Anasayfa / Medya izleme / Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler - 131

01 Şubat

Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler - 131

Hak savunucuları davasında Taner Kılıç hakkında tahliye kararı verildi, ancak Kılıç itiraz üzerine tahliye edilmedi

Büyükada’da katıldıkları bir toplantı sırasında 5 Temmuz 2017 günü gözaltına alınan 10 hak savunucusuyla dosyaya sonradan eklenen Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç’ın yargılandıkları davanın üçüncü duruşması 31 Ocak 2018 günü İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

P24’ün mahkeme salonundan izlediği duruşmanın sonunda mahkeme heyeti davanın tek tutuklu sanığı Taner Kılıç’ın tahliyesine karar verdi. Ancak Kılıç’ın tahliyesi beklenirken gece geç saatlerde savcının tahliye kararına itiraz ettiği haberleri geldi.Tahliye kararı veren heyetin kararda usul ve yasaya aykırı bir yön bulmaması nedeniyle itiraz, aynı gün bir üst mahkeme olan İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesince incelendi. Savcının talebini kabul eden bu mahkeme, Kılıç’ın tutuklanmasına yönelik yakalama emri çıkarılmasına karar verdi ve Kılıç tutuklu bulunduğu İzmir Aliağa Şakran Cezaevi çıkışında gözaltına alındı.

1 Şubat günü ise dosya ve İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği tutuklamaya yönelik yakalama kararı yargılamayı yürüten İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görüşüldü. Kılıç duruşmaya İzmir'den yine SEGBİS'le bağlandı ve mahkemenin bir gün önce verdiği tahliye kararında direnmesini istedi. Ancak 35. Ağır Ceza Mahkemesi Taner Kılıç’ın tutuklu yargılanmasına karar verdi.

Duruşma sırasında savcı Kılıç’ın “kuvvetli suç şüphesi” nedeniyle tutukluluğunun devamı talebinde bulunmuş, avukatlar ise kaçma şüphesinin bulunmadığını belirterek adlî kontrolle tahliye talep etmişlerdi.

 
Duruşmadan
 
Duruşma sonunda mahkeme heyeti ayrıca 10 hak savunucusunun duruşmalardan vareste tutulmalarına karar verdi ve dördüncü duruşmanın 21 Haziran 2017’de görülmesini kararlaştırdı.
 
Duruşmaya, davanın 25 Ekim 2017 günü görülen ilk duruşmasında tahliye edilmiş olan yedi sanık katılırken, Kılıç ise duruşmaya tutuklu bulunduğu İzmir Şakran Cezaevi’nden SEGBİS üzerinden bağlandı.
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 17 sayfalık iddianamede Kılıç hakkında “Silahlı terör örgütü FETÖ üyesi olmak” iddiasıyla 7,5 yıldan 15 yıla kadar, diğer kişiler hakkında ise “Silahlı terör örgütüne yardım etmek” iddiasıyla beş yıldan 10’ar yıla kadar hapis cezası isteniyor.
 
31 Ocak’taki duruşmada, Büyükada’daki toplantının yapıldığı otelin müdürü Mesut Savucu tanık olarak ifade verdi. Savucu ifadesinde, gizli bir toplantı yapılacağı yönünde bir bilgi verilmediğini, otel personelinin toplantı salonuna girip çıktığını söyledi. Toplantıya katılanların “normal otel müşterisi gibi” kahvaltı salonu, havuz vb. otel imkanlarını kullandıklarını belirten Savucu, toplantıya katılanlardan kimlik bilgilerini vermek istemeyen olmadığını, misafirlerin kayıtlarını emniyete bildirdiklerini de belirtti. Savucu otel personelinin toplantı salonuna günde iki kere çay-kahve servisi ve temizlik için girip çıktığını, otelde gizli bir bölüm olmadığını ve toplantı odasının da tamamen camdan olduğunu anlattı.
 
Bu duruşmada ifade vermesi beklenen gizli tanık ise duruşmada hazır edilmedi.
 
Duruşmada daha sonra yine tanık olarak ifade veren tercüman da, toplantıda siyasi konuşmalar yapıldığını hatırlamadığını, Türkiye haritası çizildiğini görmediğini belirtti.
 
Tanık ifadelerinin ardından duruşmaya SEGBİS üzerinden bağlanan Kılıç, ifadesinde, “Hâlâ açıklanmayan ByLock mağdurları içinde yer alıyorum,” dedi.
 
Kılıç ve avukatları, ByLock konusunda gereken bilişim incelemelerinin sekiz aydır yapılmadığını belirterek, tutukluluk hâlinin devam etmesinin aâdil olmadığını ifade etti.
 
Kılıç, “Benim şahsımda Af Örgütü, Bunun üzerinden de tüm insan hakları kurumları ve savunucularına göz dağı verilmeye çalışıldığını cezalandırıldığını düşünüyorum. Dosyamın Büyükada davası ile birleştirilmiş olmasının başka mantıklı bir açıklaması yok,” dedi.
 
Savcı, Kılıç’ın “kuvvetli suç şüphesi” nedeniyle tutukluluğunun devamı talebinde bulundu. Avukatlar ise Kılıç’ın tutuklanmadan bir ay önce pasaportuna el konulduğunu ve kaçma şüphesinin bulunmadığını belirterek adlî kontrolle tahliye edilmesi talebinde bulundu.
 
Duruşmaya verilen aranın ardından ara kararını açıklayan mahkeme, Kılıç’ın tahliyesine, ByLock mağduriyeti ile ilgili yeni bir çalışma olup olmadığının MİT ve BTK’dan sorulmasına, ve sanıkların tamamının duruşmalardan vareste tutulmasına karar vererek davayı 21 Haziran 2018 tarihine erteledi.
 
Davanın 25 Ekim 2017 günü görülen ilk duruşmasında tutuklu sekiz sanığın tamamı tahliye edilmişti. Tahliye edilenlerden Günal Kurşun, İlknur Üstün, İdil Eser, Nalan Erkem, Peter Steudtner ve Ali Gharawi hakkında herhangi bir tedbir konulmazken Özlem Dalkıran ve Veli Acu hakkında yurtdışına çıkış yasağı getirilmişti. Tutuksuz yargılanan Şeyhmus Özbekli ve Nejat Taştan hakkında 25 Temmuz 2017’de verilen adli kontrol kararı ise kaldırılmıştı.
 
Mahkeme Taner Kılıç hakkında “FETÖ üyeliği” suçlamasıyla tutuklu bulunduğu, İzmir 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dosyanın Büyükada davasıyla birleştirilmesine de karar vermişti.
 
22 Kasım 2017 tarihinde görülen ikinci duruşmada da Kılıç’ın tutukluluk hâlinin devamına karar verilirken mahkeme diğer tüm sanıklar hakkında uygulanan adlî kontrol şartının kaldırılmasına karar vermişti.
 
Taraf davasında Baransu savunmasına başladı
 
Beş sanıklı Taraf davasının 31 Ocak 2018 günü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve P24 tarafından mahkeme salonunda takip edilen yedinci duruşmasında eski Taraf muhabiri Mehmet Baransu savunmasına başladı.
 
Kamuoyunda “Balyoz kumpas davası” olarak bilinen, ancak “Egemen Harekât Planı” başlıklı savaş planlarının yayımlandığı iddiasına ilişkin olarak açılmış olan davadaki tek tutuklu sanık olan Baransu, “Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme, amacı dışında kullanma, hile ile alma, çalma,” “Devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme,” “Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama,” “Silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” ve “Terör örgütü propagandası” suçlamalarıyla 35 yıldan 75 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor.
 
Baransu, duruşmada esas hakkında savunmasına başlamadan önce aynı mahkemenin Anayasa Mahkemesi tarafından 11 Ocak’ta Şahin Alpay için verilen “hak ihlâli” kararının gereğini uygulamaması nedeniyle reddi hâkim talebinde bulundu.
 
“Anayasa Mahkemesi’nin kararını uygulamayan bir heyetin tarafsız ve bağımsız olduğuna nasıl inanacağım,” diyen Baransu, bir buçuk yıldır yargılandığı süreçte 11 hâkim değiştiğini vurguladı.
 
Heyetin bir önceki celsede “savunmasının alındığını sandığını” vurgulayan Baransu, “Savunma yapıp yapmadığımı bilmediğiniz bir dosyada tutukluluğun devamı kararı verdiniz,” dedi. Ancak mahkeme, Anayasa Mahkemesi kararının davayla ilişkisi olmadığı gerekçesiyle reddi hâkim talebini reddetti.
 
Reddi hâkim talebinin reddedilmesi üzerine esas hakkında savunmasına geçen Baransu, savunmasının ancak çok kısa bir bölümünü tamamlayabildi.
 
Baransu, dört saat süren savunmasının ilk bölümünde, “Ergenekon” hakkındaki haberlerinden önce de önemli haberler yazdığını, 1997 yılından beri aktif olarak gazetecilik yaptığını söyledi. Yaptığı haberlerden dolayı yıllarca Hizbullah’ın ölüm listesinde yer aldığını belirten Baransu, “Aksiyon dergisinde bakanı istifaya götüren haberi bugün yapmış olsaydım hükümeti yıkmaktan yargılanırdım. Hukukun geldiği nokta bu. Gazetecilik kamuoyu baskısı için var,” dedi.
 
“Ben cesaretimin bedelini ödüyorum; hata yapmış olabilirim ama kasıtlı hiçbir şey yapmadım,” diyen Baransu, “Beni tahliye etmeye karar verdiğiniz gün bu ülkede bir şey değişti diyeceğim,” diye konuştu.
 
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Baransu’nun savunmasının devamı için davayı erteleyerek, bir sonraki duruşmanın 2-4 Mayıs 2018 tarihlerinde üç gün boyunca görülmesine hükmetti.
 
Aynı davada tutuksuz olarak yargılanan Taraf Gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan, eski Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Yasemin Çongar ve eski Yazı İşleri Müdürü Yıldıray Oğur için ise “Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme, amacı dışında kullanma, hile ile alma, çalma,” “Devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme,” “Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçlamalarıyla 20’şer yıldan 52 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyor.
 
Özgürlükçü Demokrasi çalışanı tutuklandı
 
Afrin operasyonu hakkındaki paylaşımları nedeniyle hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenilen Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi çalışanı Barış Ceyhan 31 Ocak günü tutuklandı.
 
Ceyhan’ın Ankara’da savcılığa ifade vermesinin ardından tutuklanma talebi ile Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildiği ve mahkemece “örgüt propagandası” ve “halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek” iddiaları ile tutuklanmasına karar verildiği belirtildi. Ceyhan, Sincan Cezaevi’ne gönderildi.
 
Ceyhan’ın tutuklanmasıyla Türkiye’de cezaevinde bulunan gazeteci ve medya çalışanı sayısı 156 oldu. Ayrıntılı listeye buradan erişilebilir.
 
İştar Gözaydın “terör örgütü üyeliği” davasında beraat etti
 
Akademisyen İştar Gözaydın, “Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyeliği” iddiasıyla yargılandığı davanın 31 Ocak 2018 günü İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında hakkındaki suçlamalardan beraat etti.
 
Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde görülen ve P24 tarafından mahkeme salonunda takip edilen duruşmada savcı, Profesör Gözaydın’ın “Örgüt üyesi olmadan örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan cezalandırılmasını istedi.
 
2017 yılının Mart ayında tahliye edilmeden önce üç ay süreyle tutuklu kalan Profesör Gözaydın, Çağlayan’daki duruşmada hakkında Can Erzincan TV’de yayınlanan bir programa katıldığına dair suçlamaları reddederek, “Programa akademisyen ve hukukçu kimliğimle katıldım. Hayatım boyunca hiçbir örgüte sempatim olmadı,” dedi.
 
Beraatini talep eden Gözaydın, “Bu kâbusun bir an önce bitmesini istiyorum,” dedi. Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Gözaydın’ın atılı suçun yasal unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle beraatine hükmetti.
 
Din ve devlet ilişkileri, Türkiye dış politikasında dinin rolü ve hukuk-siyaset ilişkileri üzerine çok sayıda çalışması bulunan Gözaydın, Olağanüstü Hâl ilanının ardından kapatılan üniversiteler arasında yer alan Gediz Üniversitesi’nde Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanlığı  görevini sürdürürken açığa alınmıştı.
 
 
Cezaevinde bulunan gazeteciler listesi
 
31 Ocak 2018 itibariyle Türkiye’de tutuklu ya da hükümlü olarak hapiste bulunan tüm gazeteciler:
 
1       Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri
2       Abdullah Kaya, DİHA muhabiri
3       Abdullah Kılıç, Habertürk
4       Abdullah Özyurt, Zaman Gazetesi muhabiri
5       Abdulvahap İş, Serbest gazeteci
6       Ahmet Altan
7       Ahmet Feyzullah Özyurt
8       Ahmet Memiş, Gazeteci, Haberdar İnternet Sitesi
9       Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman Gazetesi
10     Ahmet Şık
11     Ahmet Turan Alkan, Eski Zaman yazarı
12     Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
13     Akın Atalay, Cumhuriyet
14     Alaattin Güner, Cihan meya direktörü
15     Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü
16     Ali Aşikar – Azadiya Welat
17     Ali Babür Boysal, Zaman Gazetesi tasarımcı
18     Ali Bulaç, Eski Zaman Gazetesi yazarı
19     Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
20     Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi
21     Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski  yazıişleri müdürü
22     Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek
23     Ayhan Demir, Çaldıran Haber Ajansı imtiyaz sahibi
24     Ayşe Nazlı Ilıcak
25     Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman
26     Aytekin Gezici, Gazeteci-Yazar
27     Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman Bölge Temsilcisi
28     Barış Ceyhan, Özgürlükçü Demokrasi çalışanı
29     Bayram Kaya, Zaman muhabiri
30     Behram Kılıç
31     Beytullah Özdemir, Zaman Gazetesi Düzce temsilcisi
32     Burak Ekici, BirGün gazetesi internet editörü
33     Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri
34     Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
35     Ceren Taşkın, Hatay'ın Sesi
36     Cuma Kaya, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
37     Cuma Ulus, Millet Gazetesi Yayın Koordinatörü
38     Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni
39     Çağdaş Erdoğan, foto muhabir
40     Deniz Yücel, Die Welt
41     Emin Demir, Serbest Gazeteci,
42     Emre Soncan, Eski Zaman savunma muhabiri,
43     Ercan Gün, Fox TV Haber Editörü
44     Erdal Süsem, Eylül Dergisi Editörü
45     Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
46     Erdoğan Alayamut, Dihaber
47     Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı
48     Erol Zavar, Odak Dergisi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü
49     Fahrettin Kılıç, Özgür Toplum
50     Faruk Akkan, Cihan Ajansı
51     Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat Gazetesi Gaziantep temsilcisi
52     Fevzi Yazıcı
53     Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu Gazetesi yazarı
54     Gurbet Çakar, Hevi Kadın Dergisi
55     Gültekin Avcı
56     Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
57     Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen
58     Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem Dağıtımcısı
59     Hakan Taşdelen
60     Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
61     Hamit Dilbahar, Azadiya Welat Gazetesi Yazarı
62     Hamza Günerigök, TRT spikeri
63     Hanım Büşra Erdal, Eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
64     Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi Dağıtımcı
65     Hatice Duman, Atılım Gazetesi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü
66     Havva Cuştan, ETHA muhabiri
67     Hayati Yıldız, Azadiya Welat
68     Haydar Ergül, Demokratik Modernite Dergisi Editörü
69     Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı
70     Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri
71     Hüseyin Turan, Zaman Gazetesi, Gazeteci-Yazar
72     İbrahim Balta, Eski Zaman ekonomi editörü
73     İbrahim Kareyeğen, eski Zaman gazetesi yazı işleri müdürü
74     İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum Muhabiri
75     İdris Sayılgan, DİHA
76     İdris Yılmaz
77     İshak Karakaş, Halkın Nabzı genel yayın yönetmeni
78     İsmail Efe, İzmir Kültür Müdürlüğü Basın Danışmanı
79     İsmail Ersan, AA Yalova temsilcisi
80     İsminaz Temel, ETHA editörü
81     Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri
82     Kemal Demir, TV10 kameramanı
83     Kemal Özer, Evrensel
84     Kenan Karavil, Radyo Dünya Genel Yayın Yönetmeni
85     Mehmet Ali Ay
86     Mehmet Altan
87     Mehmet Baransu, Taraf Gazetesi Yazarı,
88     Mehmet Dener, Şanlıurfa.com sitesi yayın yönetmeni
89     Mehmet Güleş, DİHA
90     Mehmet Gündem
91     Mehmet Kuru, Eskişehir muhabiri Zaman
92     Mehmet Özdemir, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
93     Meltem Oktay, DİHA
94     Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski Editörü
95     Miktat Algül, Mezitli FM Genel Yayın Koordinatörü
96     Mizgin Çay – Radyo Karacadağ
97     Muhammet Taşçılar, Şanlıurfa.com yayın yönetmeni
98     Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri
99     Murat Avcıoğlu, Zaman
100    Murat Çapan, Nokta Sorumlu Yazı İşleri Müdürü
101    Murat Dağdeviren ,Demokrat Gebze Gazetesi sahibi
102    Murat Sabuncu, Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni
103    Mustafa Erkan Acar, Bugün Gazetesi Haber Müdürü,
104    Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet Dergisi Ankara Temsilcisi
105    Mustafa Ünal, Gazeteci (Zaman)
106    Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazıişleri koordinatörü
107    Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri
108    Mümtazer Türköne, Zaman köşeyazarı
109    Nadir Yücel, Çorum Yıldız Genel Yayın Yönetmeni
110    Nedim Türfent,DİHA
111    Nizamettin İzgi, Batman Gazetesi sahibi
112    Nuh Gönültaş
113    Nur Ener, Yeni Asya
114    Nuri Durna, TRT
115    Nuri Yeşil, Azadiya Welat Gazetesi Dersim Temsilcisi
116    Nurullah Kaya, G.antep Zaman Bölge Temsilcisi
117    Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü
118    Osman Yakut, Zaman Antalya
119    Ömer Oruç, eski Cihan Muhabiri
120    Özcan Keser, TRT muhabiri
121    Rabia Özkaya, Özgür Halk
122    Ramazan Alkan, Yeni Akit muhabiri
123    Resul Cengiz, Eski Zaman Denizli muhabiri
124    Sadık Demir – Radyo Karacadağ
125    Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri
126    Salih Erbekler – Radyo Karacadağ
127    Sami Tunca, Mücadele Birliği Dergisi Yazı İşleri Müdürü
128    Seda Taşkın, Mezopotamya Ajansı muhabiri
129    Semiha Mete, Özgürlükçü Demokrasi
130    Serhat Şeftali, Zaman Gazetesi eski Akdeniz Bölge Temsilcisi
131    Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
132    Seyid Kılıç, TRT Haber
133    Seyithan Akyüz, Azadiya Welat Gazetesi Adana Temsilcisi
134    Şahabettin Demir, DİHA muhabiri
135    Şahin Alpay, Zaman Gazetesi Yazarı
136    Şeref Yılmaz, Irmak TV,
137    Şerife Oruç, DİHA muhabiri
138    Tahsin Kürklü, Zaman Gazetesi Ulaştırma Departmanı
139    Togay Okay, Özgür Gelecek
140    Tuncer Çetinkaya, Zaman Antalya
141    Turgut Usul, TRT muhabiri
142    Ufuk Şanlı, Eski Vatan yazarı
143    Ünal Tanık, Rota Haber Genel Yayın Yönetmeni
144    Vahit Yazgan, İzmir Zaman Bölge Temsilcisi
145    Veli Büyükşahin, TV 10 yöneticisi
146    Veli Haydar Güleç, TV 10 yöneticisi
147    Yakup Çetin, Eski Zaman muhabiri
148    Yakup Şimşek, Zaman Pazarlama Müdürü
149    Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
150    Yasir Kaya, Fenerbahçe TV haber müdürü
151    Yener Dönmez, Habervaktim sitesi
152    Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni
153    Yılmaz Kahraman, Özgür Halk Dergisi Editörü
154    Zafer Özsoy
155    Zehra Doğan, Jinha
156    Ziya Ataman, DİHA muhabir
 
Türkiye’de tutuklu ya da hükümlü olarak hapiste bulunan tüm gazetecilerin, Olağanüstü Hâl kapsamında kapatılan basın yayın kuruluşları, vakıf ve derneklerin listelerine buradan erişebilirsiniz.
 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design