Anasayfa / Medya izleme / “Yoksulsan iyi eğitim yok”

12 Mart

“Yoksulsan iyi eğitim yok”

Günün dikkat çeken haberleri Cumhuriyet, Birgün ve Evrensel gazetelerinin manşetindeydi.


Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Yoksulsan iyi eğitim yok” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi’nin liselere giriş sistemiyle ilgili raporuna göre, ikamete göre öğrenci yerleştirme, İstanbul’da ciddi sorunlar ve mağduriyetlere yol açacak. Dün açıklanan ‘Bu sistemde kaos var’ başlıklı raporda, daha çok yoksul ailelerin yaşadığı ilçelerde öğrenciler için tek seçeneğin açık lise olduğu vurgulandı. İstanbul’da bu yıl mezun olacak 220 bin 8. sınıf öğrencisinden 143 bini liselere yerleşebilecek. Bunun dışında kalan 77 bin öğrenci açık lise, temel lise ya da özel liselere gitmek zorunda. ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı Gülsün Kaya, ‘Hiçbir sistem bu kadar adaletsiz, bu kadar belirsiz, bu kadar akıldışı olamaz. Durumu ‘korkunç’ sözcüğü bile anlatmıyor’ dedi” ifadeleri kullanıldı.

“Başkanlığa ayarlı yeni personel rejimi”
Birgün gazetesinin manşetinde, “Başkanlığa ayarlı yeni personel rejimi” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “AKP, 2019 yılında resmileşmesi planlanan yeni başkanlık dönemine paralel olarak kamu personel rejimini de şekillendirmeyi planlıyor. Erdoğan’ın başkanlık rejimine uygun yeni model, 11’inci Kalkınma Planı çerçevesinde hazırlandı. Yeni düzenlemeler, AKP’nin yıllardır 657 sayılı Devler Memurları Kanunu’nda yapmak istediği, ancak bir türlü hayata geçirmediği değişiklikleri yaparak kamuya güvencesizliği getirmeyi esas alıyor. Performans adı altında güvencesizliğin hakim olacağı yeni sistem kamuya özel sektör modeli getiriyor” ifadelerine yer verildi.  

“Şekerde zarar oyunu”
Evrensel gazetesi manşetinde, “Şekerde zarar oyunu” başlıklı habere yer verdi: “Şeker fabrikalarının özelleştirilmesini değerlendiren Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, hükümetin ‘Fabrikalar zarar ediyor’ iddiasına yanıt verdi. “Türkşeker’in 2016 yılında 25 şeker fabrikasından 28.2 milyon TL olmak üzere toplamda 31.9 milyon TL zarar ettiği belirtiliyor. Oysa 4 fabrika, yanlış tarım politikaları nedeniyle işleyecek pancar bulamadığı için üretim yapamıyor. Bu fabrikalar dışarıda bırakıldığında diğer fabrikalar kar ediyor. Şeker Enstitüsüne zarar yazılması da kabul edilemez. Tarım Bakanlığı kendi personeline maaş ödedi diye zarar mı yazılıyor?”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design