Anasayfa / Medya izleme / “Erdoğan korktu, Akar’ı gönderdi”

30 Nisan

“Erdoğan korktu, Akar’ı gönderdi”

Gündemin öne çıkan haberleri Cumhuriyet ve Sözcü gazetelerinin manşetindeydi.


Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Erdoğan korktu, Akar’ı gönderdi” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesi için ‘Erdoğan’ın bu tavrı korkunun eseridir. Demokrasiye bundan daha açık ve net gölge düşürülemez. Erdoğan bir diktatör olmanın gereklerini yerine getiriyor. Demokrasiden yana olan bir kişinin adaylığını, konuşmasını engellemek gibi bir arayışa girmiştir’ dedi. Gül’ün aday olmamasında ziyaretin etkisinin olmadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, ‘Mutabakat sağlanamadığı için aday olmadığını söyledi. Gül’ün demokrasiden, Erdoğan’ın dikta yönetiminden yana olduğu da çok net ortaya çıkmıştır’ ifadelerini kullandı. Seçim kampanyasını ‘hayır kampanyasının bir başka versiyonu’ olarak yürüteceklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, ‘Her siyasi parti kendi mitingini yapacak. Cumhurbaşkanı adayı da bağımsız çalışacak. Ama söylemler aynı olmalı. Seçimi yüzde 60 ile ikinci turda alırız’ diye konuştu” ifadeleri yer aldı.

Gazete sürmanşetindeki, “Siyaset ticarete sigorta olmuş” başlıklı haberinde ise, “Kayseri’de “ticaret-siyaset” ilişkisi tartışma yaratacak bir boyuta taşındı. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı yaparken milletvekilliği için istifa eden ve sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Mehmet Özhaseki’nin selefi ile ticari ilişkisi olduğu ortaya çıktı. Halef ile selef AKP’li büyükşehir belediye başkanlarının aynı şirkette ortaklıkları bulunuyor. Şirketin geçmişi 2014 yılına dayanıyor. Özhaseki, AKP’li Kayseri Belediye Başkanı Mustafa Çelik’e görevi Şubat 2015’te devretmişti. Çelik başkanlığı devraldıktan sonra bir şirkette ortak olduğu ailenin başka bir sigorta şirketine belediyeden ihale yağdırmış. 2015-2018 yılları arasındaki 4 yılda Çelik’in ortağının şirketine 2 milyon TL’yi aşkın 4 ihale verilmiş. Özhaseki’nin ardından Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na getirilen Mustafa Çelik, başka bir şirkette ortağı olduğu sigorta şirketine ise ihale yağdırmış. Resmi kayıtlara göre Halit Sabaz, SABAZ Sigorta Aracılık Hizmetleri Limited Şirketi’nin müdürü olarak gözüküyor. Kayseri Belediye Başkanı Mustafa Çelik ve kardeşlerinin ortak olduğu 3 şirket bulunuyor. Bu şirketler Biletal İç ve Dış Ticaret Anonim Şirketi, Aziziye Enerji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ve İpek Bilgisayar Endüstri ve Ofis Otomasyon Sistemleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi. Bu 3 şirkete de Halit Sabaz’ın kardeşi Salim Sabaz ortak. Bu şirket ilişkilerine rağmen, SABAZ Sigorta Aracılık Hizmetleri Limited Şirketi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı’ndan son dört yılda sigorta hizmeti alımı yaptı. İhalelerin toplamı 2 milyon TL’yi geçiyor” ifadeleri kullanıldı.

“İttifakla 80 vekil fazla çıkarıyoruz”

Sözcü gazetesinin manşetinde, “İttifakla 80 vekil fazla çıkarıyoruz” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “İttifak konusunda sıcak bir yaklaşım olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, ‘İttifakla birlikte seçime girince 80 milletvekili daha fazla çıkarılıyor’ dedi. Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Her siyasi parti, kendi listesiyle, demokrasi birlikteliğini sağlıklı yürütmek için hareket edecek. Demokrasiye katkı vermek için iyi niyetle çalışıyorlar. Bu tüm partilerin yararına olacak. 30 bin kritik sandık var. Bunların denetimine önem vereceğiz. Cumhurbaşkanı adayını belirleme sürecinin sonuna geldik. Erdoğan, Gül’den korktuğu için sözcüsünü ve Hulusi Akar’ı ona gönderdi. Demokrasiye gölge düşürdü’” ifadelerine yer verildi. 

“Gözler adaylarda”

Birgün gazetesi manşetinde, “Gözler adaylarda” başlıklı habere yer verdi: “AKP ve MHP’nin kurduğu ‘Cumhur İttifakı’nın aldığı kararla 24 Haziran’da yapılacağı açıklanan, muhalefetin deyimiyle ‘baskın seçimler’ için kritik haftaya girildi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın ‘Cumhur İttifakı’ adına aday olduğu seçimlerde Erdoğan’a resmen rakip olan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener dışında diğer adaylar da bu hafta belli olacak. ‘Her ne olursa olsun adayım’ diyen Akşener dışında 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ‘geniş mutabakat oluşmadığı’ gerekçesiyle aday olmamasının ardından gözler CHP’nin ve Saadet Partisi’nin adaylarına çevrildi. Seçimlerin ikinci tura kalması ihtimalini güçlendiren bu durumun ardından İlhan Kesici, Yılmaz Büyükerşen ve Muharrem İnce’yi tartışan CHP’de Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen’in şimdiden belediyedeki özel eşyalarını topladığı öne sürüldü. Büyükerşen’in ‘ilerlemiş yaşı’ nedeniyle Cumhurbaşkanı adayı olamayacağını ifade eden bir kısım partililer ise aday olacak kişinin ‘sürpriz bir isim’ olabileceğini öne sürüyor. Cumhurbaşkanı adayının salı günü açıklanabileceğini ifade eden CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, daha öne bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, ‘1 Mayıs ile 5 Mayıs arasında bir tarihte adayımızı açıklayacağız. Salı sallanabilir’ demişti.”
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design