Anasayfa / Medya izleme / “Satın alamadığına el koyuyor”

29 Mart

“Satın alamadığına el koyuyor”

Özgürlükçü Demokrasi gazetesine kayyım atanması sadece Evrensel, Cumhuriyet ve Birgün gazetelerinde yer bulabildi.

Özgürlükçü Demokrasi gazetesine dün polis baskını yapıldı. Gazetenin sahibi ve 10 çalışanı gözaltına alındı, gazeteye kayyım atandı.

Evrensel gazetesi habere manşetinde, “Satın alamadığına el koyuyor” başlığıyla yer verdi ve “Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin İstanbul Beyoğlu’nda bulunan merkez binası ve gazete basımının yapıldığı matbaa, dün polis tarafından basıldı. İmtiyaz sahibinin de aralarında bulunduğu çok sayıda gazete ve matbaa çalışanı gözaltına alındı. Gazetenin avukatlarından Özkan Kılıç, TMSF yetkililerinin kendisine ‘basın yayın firmasıyla ilgili yetkilerin hepsi bizde; firma artık bizim’ dediğini söyledi” ifadelerini kullandı.  

Cumhuriyet gazetesi manşetin yanında yer ayırdığı habere, “Demokrasiye şafak baskını” başlığını attı ve “Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi’nin binası ve matbaası sabaha karşı basıldı, sahibi ve 10 çalışanı gözaltına alındı. Yazar Hüseyin Aykol gazetenin TMSF’ye devredildiğini ve kayyım atandığını öğrendiklerini söyledi. TMSF’nin ise ‘Bize bilgi gelmedi’ dediği öğrenildi. Meslek örgütleri baskına sert tepki gösterdi” dedi.

Birgün gazetesi ön sayfasının altındaki haber için, “Tek ses medya istiyorlar” başlığını kullandı ve “AKP iktidarı Özgürlükçü Demokrasi gazetesine de kayyum atadı. Kayyuma tepki yağdı” dedi.

“AKP’den erken seçim sinyali”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “AKP’den erken seçim sinyali” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “AKP Sözcüsü Mahir Ünal, 12 Eylül 2018’de yapılacak olan AKP büyük kongresini öne çekeceklerini açıklayınca, siyasi kulisler yeniden ‘erken seçim’ beklentisiyle hareketlendi. Başta İYİ Parti lideri Akşener olmak üzere muhalefetin 15 Temmuz 2018’de erken seçim yapılacağına yönelik öngörüleri güçlenmeye başladı. Kulislerde Afrin harekatının mayıs sonunda tamamlanacağına ilişkin beklentinin de seçim takvimi üzerinde etkili olacağı konuşuluyor. Muhalefeti hazırlıksız yakalamak isteyen AKP-MHP ittifakının, erken seçimi 15 Temmuz’da olmasa bile en geç 2018 sonbaharında yapabileceği dile getiriliyor” ifadeleri kullanıldı.

“Sınav sonuçlarından da altı sıfır atmanız gerek!”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Sınav sonuçlarından da altı sıfır atmanız gerek!” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, İstanbul Üniversitesi Ukrayna Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yükseköğrenimde çok iyi durumda olduğunu savunarak, ‘Yükseköğretimde okullaşmada Avrupa’da birinciyiz, öğrendi sayısı bakımından ise Rusya’dan sonra ikinciyiz’ dedi. Yılmaz’ın sözlerini, 109’u devlet üniversitesi olmak üzere sayısı 193’e yükselen üniversitelerle ilgili rakamlar doğrulamıyor. Yılda iki kere düzenlenen ve öğrencilerin akademik başarısını ölçen ALES’e katılan üniversite son sınıf öğrencileri ve mezunlarının ortalama puan aralıklarının 60 ila 69 olduğu ortaya çıktı. 50 sorudan oluşan sayısal testte yalnızca 18.59 doğru cevap ortalamasını tutturan adayların sözel sorulara verdiği doğru cevapların ortalaması ise 30.37 oldu. Hem sayısal hem de sözel sorulardan oluşan testte hiçbir öğrencisi 70 puanı aşamayan üniversiteler bile var. Öte yandan Türkiye’deki üniversite mezunu işsizlerin oranı da çarpıcı boyutlara ulaştı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son açıkladığı verilere göre, yükseköğretimde işsizlik oranı yüzde 12.8’e çıktı. TÜİK’in yalnızca İŞKUR kayıtlarını dikkate alarak veri oluşturduğu göz önüne alındığında bu oranın daha da yüksek olabileceği kaydedildi. Üniversite mezunları arasındaki işsizlik oranının toplam işsizlik içinde yüzde 13.9 olduğunu öngören uzmanlar, 1 milyonun üzerinde mezunun işsiz olduğunu belirtti” ifadelerine yer verildi.   
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design