Anasayfa / Medya izleme / “9 Boğaziçili tutuklandı”

04 Nisan

“9 Boğaziçili tutuklandı”

Dokuz Boğaziçili öğrencinin tutuklanması az sayıda gazetede haber olurken, günün dikkat çeken haberi Evrensel gazetesinin manşetindeydi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde “Katliamın İşgalin lokumu olmaz” pankartı açan ve Erdoğan’ın işaretiyle gözaltına alınan 15 öğrenciden 9’u tutuklandı.

Cumhuriyet habere ön sayfasının altında, “9 Boğaziçili tutuklandı” başlığıyla yer verdi ve “Boğaziçi Üniversitesi’nde çıkan olayların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hedef göstermesiyle gözaltına alınan 16 öğrenciden 15’i dün Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda mahkemeye çıkarıldı. 9 öğrenci tutuklanırken 6’sı adli kontrol şartıyla tahliye edildi. Savcılık mahkemeye sevk yazısında, lokum dağıtanları protesto eden öğrencilerin Türk Silahlı Kuvvetleri’ni gayri meşru bir güç olarak gösterdiğini iddia etti” ifadelerini kullandı.

Birgün gazetesi manşetin yanındaki habere, “Boğaziçililere tutuklama” başlığını attı ve “Boğaziçi Üniversitesi’nde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında Afrin merkezine girmesini lokum dağıtarak kutlayan öğrenciler ile "İşgalin, katliamın lokumu olmaz” diyen öğrenciler arasında çıkan gerilim sonrasında gözaltına alınan 15 öğrenciden 9'u tutuklanırken; 6'sı adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı” dedi.

Evrensel gazetesi habere manşetin yanında, “Boğaziçili öğrencilere ‘ahlak’ sorgusu” başlığıyla yer ayırdı ve “Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik ev baskınlarında polis hem şiddet uyguladı hem de adeta ‘ahlak zabıtalığı’ yaptı. Öğrencilere ‘Kızlı erkekli kalıyorsunuz. Evli misiniz?’ diye soran polisler ‘hayır’ yanıtını alınca bir öğrenciyi tokatladı. Öğrencilere ‘Çok zekisiniz ama aklınız başka şeylere çalışıyor’ diyen polisler öğrencilerle dalga geçmeyi de ihmal etmedi” ifadelerine yer verdi. 

Akşam gazetesi haberi ön sayfasının altından, “Şehitlere saygısızlık yapan 9 Boğaziçi öğrencisine tutuklama” başlığıyla anonsladı.

Hürriyet birinci sayfasının altındaki habere, “Dokuz Boğaziçili tutuklandı” başlığını attı ve “Boğaziçi Üniversitesi’nde Afrin’de şehit olanları anmak için stant açanlara karşı ‘İşgalin katliamın lokumu olmaz’ yazılı pankart açıp saldırdıkları öne sürülen öğrencilerden 9’u tutuklandı” dedi.

“Son başbakan kavgası”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Son başbakan kavgası” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Erdoğan’ın “İstanbul ve Ankara’yı kaybedersek Türkiye’yi kaybederiz” sözlerinden sonra gözler yeniden Binali Yıldırım’da. Erdoğan, “İstanbul’a” derse, Yıldırım’ın kampanyayı yürütmek için Başbakanlık görevini bırakması gündeme gelecek. Ancak Yıldırım’ın İBB adaylığını istemediği, 2019 seçimlerinde sistem değişeceği için dönemi “son başbakan” olarak tamamlamayı hedeflediği belirtiliyor. AKP kulislerine göre tarihe “son başbakan” olarak geçmek isteyen başka isimler de var. Partide Süleyman Soylu, Bekir Bozdağ, Berat Albayrak ve başka AKP’lilerin isimleri konuşuluyor. Yıldırım’ın da bu durumun farkında olduğunu, “Birileri yine bizi İstanbul’dan göndermek istiyor” sözleriyle ifade ettiği belirtiliyor. Yıldırım’ın, aday olması durumunda yasal olarak başbakanlıktan ayrılma zorunluluğu bulunmuyor. Ancak adaylık kararı kesinleşirse İstanbul’da kampanyayı yürütmek için istifa etmesi gerektiği konusunda görüş birliği bulunuyor. Bu durumda seçimde cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişe kadar olacak sürede yeni bir başbakan atanacak. Yıldırım’ın gitmesi durumunda yerine gelecek ismin Erdoğan, Gül, Davutoğlu ve Yıldırım’ın ardından AKP’nin 4. Başbakanı unvanı kazanacak olmasının da AKP içindeki önemine vurgu yapılıyor. Parti içinde böylesi bir durumda başbakanlık için Süleyman Soylu, Bekir Bozdağ, Berat Albayrak ve şu anda öne çıkmasalar da başka bazı AP’lilerin de şansları olabileceği analizleri yapılıyor. İstanbul’un kritikliği nedeniyle belli bir süre sonra bu konudaki son kararı Erdoğan verecek. Tercih yapma şansı olması durumunda Yıldırım’ın başbakan olarak kalmayı sürdürmek isteyeceğine kesin gözüyle bakılıyor” ifadeleri kullanıldı.

“103 canı katlettikleri gün derneklerini feshettiler!”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “103 canı katlettikleri gün derneklerini feshettiler!” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “10 Ekim Katliamı davasında bugün görülecek duruşma öncesi yeni skandal ortaya çıktı. IŞİD’in eğitim kamplarında fotoğrafları ortaya çıkmasına rağmen ‘Yeterli delil yok’ denilerek serbest bırakılan IŞİD’lilerden Ahmet Güneş ve İlyas Kaya daha sonra haklarında açılan davaya rağmen Türkiye’de ellerini kollarını sallayarak dolaştı. 10 Ekim Ankara Katliamı’nın planlayıcıları arasında yer aldılar. Katliam günü de Antep’te firari olmalarına rağmen yöneticisi oldukları Genç Ensar Derneğinin fesih kongresine katıldılar. Genç Ensar Derneği 10 Ekim 2015, yani katliam günü düzenlediği olağanüstü genel kurulunda kendisini feshetti. Derneğin feshi gerekçesi ise “Derneğin tüzüğünde yazılı amacına ulaşmak maksadıyla faaliyette bulunulamadığı için derneğin amacına ulaşamayacağından dolayı derneğin feshine” olarak gösteriliyor. Saat 14.00’te yapıldığı belirtilen genel kurulun üye listesinde firari sanık Ahmet Güneş, IŞİD’in eğitim kamplarında görüntüsü tespit edilen İlyas Kaya, 10 Ekim davası tutuklu sanıklarından Abdülmubtalip Demir’in imzaları da bulunuyor” ifadelerine yer verildi.

“Cahiller yüzünden salgınlar kapıda”

Birgün gazetesi manşetinde, “Cahiller yüzünden salgınlar kapıda” başlıklı habere yer verdi: “Türkiye’de son 7 yılda çocuklarına aşı yaptırmayan ailelerin sayısı 183’ten 23 bine çıktı. Kızamık vakalarındaki artış ile gözler yeniden salgın hastalık riskine çevrildi. Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap, ‘Çocukların önemli kısmını aşılamazsak, kızamık, difteri, boğmaca, tetanos salgınları başlar ve bu hastalıklar çocuklarda ölümle sonuçlanır” diye uyardı. Aşıların halk sağlığı açısından çok önemli buluşların önüne geçerek birinci sırada yer aldığına vurgu yapan Azap, şunları söyledi: “İnfeksiyon hastalıklar, toplu ölümlere neden oldu. Aşılar, pek çok infeksiyon hastalığının önlenmesinde en etkili yöntemdir. Aşılar sadece uygulandıkları kişiyi korumakla kalmaz, aşı yapılmayan veya yapılamayan kişileri de korur. Aşıyla bağışıklık kazanan kişiler infekte olmayacakları için başkalarına da infeksiyon bulaştıramaz, böylelikle infeksiyonun toplumda yayılması da engellenir.’”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design