Anasayfa / Medya izleme / “Barış diyene savaş açtılar”

01 Şubat

“Barış diyene savaş açtılar”

Evrensel ve Cumhuriyet gazetelerinin manşetleri, günün öne çıkan haberleri oldu.

Evrensel gazetesi manşetinde, “Barış diyene savaş açtılar” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Harekatın adı ‘Zeytin Dalı’. Ama ‘barış’ diyenlere baskılar durmuyor. Sosyal medyada barış talebini dile getiren EMEP Genel Başkan Yardımcısı Türkmen tutuklandı. TTB yöneticilerinin gözaltına alınmasına tepki yağıyor. Sosyal medyadaki Afrin paylaşımları nedeniyle gözaltına alınan EMEP Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmen, ‘örgüt propagandası’ iddiasıyla tutuklandı. AV. Tugay Bek, tutuklamaya tepki göstererek, ‘Muhalefet partileri, yurttaşlar iktidarın her türlü faaliyetini eleştirme hakkına sahiptir’ dedi” ifadeleri kullanıldı.   

“RTÜK fetvası”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “RTÜK fetvası” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “RTÜK, ‘Yetenek Sizsiniz’ programında söylenen ‘7 Kocalı Hürmüz’ şarkısında geçen ‘Allah Baba’ ifadesiyle ilgili olarak Diyanet fetvasını andıran bir rapor yazdı. Raporda, ‘Kuran’ı Kerim’de, Allah’ın cinsiyet, doğurma ve doğurulma gibi insana atfedilen özelliklerden münezzeh olduğu açıkça belirtilmektedir’ denildi. Kararda, Allah’a ‘baba’ atfında bulunulmasının Yahudilik ve Hıristiyanlıkta yer aldığı Kuran’ı Kerim’de küfür ve şirk olarak eleştirildiği belirtildi. RTÜK, ‘Allah Baba’ tabirinin Kuran’ı Kerim’deki temel inanç esası olan Tevhid’e aykırı olduğu değerlendirmesini yaptı. TV8’e 1 milyon TL’nin üzerinde ceza kesilmesi gündemde” ifadelerine yer verildi. 

“Önce bu yöneticilere temel eğitim şart!”

Birgün gazetesi manşetinde, “Önce bu yöneticilere temel eğitim şart!” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla kaldırılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavı yerine getirilen ‘tercihe bağlı serbest kayıt sistemi’ne dair bilinmezlere bir yenisi daha eklendi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ‘Okulöncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde değişikliğe giderek önceki yıllarda TEOG’a ilişkin yapılan düzenlemeleri kaldırdı. Güncellenen yönetmelikte dikkat çeken nokta ise 4,5,6,7 ve 8’inci sınıflara yönelik okul, ilçe, il ve ‘gerekli durumlarda’ ülke genelinde ortak bir sınav yapılmasını öngören değişiklik oldu. Eğitim Sen Genel Eğitim ve Yükseköğretim Sekreteri Özgür Bozdoğan, ‘Adrese dayalı yerleştirmede ortaya çıkan sorunlar çözülmezse son çare olarak ortak sınavı kullanacaklar’ diye konuştu” ifadeleri kullanıldı.      

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design