Anasayfa / Medya izleme / “Hayır bloku büyüyor”

08 Ocak

“Hayır bloku büyüyor”

Günün dikkat çeken haberi Birgün gazetesinin manşetinde yer aldı.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Hayır bloku büyüyor” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Partilerin kongre süreçlerinin, cumhurbaşkanı adaylarına ilişkin tartışmaların, uyum yasası çalışmalarının hız kazanması, 2018’e bir seçimde alınacak sonuçlara ilişkin hesaplarla girilmesine neden oldu. Muhalefete göre referandumdaki oranlar değişiyor, evet bloku geriliyor, hayır blokunun oy artışı sürüyor. Muhalefetin elindeki verilere göre hayır yüzde 55 iken evet 45’te. AKP-MHP oy toplamının daha da düşüş göstereceği, ittifak durumunda her iki partide daha fazla fire yaşanacağı analizi yapılıyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bu nedenle hedefi yüzde 50+1 değil, yüzde 60 olarak verdi” ifadeleri kullanıldı.
Gazetenin ön sayfasının altındaki, “Tarım can çekişiyor” başlıklı haberde ise, “Türkiye tarımı için 2017, ardı ardına gelen ithalat ve sıfır gümrüklü ithalat kararlarıyla geçti. Çiftçi temsilcileri, tarımda milli kelimesinin havada uçuşmasına rağmen uygulamaların gayri milliliğine vurgu yapıyor. Hükümetin gümrükleri sıfırlaması nedeniyle Hollanda büyüklüğünde tarım arazisi baklagil tarlası olmaktan çıktı” ifadelerine yer verildi.  

“İstanbul kanser tehdidi altında”

Birgün gazetesinin manşetinde, “İstanbul kanser tehdidi altında” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “İstanbul’da iktidarın rantçı politikalarıyla hız kazanan kentsel dönüşüm için binaların yıkımı sürerken, insanların sağlığı göz ardı ediliyor. Yıkılan ve yıkılması planlanan milyonlarca binanın neredeyse tamamı, başta akciğer kanseri olmak üzere birçok solunum hastalığına neden olan asbest içeriyor. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu’nca hazırlanan İstanbul Asbest Raporu’na göre İstanbullular kanser yapıcı özelliği ile bilinen asbest tehdidi ile karşı karşıya. Rapora göre, kentte yıkım öncesi asbest denetimi yapan sadece 7 ilçe belediyesi bulunuyor. Bağcılar, Şişli, Kadıköy, Beşiktaş, Ataşehir, Maltepe ve Tuzla ilçeleri dışında yıkım öncesi asbest denetimi yapılmadığı için; bakım, onarım, güçlendirme ve yıkım işlerinde çalışanlar ciddi düzeyde asbeste maruz kalıyor” ifadeleri kullanıldı.     

“Taşeron işçi kadro, AKP oy derdinde”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Taşeron işçi kadro, AKP oy derdinde” başlıklı habere yer verdi: “İstanbul Kadın Akademisi’ne katılan AKP Sözcüsü Mahir Ünal, kadroya alınmayan taşeron işçilerle ilgili bir soru gelince kameraların kapatılmasını istedi, gazetecileri salon dışına çıkarttı. Kameraların salondan çıkarıldığını düşünen Ünal, siyasetin dezavantajları avantaja dönüştürme sanatı olduğunu iddia ederek, siyasetçilerin avantajları konuşması, dezavantajlar üzerinde durmaması gerektiğini söyledi. Hükümetin KHK ile yaptığı düzenlemeyle kapsama alınan taşeron işçiler kadrolu işçilerin ücret, iş güvencesi, toplusözleşme gibi haklarından mahrum bırakıldı. KİT’ler başta olmak üzere yüz binlerce taşeron işçi ise, daha baştan kadro dışı bırakıldı. Belediyelerde çalışan işçileri belediye şirketlerine alındı. Düzenlemenin taleplerini karşılamadığını belirten işçiler ise ayrımsız şartsız gerçek kadro istiyor.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design