Anasayfa / Medya izleme / “Diyanet artık her yeri istiyor”

11 Ocak

“Diyanet artık her yeri istiyor”

Cumhuriyet gazetesinin manşeti gündemin öne çıkan haberi oldu.Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Diyanet artık her yeri istiyor” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Laikliğe ve Medeni Kanun’a aykırı fetvaları ile gündemden düşmeyen Diyanet İşleri Başkanlığı, eğitim alanındaki ‘etkinliğini’ daha da artırmayı hedefliyor. Kurum, 2018 yılında toplumun bütün kesimlerine dini ve din dışı her alanda eğitim vermenin hazırlıklarını yapıyor. Diyanet tarafından il müftülüklerine gönderilen yazıda geniş kitlelere dönük etkinlikler yapılması talep edildi. Müftüler bu ‘çalışmaları’ yaparken bakanlıklar, Kredi Yurtlar Kurumu, belediyeler, Emniyet, muhtarlıklarla işbirliği yapacaklar” ifadeleri kullanıldı. 

“Şurası var, kendisi yok”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Şurası var, kendisi yok” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Saray’daki Adalet Şurası’nda ‘Adaletin tesisine hizmet etmeyen hukuk da kanun da toplum nezdinde hükümsüzdür’ derken, 145 gazeteci hapiste. OHAL ikinci yılında. Barış istedikleri için ihraç edilen akademisyenler iki yıldır mücadele veriyor. Başbakan Binali Yıldırım ise yeni bir yargı paketinin Meclis’e geleceğini duyurdu” ifadeleri yer aldı. 

“Bağımlılığın sonu”

Birgün gazetesi manşetindeki, “Bağımlılığın sonu” başlıklı haberinde, “Enerjide dışa bağımlı olan Türkiye’nin enerji maliyetleri katlanarak artıyor. Dolarda ve petrolde yaşanan yükselişlerin hız kesmeden sürmesi, enerji ithalatına ödenen faturanın son 1 yılda 9 milyar dolar artmasına yol açtı. Hükümet ise çareyi, oluşan faturayı yurttaşlara yansıtmakta buldu. Elektriğe yüzde 8,9 zam yapılırken, yeni zamlar gelmesinden de endişe ediliyor. 2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesiyle birlikte Brent petrolün varil fiyatı 100 dolarlı seviyelerden başladığı düşüşünü Ocak 2016’da 27 dolara kadar sürdürmüştü. Enerji maliyetinde yaşanan düşüşe rağmen hükümet, bu dönemde enerjide bağımlılığı azaltacak projeler geliştiremedi. Bu tarihten itibarense petrol fiyatlarında yükselişin başlaması, enerjide faturanın istikrarlı bir şekilde kabarmasına yol açtı. Dün itibariyle Brent petrolün varil fiyatının 69 dolara kadar yükselmesi, enerji ithalatında faturanın daha da yükselmesine yol açacak. Yapılan araştırmalara göre petrol fiyatlarında yaşanan her 10 dolarlık artış Türkiye’nin ithalatını yıllık 5 milyar dolar daha yükseltiyor. Enerji ithalatında yaşanan sert yükselişin en büyük faturası halka kesilmiş durumda. Son 1 yılda benzinin litresi yüzde 8, motorinin litresi yüzde 15’i bulan oranlarda zamlandı. En son yapılan açıklamada ise halkın kullandığı elektriğe yüzde 8.9 oranında zam yapıldığı belirtildi” ifadelerine yer verdi.
 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design