Anasayfa / Medya izleme / “Termik cinayet”

02 Ocak

“Termik cinayet”

İYİ Parti lideri Meral Akşener’in Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk’e anlattıkları gündemde öne çıktı.Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Termik cinayet” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Dünya yenilenebilir enerjiye yönelirken Türkiye’de termik santral ısrarı sürüyor. Kalitesiz kömürle çalışan termik santrallar hem doğayı yok ediyor, hem de tehlikeli atık üretiyor. TÜİK’in verilerine göre 2016’da termik santrallar, 12 bin tonu tehlikeli, toplam 20 milyon ton atık üretti. Termik santrallar sadece 2016 yılında 8.6 milyar metreküp su çekti. Türkiye’de 60 termik santral projelendirilmiş ya da duyurulmuş durumda. Yeni termik santrallar doğal alanlar ve tarım arazilerinin bulunduğu Çanakkale, Adana, Trakya, Konya gibi yerlerde yoğunlaşıyor” ifadeleri kullanıldı.  

“Silahlı eğitim kampları mı kuruldu?”

Sözcü gazetesinin manşetinde İYİ Parti lideri Meral Akşener’le yapılan röportaj, “Silahlı eğitim kampları mı kuruldu?” başlığıyla yer aldı: “Son dönemlerde üniformalı bazı kişiler, ellerinde uzun namlulu silahlarla dolaşıyor. Örneğin Tokat ve Konya’da silahlı eğitim kampları bulunduğunu duyuyoruz. Bunların seçim döneminde kullanılacakları, istenmeyen bir sonucun çıkması halinde karışıklık yaratacakları yolunda yoğun söylentiler oluyor. Bu vahim iddialar araştırılsın ve bize de bilgi verilsin.”

“Taşerona kadroda tek kriter keyfiyet”

Evrensel gazetesi manşetindeki, “Taşerona kadroda tek kriter keyfiyet” başlıklı haberinde, “696 sayılı KHK’nin taşeron işçilerin kadroya ya da şirketlere geçişiyle ilgili maddelerinin uygulanmasına dair Çalışma Bakanlığı’nın tebliği dün yayınlandı. Tebliğe göre ‘sadece yazılı, sadece sözlü, sadece uygulamalı, yazılı ve sözlü ya da sözlü ve uygulamalı sınav’ yapılabilecek. Yazılı sınavlarda başarılı olma kriteri 100 üzerinden 50 puan olacak. Sözlü ve uygulamalı sınavlarda ise işçilerin ‘başarılı’ ya da ‘başarısız’ olduğuna sınav komisyonları karar verecek. Herhangi bir objektif kıstas getirilmediği için sözlü ve uygulamalı sınavlarda, komisyonlar keyfi kararlar verebilecek. İşçilerin itirazları yine sınav komisyonları ya da sınav itiraz komisyonları tarafından kesin olarak karara bağlanacak. Yerel yönetimlerde hem başvuru hem sınav sürecinde valilikler de devrede olacak. Sınav sorularını belediyeler değil valilikler hazırlayacağı gibi valilikler hem sınav komisyonları hem itiraz komisyonlarında yer alacak. Özellikle AKP’li olmayan belediyelerde hükümet, valilikler üzerinden sürece müdahale ederek sonuçları etkileyebilecek” ifadelerine yer verdi.     

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design