Radyo Karacadağ
94        Muhammet Taşçılar, Şanlıurfa.com yayın yönetmeni
95        Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri
96        Murat Avcıoğlu, Zaman
97        Murat Çapan, Nokta Sorumlu Yazı İşleri Müdürü
98        Murat Dağdeviren ,Demokrat Gebze Gazetesi sahibi
99        Murat Sabuncu, Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni
100      Mustafa Erkan Acar, Bugün Gazetesi Haber Müdürü,
101      Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet Dergisi Ankara Temsilcisi
102      Mustafa Ünal, Gazeteci (Zaman)
103      Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazıişleri koordinatörü
104      Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri
105      Mümtazer Türköne, Zaman köşeyazarı
106      Nadir Yücel, Çorum Yıldız Genel Yayın Yönetmeni
107      Nedim Türfent,DİHA
108      Nizamettin İzgi, Batman Gazetesi sahibi
109      Nuh Gönültaş
110      Nur Ener, Yeni Asya
111      Nuri Durna, TRT
112      Nuri Yeşil, Azadiya Welat Gazetesi Dersim Temsilcisi
113      Nurullah Kaya, G.antep Zaman Bölge Temsilcisi
114      Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü
115      Osman Yakut, Zaman Antalya
116      Ömer Faruk Aydemir, İHA istihbarat şefi
117      Ömer Oruç, eski Cihan Muhabiri
118      Özcan Keser, TRT muhabiri
119      Özkan Erdoğan, Özgürlükçü Demokrasi
120      Rabia Özkaya, Özgür Halk
121      Ramazan Alkan, Yeni Akit muhabiri
122      Resul Cengiz, Eski Zaman Denizli muhabiri
123      Sadık Demir – Radyo Karacadağ
124      Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri
125      Salih Erbekler – Radyo Karacadağ
126      Sami Tunca, Mücadele Birliği Dergisi Yazı İşleri Müdürü
127      Semiha Mete, Özgürlükçü Demokrasi
128      Serhat Şeftali, Zaman Gazetesi eski Akdeniz Bölge Temsilcisi
129      Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
130      Serkan Erdoğan, Özgürlükçü Demokrasi çalışanı
131      Seyid Kılıç, TRT Haber
132      Seyithan Akyüz, Azadiya Welat Gazetesi Adana Temsilcisi
133      Şahabettin Demir, DİHA muhabiri
134      Şahin Alpay, Zaman Gazetesi Yazarı
135      Şeref Yılmaz, Irmak TV,
136      Şerife Oruç, DİHA muhabiri
137      Tahsin Kürklü, Zaman Gazetesi Ulaştırma Departmanı
138      Togay Okay, Özgür Gelecek
139      Tuncer Çetinkaya, Zaman Antalya
140      Ufuk Şanlı, Eski Vatan yazarı
141      Ünal Tanık, Rota Haber Genel Yayın Yönetmeni
142      Vahit Yazgan, İzmir Zaman Bölge Temsilcisi
143      Yakup Çetin, Eski Zaman muhabiri
144      Yakup Şimşek, Zaman Pazarlama Müdürü
145      Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
146      Yasir Kaya, Fenerbahçe TV haber müdürü
147      Yener Dönmez, Habervaktim sitesi
148      Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni
149      Yılmaz Kahraman, Özgür Halk Dergisi Editörü
150      Zafer Özsoy
151      Zehra Doğan, Jinha
152      Ziya Ataman, DİHA muhabir
 
Türkiye’de tutuklu ya da hükümlü olarak hapiste bulunan tüm gazetecilerin, Olağanüstü Hâl kapsamında kapatılan basın yayın kuruluşları, vakıf ve derneklerin listelerine buradan erişebilirsiniz.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design