Anasayfa / Medya izleme / Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler - 123

29 Aralık

Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler - 123

Cumhuriyet, Özgür Gündem nöbetçi GYY ve akademisyen davalarına devam edilirken, Emre İper ve Ömer Faruk Aydemir tahliye edildi

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Genel Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve yazar Ahmet Nesin’in kapatılan Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma amacıyla başlatılan Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasına katılımları nedeniyle yargılandıkları davanın beşinci duruşması 26 Aralık’ta görüldü.
 
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmayı RSF Genel Sekreteri Christophe Deloire, Uluslararası PEN, Türkiye PEN ve Belçika/Flanders PEN örgütleri temsilcileri ve P24 takip etti.

Duruşmada söz alan Önderoğlu bir gün önce Cumhuriyet davasında yaşananlara atıfta bulunarak şunları söyledi: “Dün gazetecilerin yargılandığı davada sanıkların savunma hakkına ilişkin bizim açımızdan endişe verici bir müdahale ile karşılaştık. Bu tür müdahalelerin aslında bir son olmasını diliyoruz. Dün yaşananlar itibariyle karşınızda olan şüpheli olarak da endişeli olduğumu belirtmek istiyorum. Adalet herkes için gereklidir. Sizler yargıçlar, biz insan hakları savunucuları, medya özgürlüğü için mücadele edenler olarak dün yaşanan örnek endişe verici olmuştur” diye konuştu.

Fincancı da “Yargının yaklaşımını, kısıtlayıcı tutumunu insan hakları savunucusu olarak kaygı verici buluyorum” dedi.
 
Avukatlar ise RSF ve Article 19 tarafından mahkemeye sunulan uzman görüşlerini hatırlattı ve suçlamalara dayanaklık eden TCK’nın 214. maddesinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurulması talebini yineledi.

Ara kararını açıklayan mahkeme, Anayasa’ya aykırılık iddiasıyla Anayasa Mahkemesi’ne iptal başvurusu talebinin reddine ve yurt dışında bulunan yazar Ahmet Nesin hakkında çıkarılan yakalama kararının infazının beklenmesine karar vererek, duruşmayı 18 Nisan 2018’e erteledi.

Emre İper tahliye edildi

Cumhuriyet davası kapsamında tutuklu bulunan gazetenin muhasebe çalışanı Emre İper, tutuklululuğun 267. gününde tahliye edildi.

İper'in ByLock kullanmadığı halde bilgi ve iradeleri dışında ByLock server'larına yönlendirildiği anlaşılan 11,480 kişiden biri olduğu tespit edildi. İper, yapılan itiraz üzerine 29 Aralık günü tahliye edildi. 

ByLock gerekçesiyle tutuklu bulunan Ömer Faruk Aydemir tahliye edildi
 

İHA İstihbarat Şefi Ömer Faruk Aydemir, telefonunun istediği dışında şifreli mesajlaşma programı ByLock’a yönlendirildiği gerekçesiyle tahliye edildi.

Ankara başsavcılığı, 11,480 kişinin iradesi dışında ByLock sunucularına yönlendirildiğini belirlemiş, yaklaşık 1,000 kişinin de haklarında başka delil yoksa tahliyesini talep edeceklerini bildirmişti.

Aydemir’in telefonunda ByLock olmadığının anlaşılması üzerine 28 Aralık akşamında tahliye edildiği bildirildi.

Aydemir, 10 Ağustos’ta tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderilmişti.


DİHA muhabiri Abdullah Kaya tutuklandı
 
Kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Abdullah Kaya, yargılandığı davada cezasının onaylanmasının ardından 24 Aralık günü tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Kaya, Ağrı'nın Diyadin ilçesinde 18 Ocak’ta polis tarafından düzenlenen ev baskınlarında gözaltına alınıp daha sonra “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklanmış, 11 Mayıs tarihinde görülen duruşmasında ise tahliye olmuştu. 
 
Ancak Kaya, tutuksuz yargılandığı davanın sonunda dört yıl iki ay hapis cezasına çarptırılmış, ceza İstinaf Mahkemesi tarafından onaylanmıştı.

Son tahliye ve tutuklamaların ardından Türkiye'de cezaevinde bulunan gazeteci sayısı en az 150 oldu. Ayrıntılı listeye buradan erişilebilir. 
 
Fevzi Yazıcı ve Mümtazer Türköne hücre hapsinde
 
Kapatılan Zaman gazetesi yazarı Mümtazer Türköne ile gazetenin görsel yönetmeni Fevzi Yazıcı’nın hücre hapsinde oldukları bildirildi.
 
Yazıcı’nın Fethullah Gülen tarafından imzalandığı ve kendisine ait bir flash disk’te bulunduğu iddia edilen bir belgeyle ilgili suçlamaları kabul etmediği için tutuklu bulunduğu Silivri’de tek kişilik hücreye konulduğu belirtiliyor. “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbetle yargılanan Yazıcı, davasının 11 Aralık’ta İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen son duruşmasına başka bir soruşturma kapsamında Emniyet’te bulunması gerekçesiyle getirilmemişti.
 
Yine Silivri’de tutuklu bulunan Türköne’nin de hücre hapsine alındığı çeşitli Twitter hesaplarında belirtildi ancak konunun ayrıntıları öğrenilemedi.

Ahmet Şık'ın savunması engellendi

Cumhuriyet gazeteci ve yöneticilerinin “üye olmaksızın terör örgütlerine yardım etme” ve “hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma” suçlamalarıyla yargılandıkları davanın beşinci duruşması 25 Aralık’ta İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme heyeti tüm tutuklu sanıkların tutukluluk hâllerinin devamına karar verirken bir sonraki duruşmanın 9 Mart 2018’de Silivri’de görülmesine hükmetti.

İki gün olarak planlanan ancak ilk günde bitirilen duruşmada tutuklu sanıklar savunma yapmadı. Mahkeme Başkanı Ahmet Şık’ın savunmasını “siyasi” olduğu gerekçesiyle kesip Şık’ı salon dışına çıkarınca diğer tutuklu sanıklar Murat Sabuncu ve Akın Atalay da savunma yapmayacaklarını söylediler. (Şık’ın mahkeme salonunda okuyamadığı savunmasını buradan okuyabilirsiniz.)

Duruşmada dinlenmesi planlanan iki tanık da Cumhuriyet avukatlarının reddi hâkim talebinde bulunmaları nedeniyle dinlenmedi. Mahkeme ara kararında reddi hâkim talebinin ise değerlendirilmek üzere 28. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi.
 
Duruşmayla ilgili ayrıntılı haberi buradan okuyabilirsiniz.
 
Akademisyenler davası ertelendi
 
Akademisyenler Esra Mungan, Meral Camcı, Muzaffer Kaya ve Kıvanç Ersoy’un “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzalamaları nedeniyle yargılandıkları davanın altıncı duruşması 26 Aralık günü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Dört akademisyen "Terör örgütü propagandası" başlıklı Terörle Mücadele Kanunu'nun 7/2 maddesinden yargılanmaya başlamıştı. Savcının ilk duruşmadaki talebi üzerine akademisyenlerin Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesine göre yargılanması talebine dair Adalet Bakanlığı'ndan izin bekleniyordu.

Duruşmada akademisyenlerin avukatları dosyadaki bir belgeden hareketle yazının geldiğini düşündüklerini söyledi. Mahkeme, dosyanın Adalet Bakanlığı’ndan dönüp dönmediğinin bakanlık bürosundan sorulmasını, döndü ise gönderilmesinin istenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 18 Nisan 2018’de görülecek.
 
Seda Taşkın’ın tahliyesine itiraz
 
Mezopotamya Ajansı muhabiri Seda Taşkın’ın gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmasına savcılık tarafından 27 Aralık’ta itiraz edildi.

Taşkın, Muş'ta haber takibi yaparken 20 Aralık günü "Hakkında ciddi ihbar var" denilerek “örgüt üyeliği” iddiasıyla gözaltına alınmış, dört gün gözaltında kaldıktan sonra sevk edildiği mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.
 
3 gazeteci hakkında 22 ay sonra iddianame hazırlandı
 
Şırnak’ın İdil ilçesinde sokağa çıkma yasağı sırasında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan kapatılan DİHA muhabirleri Ferzen Çatak ve Mahmut Ruvanas ile kapatılan Azadiye Welat gazetesi muhabiri Kadri Esen hakkında 22 ay sonra iddianame hazırlandı.

Üç gazeteci 28 Şubat 2016’da bulundukları eve yapılan baskın sonucunda gözaltına alınmışlardı. İddianamede Çatak, “Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek”, “Örgüt propagandası yapmak” ve “Örgüt üyeliği” iddialarıyla suçlanırken, Ruvanas ve Esen ise, “Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla suçlanıyor.

İddianamede Çatak için sekiz yıldan 23 yıla kadar, Esen ve Ruvanas için ise iki yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası istendi.
 
Halla Barakat cinayetinde iddianame hazırlandı
 
Suriyeli muhalif aktivist Orouba Barakat ve 22 yaşındaki gazeteci kızı Halla Barakat’ı Eylül ayında İstanbul’daki evlerinde öldürdüğü iddia edilen Ahmet Barakat hakkında iki kez müebbet istendi.
 
İddianamede katil zanlısı Barakat’ın zaman zaman maktullerle aynı evde kaldığı, cinayetten bir gün önce de yine evde kaldığı, bilinmeyen bir nedenle çıkan tartışma sonucunda anne ve kızını kesici bir aletle öldürdüğü kaydedildi.


Cezaevinde bulunan gazeteciler listesi

1          Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri
2          Abdullah Kaya, DİHA muhabiri
3          Abdullah Kılıç, Habertürk
4          Abdullah Özyurt, Zaman Gazetesi muhabiri
5          Abdulvahap İş, Serbest gazeteci
6          Ahmet Altan
7          Ahmet Feyzullah Özyurt
8          Ahmet Memiş, Gazeteci, Haberdar İnternet Sitesi
9          Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman Gazetesi
10       Ahmet Şık
11       Ahmet Turan Alkan, Eski Zaman yazarı
12       Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
13       Akın Atalay, Cumhuriyet
14       Alaattin Güner, Cihan meya direktörü
15       Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü
16       Ali Aşikar – Azadiya Welat
17       Ali Babür Boysal, Zaman Gazetesi tasarımcı
18       Ali Bulaç, Eski Zaman Gazetesi yazarı
19       Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
20       Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi
21       Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski  yazıişleri müdürü
22       Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek
23       Ayhan Demir, Çaldıran Haber Ajansı imtiyaz sahibi
24       Ayşe Nazlı Ilıcak
25       Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman
26       Aytekin Gezici, Gazeteci-Yazar
27       Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman Bölge Temsilcisi
28       Bayram Kaya, Zaman muhabiri
29       Behram Kılıç
30       Beytullah Özdemir, Zaman Gazetesi Düzce temsilcisi
31       Burak Ekici, BirGün gazetesi internet editörü
32       Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri
33       Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
34       Ceren Taşkın, Hatay'ın Sesi
35       Cuma Kaya, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
36       Cuma Ulus, Millet Gazetesi Yayın Koordinatörü
37       Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni
38       Çağdaş Erdoğan, foto muhabir
39       Deniz Yücel, Die Welt
40       Emin Demir, Serbest Gazeteci,
41       Emre Soncan, Eski Zaman savunma muhabiri,
42       Ercan Gün, Fox TV Haber Editörü
43       Erdal Süsem, Eylül Dergisi Editörü
44       Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
45       Erdoğan Alayamut, Dihaber
46       Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı
47       Erol Zavar, Odak Dergisi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü
48       Fahrettin Kılıç, Özgür Toplum
49       Faruk Akkan, Cihan Ajansı
50       Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat Gazetesi Gaziantep temsilcisi
51       Fevzi Yazıcı
52       Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu Gazetesi yazarı
53       Gurbet Çakar, Hevi Kadın Dergisi
54       Gültekin Avcı
55       Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
56       Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen
57       Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem Dağıtımcısı
58       Hakan Taşdelen
59       Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
60       Hamit Dilbahar, Azadiya Welat Gazetesi Yazarı
61       Hamza Günerigök, TRT spikeri
62       Hanım Büşra Erdal, Eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
63       Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi Dağıtımcı
64       Hatice Duman, Atılım Gazetesi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü
65       Havva Cuştan, ETHA muhabiri
66       Hayati Yıldız, Azadiya Welat
67       Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı
68       Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri
69       Hüseyin Turan, Zaman Gazetesi, Gazeteci-Yazar
70       İbrahim Balta, Eski Zaman ekonomi editörü
71       İbrahim Kareyeğen, eski Zaman gazetesi yazı işleri müdürü
72       İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum Muhabiri
73       İdris Sayılgan, DİHA
74       İsmail Efe, İzmir Kültür Müdürlüğü Basın Danışmanı
75       İsmail Ersan, AA Yalova temsilcisi
76       İsminaz Temel, ETHA editörü
77       Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri
78       Kemal Demir, TV10 kameramanı
79       Kemal Özer, Evrensel
80       Kenan Karavil, Radyo Dünya Genel Yayın Yönetmeni
81       Mehmet Ali Ay
82       Mehmet Altan
83       Mehmet Baransu, Taraf Gazetesi Yazarı,
84       Mehmet Dener, Şanlıurfa.com sitesi yayın yönetmeni
85       Mehmet Güleş, DİHA
86       Mehmet Gündem
87       Mehmet Kuru, Eskişehir muhabiri Zaman
88       Mehmet Özdemir, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
89       Meltem Oktay, DİHA
90       Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski Editörü
91       Miktat Algül, Mezitli FM Genel Yayın Koordinatörü
92       Mizgin Çay – Radyo Karacadağ
93       Muhammet Taşçılar, Şanlıurfa.com yayın yönetmeni
94       Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri
95       Murat Avcıoğlu, Zaman
96       Murat Çapan, Nokta Sorumlu Yazı İşleri Müdürü
97       Murat Dağdeviren ,Demokrat Gebze Gazetesi sahibi
98       Murat Sabuncu, Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni
99       Mustafa Erkan Acar, Bugün Gazetesi Haber Müdürü,
100     Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet Dergisi Ankara Temsilcisi
101     Mustafa Ünal, Gazeteci (Zaman)
102     Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazıişleri koordinatörü
103     Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri
104     Mümtazer Türköne, Zaman köşeyazarı
105     Nadir Yücel, Çorum Yıldız Genel Yayın Yönetmeni
106     Nedim Türfent,DİHA
107     Nizamettin İzgi, Batman Gazetesi sahibi
108     Nuh Gönültaş
109     Nur Ener, Yeni Asya
110     Nuri Durna, TRT
111     Nuri Yeşil, Azadiya Welat Gazetesi Dersim Temsilcisi
112     Nurullah Kaya, G.antep Zaman Bölge Temsilcisi
113     Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü
114     Osman Yakut, Zaman Antalya
115     Ömer Oruç, eski Cihan Muhabiri
116     Özcan Keser, TRT muhabiri
117     Özkan Erdoğan, Özgürlükçü Demokrasi
118     Rabia Özkaya, Özgür Halk
119     Ramazan Alkan, Yeni Akit muhabiri
120     Resul Cengiz, Eski Zaman Denizli muhabiri
121     Sadık Demir – Radyo Karacadağ
122     Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri
123     Salih Erbekler – Radyo Karacadağ
124     Sami Tunca, Mücadele Birliği Dergisi Yazı İşleri Müdürü
125     Semiha Mete, Özgürlükçü Demokrasi
126     Serhat Şeftali, Zaman Gazetesi eski Akdeniz Bölge Temsilcisi
127     Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
128     Serkan Erdoğan, Özgürlükçü Demokrasi çalışanı
129     Seyid Kılıç, TRT Haber
130     Seyithan Akyüz, Azadiya Welat Gazetesi Adana Temsilcisi
131     Şahabettin Demir, DİHA muhabiri
132     Şahin Alpay, Zaman Gazetesi Yazarı
133     Şeref Yılmaz, Irmak TV,
134     Şerife Oruç, DİHA muhabiri
135     Tahsin Kürklü, Zaman Gazetesi Ulaştırma Departmanı
136     Togay Okay, Özgür Gelecek
137     Tuncer Çetinkaya, Zaman Antalya
138     Ufuk Şanlı, Eski Vatan yazarı
139     Ünal Tanık, Rota Haber Genel Yayın Yönetmeni
140     Vahit Yazgan, İzmir Zaman Bölge Temsilcisi
141     Yakup Çetin, Eski Zaman muhabiri
142     Yakup Şimşek, Zaman Pazarlama Müdürü
143     Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
144     Yasir Kaya, Fenerbahçe TV haber müdürü
145     Yener Dönmez, Habervaktim sitesi
146     Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni
147     Yılmaz Kahraman, Özgür Halk Dergisi Editörü
148     Zafer Özsoy
149     Zehra Doğan, Jinha
150     Ziya Ataman, DİHA muhabir
 

Türkiye’de tutuklu ya da hükümlü olarak hapiste bulunan tüm gazetecilerin, Olağanüstü Hâl kapsamında kapatılan basın yayın kuruluşları, vakıf ve derneklerin listelerine buradan erişebilirsiniz.
 
  

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design