Anasayfa / Medya izleme / Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler - 142

01 Mart

Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler - 142

CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, “Basına Yönelik Hak İhlâlleri Raporu”nu açıkladı: Şubat’ta 13 gazeteci hapis cezasına çarptırıldı

 
Türkiye’de medya çalışanlarına yönelik baskıları aylık olarak raporlaştıran Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, 2018 yılının Şubat ayına dair verileri 28 Şubat günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlediği bir basın toplantısında açıkladı.
 
Yarkadaş’ın “Basına Yönelik Hak İhlâlleri Raporu”na göre, Şubat ayında 24 gazeteci gözaltına alındı, beş gazeteci tutuklandı, 13 gazeteci ise hapis cezasına çarptırıldı. İktidarın beş haber sitesine erişim engeli, bir habere ise yayın yasağı koydurttuğunu belirten Yarkadaş, raporunu Slovakya’da katledilen gazeteci Jan Kuciak ile sevgilisi Martina Kusnirova’ya ithaf ettiğini açıkladı.
 
Yarkadaş, “Meslektaşımız, kara para trafiği üzerine bir dosya hazırlarken Pazar günü katledildi. İktidarlar, gerçekleri yazan kim olursa olsun peşini bırakmıyor,” dedi. Yarkadaş, bir süre önce Malta'da Daphne Galizia adlı gazetecinin vergi cennetleri üzerine araştırma yaparken arabasına bomba konularak katledildiğini de hatırlattı.
 
Şubat ayı içinde muhabirlerden gazete dağıtıcılarına toplam 120 basın çalışanının hâkim karşısına çıktığını belirten Yarkadaş, geride kalan ay içerisinde Ahmet Altan, Nurcan Baysal ve İsmail Saymaz tarafından yazılan kitapların cezaevleri yönetimleri tarafından keyfi bir şekilde içeriye alınmadığını da sözlerine ekledi.
 
Yarkadaş ayrıca Şubat'ta bir tiyatro oyununun yasaklandığını, bir televizyon kanalına para cezası verildiğini, beş programa ise yayın durdurma cezası verildiğini belirtti.
 
Ahmet Altan’a köşe yazısından 5 yıl 11 ay hapis cezası
 
Ahmet Altan, “Ezip geçmek” başlıklı köşe yazısı nedeniyle yargılandığı davanın 28 Şubat günü İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen üçüncü duruşmasında “terör propagandası” suçundan 3 yıl, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan ise 2 yıl 11 ay olmak üzere toplamda 5 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırıldı.
 
Konuyla ilgili ayrıntılı habere buradan ulaşılabilir.
 
Hayatın Sesi yöneticileri için 13 yıla kadar hapis talep edildi
 
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Hayatın Sesi televizyonunun üç yöneticisine “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla açılan davanın üçüncü duruşması 1 Mart 2018 günü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Eylül 2016’da kapatılan kanalın aynı anda hem IŞİD, hem TAK, hem de PKK propagandası yaptığı iddiasıyla açılan davanın üçüncü duruşmasında, savcı esas hakkındaki mütalaasını sundu. Savcı, kanalın yöneticileri Gökhan Çetin, İsmail Gökhan Bayram ve Mustafa Kara için “iştirak halinde zincirleme olarak terör propagandası yapmak” suçundan ayrı ayrı 13 yıla kadar hapis cezası talep etti.
 
Suçlamalar için 2015 ve 2016 yıllarında yayımlanan toplam beş haber gerekçe gösteriliyor.
 
Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde görülen duruşmada avukatlar Devrim Avcı ve Gülşah Kaya hazır bulunurken, sanıklar vareste tutuldukları için duruşmaya katılmadı.
 
Mahkeme, esas hakkındaki savunmaların hazırlanması için duruşmayı 24 Nisan’a erteledi.
 
JinNews muhabiri Durket Süren gözaltına alındı
 
JinNews muhabiri Durket Süren 1 Mart günü Diyarbakır’ın Lice ilçesinde gözaltına alındı.
 
Hakkında arama kararı olduğu gerekçesiyle ilçe girişinde gözaltına alınan Süren, sağlık kontrolü için Lice Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Buradaki kontrollerinin ardından Lice Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Süren’in Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüleceği belirtildi.
 
BTK, Ahval’in web sitesine erişimi engelledi
 
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Ahval haber portalının internet sitesine 28 Şubat 2018 itibariyle erişim engeli getirdi. 1 Aralık 2017 tarihinde yayına başlayan sitenin Türkiye’deki internet yayınının gerekçesiz olarak engellendiği belirtildi.
 
“Başkanlık eleştirisi” yüzünden uzaklaştırılan TRT çalışanı görevine döndü
 
Sosyal medyada başkanlık sistemini eleştirdiği için TRT’deki görevinden uzaklaştırılan Haber-Sen yöneticisi Binali Erdoğan, mahkemenin Ocak ayında verdiği kararın ardından 1 Mart 2018 günü görevine geri döndü.
 
16 Nisan referandumu öncesinde TRT İzmir Bölge Müdürlüğü’nde baş kameraman olarak çalışırken sosyal medya üzerinden yaptığı başkanlık karşıtı paylaşımlardan dolayı hakkında başlatılan soruşturmadan dolayı önce görevinden uzaklaştırılan, ardından tutuklanarak bir ay süreyle cezaevinde kalan Erdoğan hakkında Ocak ayında mahkemeden görevden uzaklaştırılmasının hukuksuz olduğu yönünde karar çıkmıştı.
 
Erdoğan’ın “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla tutuksuz olarak yargılandığı dava ise İzmir 25. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor. Bu davanın 2 Şubat’ta görülen son duruşmasında mahkeme Erdoğan’ın sosyal medya hesaplarının bilişim uzmanınca incelenmesine karar vererek davayı 3 Mayıs’a ertelemişti.
 
Hüsnü Mahalli’nin yargılandığı “hakaret” davasında görevsizlik kararı
 
Gazeteci Hüsnü Mahall’nin bir yazısında ve katıldığı bir televizyon programında “cumhurbaşkanına hakaret” ve “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” ettiği suçlamalarıyla yargılandığı davanın 1 Mart günü görülen üçüncü duruşmasında İstanbul 6. Asliye Ceza Mahkemesi görevsizlik kararı verdi.
 
Duruşmaya, 7 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan Mahalli ve avukatları katıldı. Duruşmada savunma yapan Mahalli, “Ben gazetecilik faaliyeti kapsamında özellikle siyasetçilerin söylediklerini kaynak olarak alıyorum. Dolayısıyla yorumlarımı da bu söylenenlere dayandırıyorum. Bana yöneltilen suçlamaların hiçbiri ciddi nitelikte değildir,” diyerek beraatini talep etti.
 
Mahkeme, görevsizlik kararı vererek basın suçlarına bakan İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin görevli olduğunu ifade etti.
 
TGS’den Cumhuriyet’e protesto
 
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Cumhuriyet gazetesi muhabiri ve aynı zamanda TGS İşyeri Temsilcisi Deniz Ülkütekin’in gerekçe sunulmadan işten çıkarılmasını 28 Şubat günü Cumhuriyet gazetesi önünde protesto etti.
 
Burada yapılan açıklamada, “Cumhuriyet çalışanlarının koşullarını düzeltmek ve gazeteyi daha güçlü kılmak için çalışmaya devam edeceğiz. Aynı sağduyu ve özveriyi Cumhuriyet yönetiminden de bekliyor, İşyeri Temsilcimizin geri alınmasını bekliyoruz,” denildi.
 
Açıklamada konuşan TGS Genel Sekteri Mustafa Kuleli, “Yönetimin işyeri barışını bozan tavırlarını tehlikeli buluyoruz,” dedi.
 
Kuleli açıklamanın devamında şunları söyledi: “İşyeri Temsilcimiz Deniz Ülkütekin daha önce 138 gün zorunlu izne gönderilmiş, izin dönüşünde fiili olarak haber üretmesi engellenmiştir. Cumhuriyet çalışanları tarafından seçilmiş İşyeri Temsilcimizin, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Orhan Erinç’in ‘işten atılmayacak’ sözüne rağmen, keyfi biçimde gazeteden kovulması kabul edilemez. İşyeri barışını bozacak, birliğimizi zayıflatacak ve çalışanlarda motivasyon kaybına yol açacak böyle bir adımı atmaya kimsenin hakkı yoktur. Kanunen işten çıkartılması yasak olan İşyeri Temsilcimizi atmak için gösterilen yoğun çaba ve gösterilen hasmane tutum manidardır.”
 
Kuleli’nin ardından Cumhuriyet Gazetesi Haber Koordinatörü ve TGS İşyeri Temsilcisi Aykut Küçükkaya konuştu. Küçükkaya, kararın geri alınmasını ve Ülkütekin’in işine geri dönmesini istedi.
 
 
Cezaevindeki gazeteciler listesi
 
1       Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri
2       Abdullah Kaya, DİHA muhabiri
3       Abdullah Kılıç, Habertürk
4       Abdullah Özyurt, Zaman Gazetesi muhabiri
5       Abdulvahap İş, Serbest gazeteci
6       Ahmet Altan
7       Ahmet Feyzullah Özyurt
8       Ahmet Memiş, Gazeteci, Haberdar İnternet Sitesi
9       Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman Gazetesi
10     Ahmet Şık
11     Ahmet Turan Alkan, Eski Zaman yazarı
12     Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
13     Akın Atalay, Cumhuriyet
14     Alaattin Güner, Cihan meya direktörü
15     Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü
16     Ali Aşikar – Azadiya Welat
17     Ali Babür Boysal, Zaman Gazetesi tasarımcı
18     Ali Bulaç, Eski Zaman Gazetesi yazarı
19     Ali Sönmez Kayar, ETHA muhabiri
20     Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
21     Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi
22     Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski  yazıişleri müdürü
23     Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek
24     Ayhan Demir, Çaldıran Haber Ajansı imtiyaz sahibi
25     Ayşe Nazlı Ilıcak
26     Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman
27     Aytekin Gezici, Gazeteci-Yazar
28     Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman Bölge Temsilcisi
29     Barış Ceyhan, Özgürlükçü Demokrasi çalışanı
30     Bayram Kaya, Zaman muhabiri
31     Behram Kılıç
32     Beytullah Özdemir, Zaman Gazetesi Düzce temsilcisi
33     Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri
34     Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
35     Ceren Taşkın, Hatay'ın Sesi
36     Cuma Kaya, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
37     Cuma Ulus, Millet Gazetesi Yayın Koordinatörü
38     Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni
39     Çetin Kurşun, Azadiya Welat
40     Emin Demir, Serbest Gazeteci,
41     Emre Soncan, Eski Zaman savunma muhabiri,
42     Ercan Gün, Fox TV Haber Editörü
43     Erdal Süsem, Eylül Dergisi Editörü
44     Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
45     Erdoğan Alayumat, Dihaber
46     Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı
47     Erol Zavar, Odak Dergisi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü
48     Fahrettin Kılıç, Özgür Toplum
49     Faruk Akkan, Cihan Ajansı
50     Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat Gazetesi Gaziantep temsilcisi
51     Fevzi Yazıcı
52     Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu Gazetesi yazarı
53     Gurbet Çakar, Hevi Kadın Dergisi
54     Gültekin Avcı
55     Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
56     Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen
57     Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem Dağıtımcısı
58     Hakan Taşdelen
59     Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
60     Hamit Dilbahar, Azadiya Welat Gazetesi Yazarı
61     Hamza Günerigök, TRT spikeri
62     Hanım Büşra Erdal, Eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
63     Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi Dağıtımcı
64     Hatice Duman, Atılım Gazetesi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü
65     Havva Cuştan, ETHA muhabiri
66     Hayati Yıldız, Azadiya Welat
67     Haydar Ergül, Demokratik Modernite Dergisi Editörü
68     Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı
69     Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri
70     Hüseyin Turan, Zaman Gazetesi, Gazeteci-Yazar
71     İbrahim Kareyeğen, eski Zaman gazetesi yazı işleri müdürü
72     İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum Muhabiri
73     İdris Sayılgan, DİHA
74     İdris Yılmaz
75     İshak Karakaş, Halkın Nabzı genel yayın yönetmeni
76     İsmail Efe, İzmir Kültür Müdürlüğü Basın Danışmanı
77     İsmail Ersan, AA Yalova temsilcisi
78     İsminaz Temel, ETHA editörü
79     Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri
80     Kemal Demir, TV10 kameramanı
81     Kemal Özer, Evrensel
82     Kenan Karavil, Radyo Dünya Genel Yayın Yönetmeni
83     Mehmet Ali Ay
84     Mehmet Altan
85     Mehmet Baransu, Taraf Gazetesi Yazarı,
86     Mehmet Dener, Şanlıurfa.com sitesi yayın yönetmeni
87     Mehmet Güleş, DİHA
88     Mehmet Gündem
89     Mehmet Kuru, Eskişehir muhabiri Zaman
90     Mehmet Özdemir, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
91     Meltem Oktay, DİHA
92     Mete Cem Bahtiyar, BirGün eski muhabiri
93     Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski Editörü
94     Miktat Algül, Mezitli FM Genel Yayın Koordinatörü
95     Mizgin Çay – Radyo Karacadağ
96     Muhammet Taşçılar, Şanlıurfa.com yayın yönetmeni
97     Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri
98     Murat Avcıoğlu, Zaman
99     Murat Çapan, Nokta Sorumlu Yazı İşleri Müdürü
100    Murat Dağdeviren, Demokrat Gebze Gazetesi sahibi
101    Murat Sabuncu, Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni
102    Mustafa Erkan Acar, Bugün Gazetesi Haber Müdürü,
103    Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet Dergisi Ankara Temsilcisi
104    Mustafa Ünal, Gazeteci (Zaman)
105    Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazıişleri koordinatörü
106    Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri
107    Mümtazer Türköne, Zaman köşeyazarı
108    Nadir Yücel, Çorum Yıldız Genel Yayın Yönetmeni
109    Nedim Türfent,DİHA
110    Nizamettin İzgi, Batman Gazetesi sahibi
111    Nuh Gönültaş
112    Nuri Durna, TRT
113    Nuri Yeşil, Azadiya Welat Gazetesi Dersim Temsilcisi
114    Nurullah Kaya, G.antep Zaman Bölge Temsilcisi
115    Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü
116    Osman Yakut, Zaman Antalya
117    Ömer Oruç, eski Cihan Muhabiri
118    Özcan Keser, TRT muhabiri
119    Rabia Özkaya, Özgür Halk
120    Ramazan Alkan, Yeni Akit muhabiri
121    Resul Cengiz, Eski Zaman Denizli muhabiri
122    Sadık Demir – Radyo Karacadağ
123    Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri
124    Salih Erbekler – Radyo Karacadağ
125    Sami Tunca, Mücadele Birliği Dergisi Yazı İşleri Müdürü
126    Seda Taşkın, Mezopotamya Ajansı muhabiri
127    Semiha Mete, Özgürlükçü Demokrasi
128    Serhat Şeftali, Zaman Gazetesi eski Akdeniz Bölge Temsilcisi
129    Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
130    Sertan Önal, Halkın Günlüğü muhabir
131    Seyid Kılıç, TRT Haber
132    Seyithan Akyüz, Azadiya Welat Gazetesi Adana Temsilcisi
133    Şahabettin Demir, DİHA muhabiri
134    Şahin Alpay, Zaman Gazetesi Yazarı
135    Şeref Yılmaz, Irmak TV,
136    Şerife Oruç, DİHA muhabiri
137    Tahsin Kürklü, Zaman Gazetesi Ulaştırma Departmanı
138    Togay Okay, Özgür Gelecek
139    Tuncer Çetinkaya, Zaman Antalya
140    Turgut Usul, TRT muhabiri
141    Ufuk Şanlı, Eski Vatan yazarı
142    Ünal Tanık, Rota Haber Genel Yayın Yönetmeni
143    Vahit Yazgan, İzmir Zaman Bölge Temsilcisi
144    Veli Büyükşahin, TV 10 yöneticisi
145    Veli Haydar Güleç, TV 10 yöneticisi
146    Yakup Çetin, Eski Zaman muhabiri
147    Yakup Şimşek, Zaman Pazarlama Müdürü
148    Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
149    Yasir Kaya, Fenerbahçe TV haber müdürü
150    Yener Dönmez, Habervaktim sitesi
151    Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni
152    Yılmaz Kahraman, Özgür Halk Dergisi Editörü
153    Zafer Özsoy
154    Zehra Doğan, Jinha
155    Ziya Ataman, DİHA muhabir
 
Türkiye’de tutuklu ya da hükümlü olarak hapiste bulunan tüm gazetecilerin, Olağanüstü Hâl kapsamında kapatılan basın yayın kuruluşları, vakıf ve derneklerin listelerine buradan erişebilirsiniz. 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design