Anasayfa / Medya izleme / “‘AKP’nin gaz odası’”

08 Şubat

“‘AKP’nin gaz odası’”

Birgün gazetesinin manşeti, gittikçe derinleşen ekonomik krizin boyutlarını gözler önüne serdi.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “‘AKP’nin gaz odası’” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Tam bir yıl önce gece yarısı KHK’sı ile üniversiteden uzaklaştırılan anayasa hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’na göre esas korkan iktidar. Bu nedenle her türlü eleştiriye baskı uygulanıyor. Kaboğlu, ‘Yurttaşlık kavramıyla, birleştirici, evrensel kavramlarla ilerleyelim, biz kazanacağız diyorum. Ben umutluyum. Umutlu olalım’ diyor. Kaboğlu, Okula dönmem, aç kalmam ya da Cumhurbaşkanı’nın deyimiyle ağaç kabuğu yemem önemli değil’ diyerek, 2019 seçimleri için çalışmanın önemini vurguluyor. Hükümet yanlısı FETÖ’cüleri korumak için kullanılan OHAL İnceleme Komisyonu’nu ise ‘AKP’nin gaz odası’ diye niteliyor” ifadeleri kullanıldı.    

Gazete manşetin altındaki, “AB’ye yeni sözler” başlıklı haberinde ise, “Türk vatandaşlarına vize serbestisi sağlanması için gerekli olan 72 kriterden 65’ini yerine getiren ve kalan 7 kriter konusunda uzun süredir ayak direyen AKP hükümeti, atabileceği adımları bir ‘çalışma notu’ olarak AB’ye sundu. AB Komisyonu’na sunulan yol haritasında, Terörle Mücadele Kanunu’na ‘Habercilik sınırlarını aşmayan ve eleştiri amacıyla dile getirilen düşüncelerin suç oluşturmayacağı’ hükmü eklenebileceği belirtildi” ifadelerine yer verdi.

“Biz de bilirdik Mars’a çıkmasını ama ödeyemedik su faturasını!”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Biz de bilirdik Mars’a çıkmasını ama ödeyemedik su faturasını!” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Yoksulluğun boyutları her geçen gün daha da derinleşiyor. İSKİ ve İGDAŞ’ın resmi rakamları insanların artık en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale geldiklerini gösterdi. Sadece geçen yıl faturalarını ödeyemedikleri gerekçesiyle İstanbul’da 580 bin evin suyu, 493 bin evin ise doğalgazı kesildi. Utandıran rakamlar bu kez de Meclis gündemine taşındı. ‘Hükümetimiz tarafından doğalgazdan suya, akaryakıttan ulaşıma, ekmekten vergilere kadar birçok alanda yapmış olduğunuz zamlar neticesinde çaresiz kalan vatandaş, en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale geldi’ diyen CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, TBMM’ye verdiği yazılı soru önergesinde, ‘Milyonlarca vatandaşın asgari ücretle çalıştığı ve açlık sınırının altında yaşadığı bir ülkede, vatandaşın en temel ihtiyaçlarından mahrum bırakılmasını nasıl açıklıyorsunuz?’ diye sordu” ifadeleri kullanıldı.

Sözcü gazetesi de habere manşetin altında, “Millet perişan, faturasını ödeyemiyor” başlığıyla yer verdi: “Tekin, İstanbul’da 1 milyon evin su ve gazının borç yüzünden kesilmesini Meclis’e taşıdı. Bu konuda soru önergesi veren Gürsel Tekin, iktidara şöyle seslendi: ‘Vatandaşın temel ihtiyaçlardan mahrum bırakılmasını nasıl açıklıyorsunuz?’”   

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design