Anasayfa / Medya izleme / Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler - 149

04 Nisan

Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler - 149

Tutuklu yargılanan eski TRT yöneticisi Ali Ahmet Böken “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasından 9 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı

 
Eski TRT Haber ve Spor Dairesi Başkan Yardımcısı ve TRT Haber Koordinatörü Ali Ahmet Böken, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla yargılandığı davanın 3 Nisan 2018 günü Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında 9 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme Böken’in tutukluluğunun devamına hükmetti.
 
“Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)” soruşturması kapsamında açılan davanın karar duruşmasına Ankara’daki Sincan L Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Böken ve avukatı ile davaya müdahil olan TRT’nin avukatı katıldı.
 
Duruşmada önceki celsede verdiği mütalaasını tekrarlayan savcı, Böken için “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası talep ederken, Böken, esas hakkındaki savunmasında, milyonlarca insanın önünde mesleğini icra ettiğini, suç işlemediğini söyledi. ByLock kullanmadığını belirten Böken, KakaoTalk programını kullandığını ancak bunun örgütsel faaliyet amaçlı olmadığını söyledi.
 
Böken’in avukatı da müvekkilinin beraati yönünde savunma yaptı. Duruşmada son sözü sorulan Böken, “Ülkeye hizmet etmekten başka bir şey yapmadım,” dedi. Mahkeme, Böken'i “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 9 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırırken, tutukluluğunun devamına hükmetti.
 
 
Hasan Cemal’e “Çekilme Günlüğü” davasında hapis cezası
 
P24 Kurucu Başkanı ve T24 yazarı Hasan Cemal, 2013 yılında yayınlanan “Çekilme Günlüğü” adlı yazı dizisi nedeniyle yeniden yargılandığı davanın 3 Nisan 2018 günü İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ikinci duruşmasında, “silahlı terör örgütü propagandası” suçlamasıyla 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı.
 
Mahkeme, Hasan Cemal’e aynı suçlamayla başka bir davada 1 yıl 3 ay hapis cezası verildiğini göz önünde bulundurarak, infazın bu süre düşülerek 3 ay 22 gün üzerinden uygulanmasına karar verdi.
 
Konuyla ilgili ayrıntılı habere buradan ulaşılabilir.
 
 
Özgürlükçü Demokrasi editörleri gözaltına alındı
 
Önceki hafta kayyum atanan Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin çalışanlarının evlerine 4 Nisan günü yapılan baskınlarda beş gazeteci gözaltına alındı.
 
Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, polis tarafından bazı gazete çalışanlarının evlerine gece yarısı yapılan baskınlarda gazetenin editörleri Reyhan Hacıoğlu ve Hicran Ürün ile çalışanlar Pınar Tarlak ve Nedim Demirkıran, ve gazetenin eski çalışanlarından Mehmet Beyazit gözaltına alındı.
 
Gözaltına almalar ile ilgili bir gerekçe gösterilmezken, soruşturmada “gizlilik kararı” olduğu belirtildi.
 
Gazetecilerin adreslerinde yapılan aramalar sırasında gazetenin bazı sayılarına, kitap, mektup ve fotoğraflara el konulduğu belirtildi.
 
İstanbul’da 28 Mart’ta Özgürlükçü Demokrasi’ye ve gazetenin basıldığı matbaa olan Gün Matbaacılık binasına yapılan baskınla 25 çalışan gözaltına alınmış, gazete ve matbaaya Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından kayyum atanmıştı.
 
Önceki hafta gözaltına alınan gazete ve matbaa yönetici ve çalışanlarının gözaltı süresi ise bir hafta uzatıldı.
 
Vatan Caddesi'nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM ve Güvenlik şubelerinde 28 Mart'tan bu yana gözaltında tutulan kurum yönetici ve çalışanlarının isimleri şöyle:
 
Özgürlükçü Demokrasi gazetesi İmtiyaz Sahibi İhsan Yaşar, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İshak Yasul, Gün Matbaacılık sahibi Kasım Zengin, matbaa çalışanları Erdoğan Zamur, Musa Kaya, Polat Arslan, Cemal Tunç, İrfan Karaca, Kemal Daşdöğen, Mehmet Emin Sümeli, İhsan Sinmiş, Uğur Selman Kelekçiler, Kazım Göçer, Necat Hizarcı, Mahmut Abay, İsmail Ergene, Muhammet Özkan, Mehmet Özkara, Cumali Öz, Süleyman Güneş, Cenk Kale, Cengiz Kaya, Semih Tamay, Özgür Bozkurt ve Sadettin Demirtaş.
 
 
Mücadele Birliği ve Önsöz çalışanları tutuklandı
 
Mücadele Birliği gazetesi ve Önsöz dergisine yönelik baskınlar sırasında sosyal medya paylaşımları ve katıldıkları basın açıklamaları gerekçe gösterilerek 23 Mart’ta gözaltına alınan ve bir hafta gözaltında tutulan altı kişi, 30 Mart günü tutuklandı.
 
Önsöz dergisi Genel Yayın Yönetmeni Songül Yücel, Mücadele Birliği gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Acar ve muhabiri Serpil Ünal, ve derginin üç okuru, 30 Mart günü savcılık ifadelerinin ardından sevk edildikleri mahkemece “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı.
 
Acar geçici olarak Metris Cezaevi’ne gönderilirken, Yücel Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.
 
 
Gazeteci Çağdaş Kaplan için 15 yıla kadar hapis istemi
 
Gazete Karınca editörlerinden Çağdaş Kaplan’ın Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın son duruşmasında mütalaasını açıklayan savcı, Kaplan’a “örgüt üyeliği” iddiasıyla 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası verilmesini talep etti.
 
Kaplan 2010 yılında, daha sonra Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı’nda (DİHA) çalıştığı sırada, Sakarya’da okuyan Kürt öğrencilerin okul yönetimi tarafından uğradığı soruşturmaları haberleştirmiş, öğrencilerin evlerine yapılan baskın sonrası gözaltına alınarak dört gün gözaltında tutulmuş, çıkarıldığı savcılık tarafından ise serbest bırakılmıştı.
 
Kaplan hakkında başlatılan soruşturma sonrası açılan davanın Mart ayı içerisinde Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen son duruşmasında savcı, Kaplan’ın “örgütün kitleyi harekete geçirmek için yayın yaptığı televizyon kanalları ve internet siteleri ile doğrudan bağlantılı olduğu” iddiasıyla, “örgüt üyeliği” suçlaması ile cezalandırılmasını istedi.
 
Davanın karar duruşması 31 Mayıs’ta görülecek.
 
 
Mezopotamya Ajansı muhabiri Güneş’in evine polis baskını
 
Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Berzan Güneş’in hakkında gözaltı kararı olduğu gerekçesiyle Iğdır’da bulunan evine 4 Nisan günü polislerce baskın düzenlendi. Gazeteci Güneş’in baskın sırasında evde bulunmadığı belirtildi.
Ev aramasının ardından polisler el koydukları bazı kitapları gerekçe göstererek Güneş’in 68 yaşındaki babası Ahmet Güneş’i gözaltına aldı.
 
 
Çiğdem Toker’e 1,5 milyonluk tazminat davası Haziran’da başlayacak
 
Cumhuriyet gazetesi yazarı Çiğdem Toker’e Kasım 2017’de yayımlanan “Rusya’ya domatesler de Bayburt’tan” yazısı nedeniyle Agrobay Seracılık şirketi tarafından açılan 1,5 milyon TL tutarındaki tazminat davasının ilk duruşması, 19 Haziran 2018 günü Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülecek.
 
Agrobay Seracılık dava dilekçesinde “kamuoyu önünde küçük düşürüldüğünü” ve “ticari itibarlarının sarsıldığını” iddia ederek, “kişilik haklarımıza ve ticari itibarımıza saldırı dolayısıyla uğradığımız zararın bir nebze de olsa tatmini amacıyla 1,5 milyon lira manevi tazminata hükmedilmesini talep ediyoruz” demiş, Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi Ocak ayında davayı kabul etmişti.
 
Toker yazısında, Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizinin kısmen çözülmesi ile Rusya’ya başlayan domates ihracatı için seçilen şirketlere ilişkin iddiaları gündeme getirmişti.
 
 
Can Dündar için gıyabi tutuklama ve kırmızı bülten kararı
 
MİT TIR’larının durdurulmasına ilişkin davanın sanığı Can Dündar hakkında gıyabi tutuklama kararı ve kırmızı bülten çıkarılmasına karar verildi.
 
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, MİT TIR’larının durdurulmasına ilişkin haber ve fotoğraflara gazetede yer verdiği gerekçesiyle çarptırıldığı 5 yıl 10 ay hapis cezası Yargıtay'ca bozulan Cumhuriyet gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar hakkında gıyabi tutuklama ve kırmızı bülten çıkarılmasına, iade işlemlerinin yapılmasına karar verdi.
 
Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin, Dündar'a 5 yıl 10 ay, Cumhuriyet’in Ankara temsilcisi Erdem Gül'e 5 yıl hapis cezası veren yerel mahkeme kararını bozmasının ardından dava dosyası, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne ulaştı.
 
Mahkeme heyeti, davaya ilişkin hazırladığı tensip tutanağında, Dündar'ın “kovuşturmanın sonuçsuz kalmasını sağlamak amacıyla yurt dışında bulunduğunu ve bu nedenle kendisine ulaşılamadığını” belirterek, Dündar'ın gıyaben tutuklanmasına karar verdi.
 
Dündar hakkında kırmızı bülten çıkarılmasına da hükmeden heyet, Dündar’ın Belçika'dan iadesi prosedürüne esas olmak üzere Adalet Bakanlığı ile yazışma yapılmasını karara bağladı.
 
Heyet, ilk duruşmanın 7 Mayıs’ta yapılmasını kararlaştırdı.
 
 
Diğer ifade özgürlüğü davaları
 
Barış İçin Akademisyenler’in “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzaladıkları için “terör örgütü propagandası” ile suçlanan akademisyenlere yönelik davaların görülmesine 4 Nisan günü Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi, 32. ve 14. Ağır Ceza mahkemelerinde devam edildi. Duruşmalarda, Galatasaray Üniversitesi'nden Profesör Zübeyde Füsun Üstel ve İstanbul Üniversitesi'nden Doçent Veli Polat'a 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Üstel'in cezası hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını talep etmediği ve “mahkemede suç işlemeyeceğine dair kanaat oluşmadığı” gerekçeleriyle ertelenmezken, karara itiraz yolu istinaf istemi hükmüyle açık bırakıldı. Polat'ın cezası ise ertelendi.
 
Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve yazar Ahmet Nesin’in tutukluluklarını “aynı suçu işleyerek” protesto ettikleri için “örgüt propagandası” suçlamasıyla İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan hak savunucuları Şanar Yurdatapan ve Doğan Özkan, 3 Nisan günü beraat etti.
 
Boğaziçi Üniversitesi'nde 19 Mart’ta “Afrin lokumu” dağıtılmasını protesto ettikleri gerekçesiyle polis tarafından gözaltına alınan 16 öğrenciden dokuzu, "PKK/KCK/YPG silahlı terör örgütünün propagandasını yapmak" suçlamasıyla sevk edildikleri Sulh Ceza Hakimliklerince 3 Nisan günü tutuklandı. Öğrencilerden altısı adlî kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
 
 
Cezaevindeki gazeteciler listesi
Mücadele Birliği ve Önsöz yayın yönetmenleri ve muhabirinin 30 Mart günü tutuklanmalarının ardından Türkiye’de cezaevlerinde tutuklu veya hükümlü olarak bulunan gazeteci sayısı en az 154 oldu.
 
1                Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri
2                Abdullah Kaya, DİHA muhabiri
3                Abdullah Kılıç, Habertürk
4                Abdullah Özyurt, Zaman gazetesi muhabiri
5                Abdulvahap İş, serbest gazeteci
6                Ahmet Altan
7                Ahmet Feyzullah Özyurt
8                Ahmet Memiş, gazeteci, Haberdar internet sitesi
9                Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman gazetesi
10              Ahmet Turan Alkan, Eski Zaman yazarı
11              Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
12              Akın Atalay, Cumhuriyet
13              Alaattin Güner, Cihan medya direktörü
14              Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü
15              Ali Akkuş, eski Zaman gazetesi yayınlar editörü
16              Ali Aşikar, Azadiya Welat
17              Ali Babür Boysal, Zaman gazetesi tasarımcı
18              Ali Bulaç, Eski Zaman gazetesi yazarı
19              Ali Sönmez Kayar, ETHA muhabiri
20              Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
21              Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi
22              Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski yazı işleri müdürü
23              Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek
24              Ayşe Nazlı Ilıcak
25              Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman
26              Aytekin Gezici, gazeteci-yazar
27              Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman bölge temsilcisi
28              Barış Ceyhan, Özgürlükçü Demokrasi çalışanı
29              Bayram Kaya, Zaman muhabiri
30              Behram Kılıç
31              Beytullah Özdemir, Zaman gazetesi Düzce temsilcisi
32              Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri
33              Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
34              Ceren Taşkın, Hatay'ın Sesi
35              Cuma Kaya, Zaman gazetesi, gazeteci-yazar
36              Cuma Ulus, Millet Gazetesi yayın koordinatörü
37              Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni
38              Çetin Kurşun, Azadiya Welat
39              Emin Demir, serbest gazeteci
40              Emre Soncan, eski Zaman savunma muhabiri
41              Ercan Gün, Fox TV haber editörü
42              Erdal Süsem, Eylül dergisi editörü
43              Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
44              Erdoğan Alayumat, Dihaber
45              Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı
46              Erol Zavar, Odak dergisi sahibi ve yazı işleri müdürü
47              Fahrettin Kılıç, Özgür Toplum
48              Faruk Akkan, Cihan Haber Ajansı
49              Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat gazetesi Gaziantep temsilcisi
50              Fevzi Yazıcı
51              Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu gazetesi yazarı
52              Gurbet Çakar, Hevi Kadın dergisi
53              Gültekin Avcı
54              Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
55              Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen
56              Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem dağıtımcısı
57              Hakan Taşdelen
58              Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
59              Hamit Dilbahar, Azadiya Welat gazetesi yazarı
60              Hamza Günerigök, TRT spikeri
61              Hanım Büşra Erdal, eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
62              Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcı
63              Hatice Duman, Atılım gazetesi sahibi ve yazı işleri müdürü
64              Havva Cuştan, ETHA muhabiri
65              Hayati Yıldız, Azadiya Welat
66              Haydar Ergül, Demokratik Modernite dergisi editörü
67              Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu başkanı
68              Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri
69              Hüseyin Turan, Zaman gazetesi, gazeteci-yazar
70              İbrahim Kareyeğen, eski Zaman gazetesi yazı işleri müdürü
71              İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum muhabiri
72              İdris Sayılgan, DİHA
73              İdris Yılmaz
74              İshak Karakaş, Halkın Nabzı genel yayın yönetmeni
75              İsmail Ersan, AA Yalova temsilcisi
76              İsminaz Temel, ETHA editörü
77              Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri
78              Kemal Demir, TV10 kameramanı
79              Kemal Özer, Evrensel
80              Kenan Karavil, Radyo Dünya genel yayın yönetmeni
81              Kubilay Çelik, Antropolog dergisi sorumlu yazı işleri müdürü
82              Mehmet Ali Ay
83              Mehmet Altan
84              Mehmet Baransu, Taraf gazetesi yazarı
85              Mehmet Dener, Şanlıurfa.com sitesi yayın yönetmeni
86              Mehmet Güleş, DİHA
87              Mehmet Gündem
88              Mehmet Kuru, Zaman Eskişehir muhabiri
89              Mehmet Özdemir, Zaman gazetesi, gazeteci-yazar
90              Meltem Oktay, DİHA
91              Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski editörü
92              Miktat Algül, Mezitli FM genel yayın koordinatörü
93              Mizgin Çay, Radyo Karacadağ
94              Muhammed Sait Kuloğlu, Subuhaber.com imtiyaz sahibi
95              Muhammet Taşçılar, Şanlıurfa.com yayın yönetmeni
96              Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri
97              Murat Avcıoğlu, Zaman
98              Murat Çapan, Nokta sorumlu yazı işleri müdürü
99              Murat Dağdeviren, Demokrat Gebze gazetesi sahibi
100            Mustafa Erkan Acar, Bugün gazetesi haber müdürü
101            Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet dergisi Ankara temsilcisi
102            Mustafa Göktaş, Özgür Gündem Şanlıurfa muhabiri
103            Mustafa Ünal, gazeteci (Zaman)
104            Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazı işleri koordinatörü
105            Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri
106            Mümtazer Türköne, Zaman köşe yazarı
107            Nadir Yücel, Çorum Yıldız genel yayın yönetmeni
108            Nedim Türfent, DİHA
109            Nizamettin İzgi, Batman gazetesi sahibi
110            Nuh Gönültaş
111            Nuri Durna, TRT
112            Nuri Yeşil, Azadiya Welat gazetesi Dersim temsilcisi
113            Nurullah Kaya, Gaziantep Zaman bölge temsilcisi
114            Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü
115            Osman Yakut, Zaman Antalya
116            Ömer Oruç, eski Cihan muhabiri
117            Özcan Keser, TRT muhabiri
118            Rabia Özkaya, Özgür Halk
119            Ramazan Alkan, Yeni Akit muhabiri
120            Resul Cengiz, eski Zaman Denizli muhabiri
121            Sadık Demir, Radyo Karacadağ
122            Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri
123            Salih Erbekler, Radyo Karacadağ
124            Sami Tunca, Mücadele Birliği dergisi yazı işleri müdürü
125            Seda Taşkın, Mezopotamya Ajansı muhabiri
126            Semiha Mete, Özgürlükçü Demokrasi
127            Serhat Şeftali, Zaman gazetesi eski Akdeniz bölge temsilcisi
128            Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
129            Serpil Ünal, Mücadele Birliği gazetesi muhabiri
130            Sertan Önal, Halkın Günlüğü muhabir
131            Seyid Kılıç, TRT Haber
132            Seyithan Akyüz, Azadiya Welat gazetesi Adana temsilcisi
133            Songül Yücel, Önsöz dergisi genel yayın yönetmeni
134            Süleyman Acar, Mücadele Birliği gazetesi genel yayın yönetmeni
135            Şahabettin Demir, DİHA muhabiri
136            Şeref Yılmaz, Irmak TV
137            Şerife Oruç, DİHA muhabiri
138            Togay Okay, Özgür Gelecek
139            Tuncer Çetinkaya, Zaman Antalya
140            Turgut Usul, TRT muhabiri
141            Ufuk Şanlı, eski Vatan yazarı
142            Ünal Tanık, Rota Haber genel yayın yönetmeni
143            Vahit Yazgan, İzmir Zaman bölge temsilcisi
144            Veli Büyükşahin, TV 10 yöneticisi
145            Veli Haydar Güleç, TV 10 yöneticisi
146            Yakup Çetin, eski Zaman muhabiri
147            Yakup Şimşek, Zaman marka pazarlama müdürü
148            Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
149            Yener Dönmez, Habervaktim sitesi
150            Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni
151            Yılmaz Kahraman, Özgür Halk dergisi editörü
152            Zafer Özsoy
153            Zehra Doğan, Jinha
154            Ziya Ataman, DİHA muhabir
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design