Anasayfa / Medya izleme / “Şekerden de Cengiz çıktı”

16 Nisan

“Şekerden de Cengiz çıktı”

Günün öne çıkan haberleri Cumhuriyet gazetesinde yer aldı.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Şekerden de Cengiz çıktı” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Kırşehir Şeker Fabrikası’nı 330 milyon TL ile alan Tutgu Gıda’nın sırrı çözüldü. 300 bin TL sermaye ile kurulan, 5 yıldan bu yana şeker ihalesi dışında faaliyet göstermediği için ‘naylon şirket’ iddiası ortaya atılan Tutgu Gıda’nın sahibinin bir de inşaat şirketi var. Tutgu Gıda’nın sahibi İsmail Doğan’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Duygu Mühendislik İnşaat’ın, 17 Aralık’ın simge isimlerinden Mehmet Cengiz’in Cengiz İnşaat’ı başta olmak üzere yüz milyonlarca liralık projelerin “alt yüklenicisi” olduğu ortaya çıktı. İnşaat alanındaki ilişkiler ağı, şeker fabrikasını alarak ilk kez gıda işine giren inşaat şirketinin gizemini de çözüyor. Şirket, alt yüklenicilik dışında kamudan aldığı ihalelerle ihya olmuş. Duygu İnşaat, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün iki ihalesini 600 milyon TL’lik teklifle almış ve bu ihale tutarının yarısıyla şeker fabrikası için ödeyeceği parayı çıkarmış. Kırşehir şeker fabrikası ihalesine 11 firma teklif vermişti. İhaleyi, 330 milyon TL’yle Tutgu Gıda Turizm İnşaat İmalat İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. kazandı. İhalenin ardından şirketle ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Mart 2013’te 300 bin TL sermaye ile kuruldu. Şirket sahibi İsmail Doğan’ın kamuoyunca tanınan bir isim olmaması; hiçbir faaliyet göstermeyen şirketin, 5. yılında, 300 bin lira sermaye ile 325 milyon liralık fabrikayı alması ‘naylon şirket’ iddiasını gündeme getirdi” ifadeleri kullanıldı.

Gazetenin sürmanşetindeki, “Türkiye işte böyle zehirleniyor” başlıklı haberde ise, “Sağlık Bakanlığı, 2011-2016 yılları arasında kanserden ölümlerin dünya ortalamasının üstünde olduğu Antalya, Ergene ve Dilovası’nda geniş çaplı bir araştırma yaptı. Kanser vakalarında çevre kirliliğinin rolüne ışık tutan çalışmanın sonuçları kamuoyuna açıklanmış değil. Bakanl ığın halktan gizlediği çalışmada insan sağlığını tehdit eden pestisitin taze fasulye, biber, hıyar, marul, maydanoz, çilek, erik ve elmada maksimum kalıntı limitlerini çok aştığı ortaya çıktı. Sularda ise yine kanserojen etkisi bilinen hidrokarbon kalıntıları tespit edildi” ifadelerine yer verildi.

“AK Partililerin yüzde 75’i FETÖ’den hapse girer”

Sözcü gazetesinin manşetinde, “AK Partililerin yüzde 75’i FETÖ’den hapse girer” başlıklı haber yer aldı: “Erzurum’da iktidara ağır eleştirilerle yüklenen Karamollaoğlu, ülkenin bir numaralı meselesinin ‘Adaletsizlik’ olduğunu söyledi. İşte sözleri: ‘Adaletsizlik Türkiye’nin her yerinde kol geziyor. Bir numaralı meselemiz ne yazık ki adalet mefhumunun yozlaştırılmış olması, ortadan kalkması… Bir ihtilal denemesi oldu. O ihtilali kim denedi? Senin getirdiğin insanlar. Ne istediler de vermedik diyecek kadar ileriye gittin. Ben ‘Eğer bugün başkalarına uyguladıkları kıstasları Ak Partili üyelere uygulasalar, bunların yüzde 60’ı hapse girer diyordum. Meğer az diyormuşum. En az yüzde 75’i girer.’”       

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design