Anasayfa / Medya izleme / “Bahçeli geldi, Gül artık yok”

10 Ocak

“Bahçeli geldi, Gül artık yok”

Gazetelerin çoğunda bugün gerçekleşecek Erdoğan-Bahçeli buluşması geniş yer bulurken, günün ilgi çeken haberi Cumhuriyet’in manşetinde yer aldı.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Bahçeli geldi, Gül artık yok” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında eski yol arkadaşı, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile tüm köprüleri attı. Erdoğan, antidemokratik uygulamaları eleştiren Gül’e, ‘Geçmişte parti çatısı altında olup da bugün dışarıda başka havalarda gezen hiç kimsenin parti ve hareketle ilgili söz söylemeye hakkı yoktur’ yanıtı verdi. İsim vermeden Abdullah Gül’ün referandumda ‘hayır’ kampanyası yürüttüğünü savunan Erdoğan, ‘Bu trenden düşenler, kusura bakmasınlar, düştükleri yerde kalırlar ama bu tren de yoluna devam eder’ dedi. Erdoğan, kendisi açılamadan Cumhurbaşkanlığı adaylığına destek verdiği için MHP lideri Devlet Bahçeli’ye de teşekkür etti” ifadeleri kullanıldı.

Manşetin altındaki, “Okula vaaz da girdi” başlıklı haberde ise, “Okullarda laik eğitimin yok edilmesinin yeni adımı olarak, Diyanet’in vaiz görevlendirme süreci başladı. Diyanet, 81 ile gönderdiği yazı ile Aile ve Dini Rehberlik Büroları’nın 2018 yılı için çalışma takvimini açıkladı. Vaizler, ‘Milli ve manevi değerleri’ anlatacak. 10 yaşındaki çocuklara verilecek vaazların konuları arasında ‘ümmet bilinci, şehitlik, şehadet, felaket anında sabır, duanın kabul olması’ gibi başlıklar yer alıyor. Eğitim Sen Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, ‘Tüm çocuklarımız için laik, bilimsel eğitim istiyoruz. Artık yeter’ dedi” ifadelerine yer verildi.

“Ya dışındasındır çemberin, ya da imam hatipli olacaksın”

Birgün gazetesi manşetinde, “Ya dışındasındır çemberin, ya da imam hatipli olacaksın” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Liseye geçişte uygulanacak yeni sistem hakkında bilgi veren MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, tercih döneminde her öğrenci için ‘üç çember’ oluşturduklarını ve öğrencilerin üç okul türünü tercih edeceğini ifade etti. Eğitim Sen Başkanı Feray Aytekin Aydoğan ise yeni sistemle öğrencilerin ‘istediği okula’ gidemeyeceğini belirterek, ‘Fen liselerine, hazırlık sınıfı olan Anadolu liselerine, sosyal bilimleri güzel sanatlar ve spor liselerine kontenjan sınırı getirildi. İmam hatip liselerine ise bu sınır getirilmedi’ dedi. Aydoğan, ‘Verilere bakıldığında, yüzde 10’luk dilim içerisine giren öğrencilerin en az yarısı zorunlu olarak imam hatip liselerine gidecek’ ifadesini kullandı. TBMM Milli Eğitim Komisyonu Üyesi ve CHP Milletvekili Gaye Usluer ise Birgün’e konuya ilişkin şunları söyledi: ‘Üç çemberli sistem İstanbul başta olmak üzere birçok il için tam bir kaos yaratacak. Diyelim ki; İstanbul’da yoksul bir semtte bir öğrenci Anadolu lisesi sınavına girdi, kazanamadı. Karşısındaki ilk seçenek meslek lisesi, ikinci seçenek imam hatip lisesi, üçüncü seçenek de açık lise olacak. En son seçenek ise pansiyonlu imam hatip lisesi olacak’” ifadeleri yer aldı.

“Bizim dolaba fare girse açlıktan ölür”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Bizim dolaba fare girse açlıktan ölür” başlıklı habere yer verdi: “Sincan’da market, çarşı Pazar dolaşıp, asgari ücret, emekli maaşı artışı ve hayat pahalılığıyla ilgili sohbet ediyoruz. Evlere temizliğe giden bir kadın ‘Evlerine gittiklerimin buzdolapları tıka basa dolu. Bizim buzdolabına fare girse açlıktan ölür’ diyor. Bir başkası ekliyor: ‘Zenginin bir çantası, asgari ücretten fazla. Bu böyle gider mi? Gitmez.’ Ücretlere yapılan artışlar için de ‘Kaşıkla verip kepçeyle alıyorlar. Bizimle dalga geçiyorlar’ diyorlar. İster işçi, isterse ev kadını olsun evin ekonomisini çevirme yükü kadınların omzunda. Ne, nerede daha ucuz, nerede indirim var bunları takip ediyorlar. Bir kadın ‘Canımın istediğini değil, en ucuz olanı alıyorum’ diyor. Yetişkinler kendisine elbise almıyor, evler birleştiriliyor. Ama yine de yetmiyor. Bir kadın isyan ediyor: ‘İşçi ailesiysen bir geleceğin yok. Çocuklar kendini kurtarsın diye yememizden, giymemizden tasarruf yapalım da nereye kadar?’”     

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design