Anasayfa / Medya izleme / “Avrupa ile çözüm yok”

27 Mart

“Avrupa ile çözüm yok”

Gazetelerin büyük bir kısmının manşetinde, Varna’da gerçekleşen AB-Türkiye zirvesi yer aldı.

AB-Türkiye zirvesi Varna’da gerçekleşti.

Cumhuriyet habere manşetinde, “Avrupa ile çözüm yok” başlığıyla yer verdi ve “Varna’daki Türkiye-AB zirvesinin ardından yapılan ortak basın toplantısında konuşan AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, görüşmede hiçbir çözüm veya uzlaşma olmadığını ancak diyaloğun süreceğini açıkladı. Türkiye’deki demokrasi ve insan hakları sorunu, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi’yle yaşanan gerilim ile Suriye konularında anlaşma sağlanamadı. AB liderlerinin Türkiye için sık sık ‘stratejik ortağımız’ ifadesini kullanması dikkat çekti. Erdoğan vize serbestisi ve gümrük birliğinin güncellenmesi konularında ilerleme beklediğini vurguladı. Bulgaristan Başbakanı Borisov ‘Haziran sonuna kadar kaydettiğimiz gelişmelere göre tekrar bir araya geleceğiz’ açıklamasını yaptı” ifadelerini kullandı.

Birgün gazetesi ön sayfasının altındaki habere, “Varna’da gergin zirve” başlığını attı ve “Bulgaristan’ın ev sahipliğinde Varna’da yapılan AB-Türkiye zirvesi gergin geçti. Birlik üyesi Avusturya ile Türkiye’nin AB’ye üyeliği hakkında sert atışmalar yaşandı” dedi.

Sabah gazetesi manşetindeki haber için, “Güçlü Avrupa’yı birlikte inşa edelim” başlığını kullandı: “Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde zorlu bir dönemi geride bırakmış olmayı umuyoruz.”

Yeni Şafak habere sürmanşetinde, “AB’ye 7 şart” başlığıyla yer verdi. Haberde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Varna’daki Bulgaristan Başbakanı Borisov, AB Konseyi Başkanı Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Juncker ile 4’lü bir zirve gerçekleştirdi. AB’ye ‘Gelin işbirliğini geliştirelim’ çağrısı yapan Erdoğan, Türkiye’nin 7 beklentisini aktardı” ifadeleri yer aldı.

Star gazetesi, “AB samimiyet sınavında” başlığıyla manşetten verdiği haberde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin AB’den beklentilerini yazılı olarak ilettiğini açıkladı. ‘Yeniden güvenin tesisi için somut adımlar bekliyoruz. Çifte standartlara tahammülümüz yok’ dedi” ifadelerini kullandı.

Akşam gazetesi manşetindeki habere, “Haksız eleştiri değil destek bekliyoruz” başlığını attı ve “Varna’daki AB zirvesi sonrası konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Terör operasyonlarımız Avrupa’nın güvenliğini de katkı sağlıyor. Bu konuda afaki ve haksız eleştiri değil, güçlü destek bekliyoruz’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Hürriyet habere manşetin yanında, “Zorlu günler geride kalsın” başlığıyla yer ayırdı ve “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bulgaristan’ın Varna kentinde Avrupa Birliği-Türkiye zirvesine katıldı. Somut sonuç çıkmayan zirve sonrası basın toplantısı düzenlendi. AB Komisyonu Başkanı Juncker Türkiye ile müzakerelerin devam edeceğinin garantörü olduğunu söyledi” ifadelerine yer verdi.

“Soma Katliamı davasında ‘bilinçli’ ceza indirimi”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Soma Katliamı davasında ‘bilinçli’ ceza indirimi” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Soma’da 301 işçinin yaşamını yitirdiği katliama ilişkin Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada savcı, katliamı ‘Öngörülebilir ancak istenmeyen’ olarak tanımladı. Mütalaasında birçok ihmale ve patronların sorumluluklarına yer veren savcı buna rağmen, ölümlerin olası kasıtla değil ‘bilinçli taksirle’ meydana geldiğini iddia etti. Buna göre müebbet ya da her ölüm için ayrı ayrı ceza alması gereken sanıklar, en fazla 22.5 yıl ceza alacak. Madenci aileleri ve avukatları, olası kasttan açılan davanın mütalaasının bilinçli taksir olarak hazırlanmasına tepki gösterdi. 1 yıldır bu dosyaya siyasal iktidar tarafından fazlasıyla müdahale edildiğini dile getiren avukatlar, ‘Mütalaada olayın oluş biçimine dair çok önemli ayrıntılar yer aldı ama ceza kısmına gelince savcı beyin cimriliği tuttu. Savcı beyin ‘Bunlar böyle olmasını istemezdi’ diye düşünerek tüm ölümler için tek bir ceza istemesi kabul edilemez’ dedi” ifadeleri yer aldı.     

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design