Anasayfa / Medya izleme / “Savunma hakkı da gasp edildi”

26 Aralık

“Savunma hakkı da gasp edildi”

Cumhuriyet gazetesi davasının 5. duruşmasında yaşananlar yalnızca Cumhuriyet, Evrensel, Birgün ve Hürriyet gazetelerinde yer bulabildi.


Cumhuriyet gazetesi çalışanları davasının 5. duruşması dün gerçekleşti. Mahkeme başkanı Ahmet Şık’ı savunması ‘siyasi’ olduğu gerekçesiyle salondan çıkartırken dava 9 Mart 2018’e ertelendi, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. 

Cumhuriyet habere manşetinde, “Savunma hakkı da gasp edildi” başlığıyla yer verdi ve “Cumhuriyet’i susturma operasyonunun 5. duruşması, hukuk skandallarına sahne oldu. Duruşmanın başında mahkeme başkanı tam 264 gündür tutuklu bulunan Emre İper’in telefonuna ilişkin bilirkişi raporunun gelmediğini duyurdu. Mahkeme başkanı, Ahmet Şık’ın savunmasını ‘siyasi’ diyerek yarıda kesti ve Şık’ı salondan attı. Şık, salondan çıkartılırken heyete ‘Umarım siz böyle bir mahkemede yargılanmazsınız’ dedi. Akın Atalay ve Murat Sabuncu ise Şık’ın savunmasının engellendiğini belirterek kendilerinin de savunma yapmayacaklarını açıkladı ve ‘Aşağıda tek başına tutulan Ahmet’in yanına gitmek istiyoruz’ dedi. Tutukluluğun devamına karar veren heyet, duruşmayı 9 Mart 2018’e erteledi” ifadelerini kullandı.

Evrensel gazetesi manşetin altındaki habere, “Ahmet Şık salondan atıldı, yine tahliye yok” başlığını attı ve “Cumhuriyet davasının iki gün sürmesi beklenen 5. duruşmasında mahkeme heyeti kararı ilk gün verdi. Tüm tutukluların tutukluluk halinin devamına hükmeden heyet, reddi hakim talebini de kabul ederek bir sonraki duruşmanın da 9 Mart 2018’de görülmesine karar verdi. Adliye çıkışında ise karara tepki vardı. Duruşmada Ahmet Şık’ın savunmasına ‘siyasi’ olduğu gerekçesiyle izin verilmedi. Mahkeme salonundan çıkarılması talep edilince Şık, ‘Umarım siz kendiniz gibi bir mahkemede yargılanmazsınız’ dedi. Şık’ın savunmasına izin verilmeyince Murat Sabuncu ve Akın Atalay da savunma yapmadı” ifadelerine yer verdi. 

Birgün gazetesi habere sürmanşetinde, “Sanıksız yargılamada yine tahliye çıkmadı” başlığıyla yer verdi ve “Cumhuriyet gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, muhabiri Ahmet Şık ve muhasebe çalışanı Emre İper ile ‘Jeansbiri’ hesabının sahibi olduğu iddia edilen Ahmet Kemal Aydoğdu’nun tutuklu olduğu 19 sanığın yargılandığı davanın 5. duruşmasına, dün devam edildi. Davada Ahmet Şık, hükümeti eleştirdiği için salından çıkartılırken, mahkeme heyeti, bir yılı aşkın süredir cezaevinde bulunan Atalay, Sabuncu, Şık ve İper’in tutukluluk halinin devamına hükmetti” dedi. 

Hürriyet ön sayfasının altındaki habere, “Cumhuriyet davasında tahliye yok” başlığını attı. Haberde, “Cumhuriyet gazetesi çalışanları davasında mahkeme, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Duruşmada mahkeme başkanı Abdurrahman Orkun Dağ, siyasi savunma yaptığı gerekçesiyle Ahmet Şık’ı salondan çıkarttırdı. Şık, ‘Umarım siz, kendiniz gibi bir mahkemede yargılanmazsınız’ dedi” ifadeleri yer aldı.  

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design