Anasayfa / Medya izleme / “Baraj HDP için”

03 Mayıs

“Baraj HDP için”

S&P’nin Türkiye’nin kredi notunu düşürmesi Yeni Şafak, Star ve Akşam gazetelerinde tepkiyle karşılandı.


Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Baraj HDP için” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun daha önce ‘Hiçbir partiyi şeytanlaştırmayalım’ demesine rağmen sadece İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile ittifaka razı olması tartışma yarattı. Kulislerde sol partilerin ve HDP’nin ittifak dışı bırakılmasına ‘eksik ittifak’ yorumları yapıldı. HDP Grup Başkanvekili Kerestecioğlu, ‘Türkiye’de iki sağ ittifak yarışacak’ dedi. CHP, İYİ Parti, SP ve DP’den oluşacak dörtlü ittifakın protokolü dün parti liderlerine sunuldu. Gün boyu devam eden görüşmelerde ufak düzeltmelerin ardından protokole son şekli verildi. Protokolde; kuvvetler ayrılığı, adalet, demokrasi, hukukun üstünlüğü, herkes için varlık, refah ve huzur gibi temel ilkelerin yer aldığı öğrenildi. Parlamenter demokrasi ve tek adam vurgusunun yapıldığı protokolde, parlamento çoğunluğunu elde etmenin önemine dikkat çekildiği belirtildi” ifadeleri kullanıldı.

Gazete ön sayfasının altında yer verdiği, “Not düştü, dolar çıktı” başlıklı haberde ise, “Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poors, Türkiye’nin yabancı para cinsi kredi notunu, bozulan mali disiplin ve yüksek seyreden enflasyonu gerekçe göstererek bir basamak düşürdü. Türkiye’nin notu BB- seviyesine çekildi. Notun düşmesiyle dolar/TL 4.17’ye yaklaşarak üç haftanın zirvesini gördü. Avro ise 5 lirayı aştı. Hükümet zamanlamaya dikkat çekerek karara tepki gösterdi” ifadelerine yer verdi.

Evrensel gazetesi habere manşetin yanında, “Türkiye’nin kredi notu düştü” başlığıyla yer verdi ve “S&P Türkiye’nin kredi notunu bir kademe daha düşürdü. Doç. Dr. Murat Birdal, ‘Türkiye’nin görünümünün çok daha kötüye, olumsuza gittiği yönünde değerlendirme olarak bir kenara konulmalı’ diye yorumladı” dedi.

Birgün gazetesi manşetindeki habere, “Köprüden önce son çıkıştayız” başlığını attı. Haberde, “Baskın seçim öncesi ekonomi perişan vaziyette. Açıklanan sanayi verileri çarkların durma eğiliminde olduğunu gösterdi. İstanbul verileri sonrası enflasyon endişeleri yükseldi. S&P’nin Türkiye’nin kredi notunu indirmesi tuz biber ekti, dolar 4,16’yı geçti. Avro yine 5 liraya yükseldi. Borsada kayıplar yüzde 1’e dayandı. Piyasa faizleri de sert yükseldi. Yaşanan şok karşısında hükümet kanadı ise kamuoyuna ekonominin sağlam olduğunu söylemekle yetindi” ifadeleri yer aldı.

Sözcü gazetesi habere sürmanşetinde, “Türkiye, Bangladeş’le aynı lige düştü” başlığıyla yer ayırdı ve “Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, BB+ olan notumuzu 3 basamak düşürerek, BB-‘ye indirdi. Bangladeş ve Bolivya ile aynı nottayız” dedi. 

Yeni Şafak manşetin altındaki haber için, “S&P’den seçim saldırısı” başlığını kullandı. Haberde, “CHP, ‘ekonomi’ kökenli bir aday arayışı içerisindeyken Türkiye’nin ekonomik saldırılara muhatap olması dikkat çekiyor. Standard&Poor’s Ağustos’ta yapacağı değerlendirmeyi 3 ay erkene çekip, Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu ‘BB’den ‘BB-‘ye çekti” ifadeleri yer aldı. 

Star gazetesi ön sayfasının altındaki habere, “Türkiye karşıtı sıfırcılar işbaşında” başlığını attı ve “Türkiye’ye diz çöktürmek için her türlü argümanı kullanan güçler yüne ekonomiyi hedef seçti. Kredi notumuzu BB’den BB-‘ye düşüren S&P’nin hedefinde bir yanda Türk ekonomisini yıpratmak diğer yanda Ankara’nın Moskova ve Tahran’la yaptığı ticarette doları rafa kaldırmasının intikamını almak yatıyor” dedi.

Akşam gazetesi ise sürmanşetinde yer ayırdığı haber için, “S&Pıttı” başlığını kullandı ve “Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, göstere göstere tetikçilik yaptı. Kuruluş, ağustosta yapacağı değerlendirmeyi seçim öncesine çekti, son dönemde büyüme ve ihracatta peş peşe rekorlar kıran Türkiye’nin notunu düşürdü. Piyasalar operasyona tepki bile vermedi” dedi.

“Ağaya beleş!”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Ağaya beleş!” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Türkiye hızla 24 Haziran’da seçime gidiyor. İttifak yasası ile birlikte gündem gelen seçim güvenliği tartışması büyüyerek devam ederken, gelen yeni düzenlemeler de tartışmaları arttırıyor. Son olarak YSK’nin açıkladığı yeni yasaklar listesinden Cumhurbaşkanın muaf tutulması, cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği için ‘noter onaylı’ üniversite diploması şartının kaldırılmasını yorumlayan muhalefet partilerinin temsilcileri iktidar partisinin kazanmak için her yola başvurduğunu belirtti. 16 Nisan referandumundan beri tartışmaların odağında olan YSK’nin açıkladığı seçim yasakları tartışmaları beraberinde getirdi. YSK, seçimde adaylara yönelik geniş kapsamlı yasaklar getirirken Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yasakların dışında tutuldu. Başbakan, bakanlar, milletvekilleri ve adayların seçim propagandası ile ilgili olarak yapacakları gezilere hiçbir memur katılamayacak. Ancak Erdoğan’ın faaliyetleri bu yasakların kapsamı dışında tutuldu. YSK, 24 Haziran seçimi için cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği adaylığına başvuruda ‘noter onaylı’ üniversite diploması koşulunu da kaldırdı. Cumhurbaşkanının da aday olduğu seçimde harcamalarının kesilmemesini ‘yolsuzluk ve hırsızlık’ olarak değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, ‘Her şeyi Erdoğan ‘tek adamlığı’ için yapıyorlar’ dedi. HDP Sözcüsü Ayhan Bigen ise. ‘Haksız, adaletsiz, fırsat eşitliğinin olmadığı bir seçim bu. Her türlü olanakları zaten kullanıyorlar. Ama ne olursa olsun Toplum seçeneğini kendisi yaratacaktır’ diye konuştu” ifadeleri kullanıldı.
 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design