Anasayfa / Medya izleme / “Sıra hekimlere geldi”

31 Ocak

“Sıra hekimlere geldi”

Türk Tabipler Birliği yöneticilerinin gözaltına alınması gazetelerin manşetinde geniş yer buldu.


“Savaş bir halk sağlığı sorunudur” başlıklı bildiri yayınlayan Türk Tabipler Birliği’nin 11 yöneticisi gözaltına alındı.

Cumhuriyet habere manşetinde, “Sıra hekimlere geldi” başlığıyla yer verdi ve “‘Barış’ çağrısı yapan Türk Tabipler Birliği’ne (TTB) dün şafak vakti operasyon düzenlendi. Erdoğan’ın hedef göstermesi ve İçişleri Bakanlığı’nın suç duyurusuyla harekete geçen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla terörle mücadele polisleri, TTB Genel Merkezi’ni basarak arama yaptı. TTB Merkez Konseyi Başkanı Raşit Tükel ve 11 yönetici ‘terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik’ iddiasıyla gözaltına alındı. Savcılığın gözaltı kararında, bildiride ‘PYD unsurlarının gerçekleştirdiği silahlı eylemleri meşru gösterici mahiyette ibareler’ bulunduğu öne sürüldü” ifadelerini kullandı.

Evrensel gazetesi manşetindeki habere, “Yaşamı savunmak suç değildir!” başlığını attı ve “‘Savaş bir halk sağlığı sorunudur’ başlıklı bildiri yayınlayan ve ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP Hükümeti tarafından hedef gösterilen Türk Tabipler Birliği’ne operasyon düzenlendi. TTB Merkez Konseyi’nden 11 hekim hakkında arama ve gözaltı kararı çıkarılırken, doktorların hastanelerdeki odalarıyla birliğin merkez konseyi binasına polis baskın gerçekleştirdi” dedi.

Birgün gazetesi manşetindeki haber için, “Hekimler tüm insanları yaşatmaya yeminlidir!” başlığını kullandı ve “AKP hükümetinin sağlıkta dönüşüm ve rant politikalarına karşı duran hekimlere, ‘Savaş sağlık sorununa yol açar’ açıklaması bahane gösterilerek operasyon yapıldı. Yöneticileri gözaltına alınan TTB’ye destek yağdı” ifadelerine yer verdi.

Sözcü gazetesi habere ön sayfasının altında, “Türk Tabipler Birliği’ne Afrin gözaltısı” başlığıyla yer ayırdı ve “TTB Merkez Konseyi’nin 11 üyesi Afrin bildirisi nedeniyle gözaltına alındı” dedi.

Yeni Şafak birinci sayfasının altında, “TTB’ye terörden gözaltı” başlığıyla verdiği haberde, “Afrin harekatı için ‘Savaş bir halk sağlığı sorunudur’ diyen Türk Tabipler Birliği’nin başkanı Raşit Tükel ve 10 merkez konseyi üyesi terörle mücadele kapsamında gözaltına alındı. Gezi destekçisi TTB’nin geçmişi, terör yandaşı birçok açıklamayla dolu” ifadelerini kullandı.

Star gazetesi habere, “TTB ile CHP’nin terör kardeşliği” başlığını attı ve “Yayınladığı bildiri ile Zeytin Dalı Harekatı’nı hedef alarak PYD/PKK’ya destek veren Türk Tabipler Birliği’nin 11 yöneticisine yönelik gözaltı kararı CHP’yi rahatsız etti. TTB önünde açıklama yapan CHP İzmir Milletvekili Böke, teröriste desteğin yaşam hakkını savunmak olduğunu iddia etti. Kılıçdaroğlu da TBMM kürsüsünden gözaltılara tepki gösterdi” dedi.

Akşam gazetesi habere ön sayfasının altında, “Terör sevicilere kürsüden destek” başlığıyla yer verdi ve “Zeytin Dalı Harekatı’yla ilgili çirkin tweet nedeniyle savcılığın soruşturma başlattığı Türk Tabipler Birliği’nin başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel dahil 11 kişi gözaltına alındı. CHP’liler gözaltılara anında tepki gösterdi, sosyal medyadan TTB ile dayanışma çağrıları yaptı. Kılıçdaroğlu da atılan tweet’i, TBMM grubunda okudu, zanlıları savundu” dedi.

Hürriyet ön sayfasının altındaki habere, “Doktorlara Afrin gözaltısı” başlığını attı. Haberde, “Türk Tabipler Birliği’nin 11 yönetim kurulu üyesi, Afrin açıklaması nedeniyle gözaltına alındı. Soruşturma haberinin duyulması üzerine önceki akşam TTB avukatı, savcılığa başvurup müvekkillerinin ifadeye gelebileceğini belirterek ‘gözaltı işlemi yapılmamasını’ istedi. Savcılık bu talebi yanıtsız bıraktı, dün sabah operasyon talimatı verdi” ifadeleri yer aldı. 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design