Anasayfa / Medya izleme / “Cari açıkta rekor”

13 Mart

“Cari açıkta rekor”

Cumhuriyet ve Birgün gazeteleri cari açıktaki artışı manşete taşıdı.

Cumhuriyet gazetesi manşetin altında yer verdiği, “Cari açıkta rekor” başlıklı haberde, “İthalata bağımlı Türkiye ekonomisinde cari açık giderek artıyor. Ocakta dış ticaret açığında kaydedilen 7.6 milyar dolarlık artış, cari açığa da yansıdı. Merkez Bankası’nın açıkladığı ödemeler dengesi verilerine göre cari işlemler açığı, Ocak 2018’de geçen yılın aynı dönemine göre tam yüzde 163 artarak 7.1 milyar dolara ulaştı” ifadelerini kullandı.

Birgün gazetesi ise manşetinde, “Ekonomik veriler saatli bomba gibi” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Cari işlemler açığı beklentilerin üzerinde 7.1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ocak verileri, yıllık cari açığın 51.6 milyar dolara çıkarak psikolojik sınır olarak kabul edilen 50 milyar doları aştığını gösterdi. Cari açığın çok önemli bölümü dış ticaret açığından kaynaklanıyor. Cari işlemler açığında yaşanan sert yükseliş doların lira karşısında sert değer kazancı yaşamasına yol açtı. Avro da rekor seviyelerine oldukça yaklaştı. Merkez Bankası’nın Finansal İstikrar Raporu, hanehalkının elinde tuttuğu kıymetli madenlerin arttığını gösteriyor. Bu stokun büyük ölçüde altın olduğunu varsayarsak artan enflasyonun ve OHAL döneminde iyice yaygınlaşan tedirginliğin yurttaşları altın yatırımına yönelttiğini söyleyebiliriz. Yurt içinde yerleşiklerin döviz mevduatlarının son bir yılda 18 milyar dolar artışla 157.3 milyar dolara yükselişi de, aynı ruh halinin diğer bir yansıması. Gerçek kişilerin döviz mevduatı da, bir yılda 9.5 milyarlık bir ivmeyle 91.5 milyara ulaşmış durumda. Sırf bu gösterge dahi, bütün ekonomi yöneticilerini tedirgin edecek bir saatli bomba niteliğinde. Hizmetler dengesine baktığımızda ise, bir önceki yıla göre artışın sadece 288 milyon dolar olduğunu, cari açığın kapanmasına fazla katkı sağlayamadığını gözlemliyoruz. Net turizm geliri ise, 695 milyon dolardan 822 milyon dolara çıkarak ancak 127 milyon dolarlık bir artış gösterebilmiş” ifadeleri yer aldı.   

“Şekerde zarar Saray’ın 13 günlük harcaması kadar”

Evrensel gazetesi sürmanşetinde, “Şekerde zarar Saray’ın 13 günlük harcaması kadar” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın MKYK toplantısında yaptığı, ‘Şeker fabrikaları devletin sırtında yük ve zarar ediyor. O nedenle özelleştireceğiz’ sözlerine CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu’dan yanıt geldi. Türkşeker toplam zararının 76 milyon lira olarak açıklandığı 2016 yılında sarayın 650 milyon TL ve 1 milyar 650 milyon TL örtülü ödenek harcaması yaptığını aktaran Erdoğdu, ‘2.5 milyonun ekmek kapısı şeker fabrikaları değil, israf batağındaki Saray bu milletin sırtına yük’ diye konuştu” ifadeleri kullanıldı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design