Anasayfa / Medya izleme / “Bakan konuştu, yabancı kazandı”

03 Nisan

“Bakan konuştu, yabancı kazandı”

Cumhuriyet gazetesinin manşeti günün öne çıkan haberi oldu.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Bakan konuştu, yabancı kazandı” başlıklı habere yer verdi: “Türkiye’de portföy yatırımı yapan yabancı kurumların temsilcilerin geçen perşembe günü Maliye Bakanı Naci Ağbal ile bir araya geldi. Toplantı sırasında 4 TL civarında olan doların görüşmelerden sonra 3.94 TL’ye gevşemesinde bu görüşmenin etkili olduğu belirtiliyor. Görüşmede Bakan Ağbal’ın, yabancı yatırımcılara “Dün ekonomi birimleri yoğun çalıştık” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çok yakın zamanda ekonomi ile ilgili çok önemli bir paket açıklayacak’ diye konuştuğu kaydedildi. Toplantıda konuşulanların JP Morgan’da çalışan bir analist tarafından not haline getirilerek yatırımcılara ulaştırıldığı da gelen bilgiler arasında. JP Morgan’ın bu notu HSBC tarafından da paylaşılınca Ankara’da bir kriz yaşandı. Yatırım bankası JP Morgan’ın piyasaya sızan notunda ‘Hükümet ile görüşmemizden, Türkiye varlıklarına dair kısa vadeli bir rahatlama olacağını düşünüyoruz. Muhtemelen gelecek hafta enflasyona dair yeni bir paket açıklanabilir. Anlıyoruz ki geçen birkaç günlük süreçte, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve hükümet yetkilileri arasında, finansal stabiliteye dair, koordine edilmiş görüşmeler var’ ifadeleri yer aldı.”

“Dünyanın nükleer çöplüğü oluyoruz”

Birgün gazetesi manşetinde, “Dünyanın nükleer çöplüğü oluyoruz” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Mersin’in Gülnar ilçesinde yapılması planlanan Akkuyu Nükleer Güç Santralı (NGS) projesinin temeli bugün AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılımıyla atılacak. Böyle bir projenin hayata geçirilmeden önce Çevresel Etki Değerlendirilmesi’nin (ÇED) yapılması gerektiğini belirten Mersin Nükleer Karşı Platform (NKP) Dönem Sözcüsü Avukat Alpay Antmen, santralın iptali için dava açtıklarını ve hatalı olan ÇED raporunu mahkemenin olumlu bularak santralın yapılmasına yeşil ışık yaktığını, ancak dava dosyasının şu an Danıştay 14. Dairesi’nde olduğunu belirtti. Santralın temel atma törenine değinen Antman, “Yargı süreci bitmeden temel atılmamalıdır. Velev ki inşaat sürecine başladı. Danıştay olmadı, Anayasa o da olmadı AİHM durdurma kararı alırsa, yapılan yapı yıkılır” dedi. Santralın çevre ve insan yaşamı üzerindeki yaratacağı olumsuz etkiler, atıkların saklanması ve taşınma biçimi konularındaki belirsizlikleri değerlendiren Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Sinan Can ise, “Peki nükleer santralin atıkları ne yapılacak sorusu merak konusudur. Bu konuda bizleri bilgilendirmeleri gerekiyor” diye konuştu” ifadeleri kullanıldı.

“Yüz binlerce taşeron işçi mağdur edildi”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Yüz binlerce taşeron işçi mağdur edildi” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Hükümetin taşeron düzenlemesinde yasal süre 2 Nisan geride kaldı. KİT’lerden özel bitçeli kuruluşlara, yerel yönetimlerden hastanelere çağrı merkezlerine kadar yüz binlerce işçi kapsam dışı kaldı. Güvenlik arşiv araştırmaları gibi bahanelerle binlerce kişi işsiz bırakıldı” ifadelerine yer verildi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design