Anasayfa / Medya izleme / “Kudüs depremi”

07 Aralık

“Kudüs depremi”

Gazetelerin manşetinde, Trump’ın Kudüs kararı yer aldı.


ABD Başkanı Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıkladı.

Cumhuriyet manşetin altındaki habere, “Trump fitili ateşledi” başlığını attı ve “ABD Başkanı Trump, İsrail-Filistin çatışmasının en merkezi sorunlarından birini oluşturan, üç din için de kutsal olan Kudüs’ü İsrail’in resmi başkenti olarak tanıdı. Bu adımı ‘gecikmiş bir karar’ olarak nitelendiren Trump, ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınacağını açıkladı” dedi.

Birgün gazetesi manşetindeki habere, “Bayıldığınız Trump’ın hedefinde Filistin var” başlığını attı ve “Erdoğan’ın iyi ilişkiler geliştirmeye çalıştığı, ABD’de mağdur gibi gördüğü Trump, Ortadoğu’yu yangın yerine çevirecek adımı attı. Trump Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdı, bölgede çatışmaların fitilini ateşledi” ifadelerini kullandı.

Haber Sözcü gazetesinin manşetinde, “Ateşe benzin döktü” başlığıyla yer aldı. “ABD Başkanı Trump Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdı” üst başlığıyla verilen haberde, “Üç dinin kutsalı Kudüs’le ilgili karara öfke büyük. Türkiye başta olmak üzere İslam dünyası ve bazı Hristiyan ülkeler de karara tepkili” ifadelerine yer verildi.

Sabah gazetesi habere manşetin altında, “Trump Kudüs’te ateşle oynadı” başlığıyla yer verdi ve “ABD Başkanı, Kudüs’ü İsrail’in başkenti kabul ederek işgale ortak oldu. Dünya, skandal kararı ‘yok’ hükmünde saydı. En sert tepki Filistin’den geldi: Sonsuz savaşlara yol açacak” ifadelerini kullandı.

Yeni Şafak manşetindeki habere, “Bu öfke İsrail’i vuracak” başlığını attı. Haberde, “ABD Başkanı Trump dün, İslam dünyasında infiale neden olacak bir karar açıkladı ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ilan etti. Fas’tan Endonezya’ya kadar Müslüman toplumlarda çok büyük öfke patlaması bekleniyor” ifadeleri yer aldı. 

Star gazetesi manşetten verdiği habere, “Kudüs öfkesi” başlığını attı ve “ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etme kararı Filistin ve Türkiye başta olmak üzere İslam dünyasını ayağa kaldırdı. Provokatif adıma Batılı ülkeler ile Hristiyan alemi de tepki gösterdi” dedi.

Akşam gazetesi, “Son benzin Kudüs’e” başlığıyla manşetten verdiği haberde, “Ortadoğu’yu yeniden şekillendirmeye çalışan ABD yönetimi, Suriye, Irak, Katar ve Lübnan krizlerinin ardından gözünü İsrail’e çevirdi. Trump’ın son hedefi, Müslümanların kırmızı çizgisi Kudüs oldu” ifadelerini kullandı.

Hürriyet manşetindeki habere, “Kudüs depremi” başlığını attı ve “ABD Başkanı Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararından geri adım atmadı. Erdoğan, İslam ülkelerini acil zirveye çağırdı. Rusya ve Batı dünyasının tepki gösterdiği kararı, Papa da eleştirdi” dedi.

“Öğreten ve Kanaat için tahliye kararı”

Berat Albayrak’ın maillerini haber yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan Tunca Öğreten ve Mahir Kanaat 323 gün sonra tahliye edildi.

Cumhuriyet ön sayfasının altındaki habere, “Tunca ve Mahir özgür” başlığını attı ve “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak haberleri nedeniyle tutuklu bulunan gazeteciler Tunca Öğreten ve Mahir Kanaat 323 gün sonra tahliye edildi” dedi.

Evrensel gazetesi habere birinci sayfasının altında, “Öğreten ve Kanaat için tahliye kararı” başlığıyla yer ayırdı ve “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın e-posta hesabındaki bilgileri haberleştirdikleri gerekçesiyle 323 gündür tutuklu bulunan gazeteci Tunca Öğreten ve Mahir Kanaat adli kontrol şartıyla tahliye edildi” ifadelerini kullandı.

Birgün gazetesi sürmanşetindeki habere, “Arkadaşlarımızı geri aldık, peki ya bu bir yılın hesabı?” başlığını attı ve “Çürütülmüş iddialarla bir yıla yakın bir süredir tutuklu yargılanan gazetemiz çalışanı Mahir Kanaat ve Tunca Öğreten dün tahliye edildi” ifadelerine yer verdi.  

“Kılıçdaroğlu’na soruşturma”

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Erdoğan’ın suç duyurusu üzerine CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği gerekçesiyle soruşturma başlattı.

Cumhuriyet habere manşetin altında, “‘Başkan’ hukuku” başlığıyla yer verdi ve “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatları Man Adası belgeleri ve Sarraf’ın itirafları nedeniyle kendisini sert sözlerle eleştiren Kemal Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulundu. Dilekçede Erdoğan’ın AKP Genel Başkanı olduğu unutuldu. Savcılık jet hızıyla soruşturma başlattı. Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, TCK’de tarafsız cumhurbaşkanı için konulan düzenlemelerin kaldırılması gerektiğini söyledi. Kanadoğlu, ‘Aksi halde siyasi iktidarı eleştirmek için çok dikkatli olmak zorundalar’ dedi” ifadelerini kullandı.

Birgün gazetesi ön sayfasının altında yer ayırdığı habere, “Rüşvetçilere değil, Kılıçdaroğlu’na dava” başlığını attı ve “Cumhurbaşkanı ve AKP Lideri Erdoğan, Rıza Sarraf üzerinden kendisini eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında, kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kılıçdaroğlu hakkında Cumhurbaşkanı’na hakaretten soruşturma başlattı” dedi.

Sözcü gazetesi habere birinci sayfasının altında, “Kılıçdaroğlu’na soruşturma” başlığıyla yer verdi ve “Ankara Başsavcılığı, CHP lideri Kılıçdaroğlu hakkında, Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla soruşturma başlattı. CHP Sözcüsü Tezcan bu gelişmeye, ‘Bizi yargıyla korkutamazlar. Tehditlere pabuç bırakmayız’ diye tepki gösterdi” ifadelerini kullandı.

Akşam gazetesi haberi ön sayfasının altından, “Kılıçdaroğlu’na hakaret soruşturması” başlığıyla anonsladı.

Hürriyet birinci sayfasının altından anonsladığı habere, “CHP Lideri’ne Cumhurbaşkanı’na hakaretten soruşturma” başlığını attı.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design