Anasayfa / Medya izleme / “İntihar dosyası Soylu’ya uzandı”

07 Mayıs

“İntihar dosyası Soylu’ya uzandı”

Günün en çok konuşulacak haberi Cumhuriyet gazetesinin manşetindeydi.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “İntihar dosyası Soylu’ya uzandı” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Silivri Emniyet Müdürü Hakan Çalışkan, geçen temmuzda makamında intihar etti. Çalışkan’ı intihara sürükleyen olayın, Bakan Soylu’nun oğlunun gözaltına alınan bir arkadaşının usulsüz biçimde serbest bıraktırılmasıyla ilgili olduğu iddia ediliyor. Salıverilme olayını öğrenen İstanbul Emniyet Müdürü, Çalışkan’dan olayla ilgili tutanak tutarak Bakan Soylu hakkında resmi işlem başlatmasını istedi. Olayla ilgili hem adli hem de idari soruşturma açılırken Emniyet Genel Müdürlüğü’nden üst düzey kişilerin Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı üzerinde baskı kurarak dosyayı kapatmaya çalıştığı da iddia edildi. Ancak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı da olan Enerji Bakanı Berat Albayrak ile giriştiği veliahtlık savaşı nedeniyle soruşturmanın önü kesilemedi. Soruşturma kapsamında telefon kayıtlarında yapılan incelemelerde Hakan Çalışkan’ın intihar etmeden önceki günlerde kimlerle konuştuğu ve mesajlaştığı da mercek altına alındı. Bu incelemeler sonucunda Çalışkan’ın, Koruma Daire Başkanı Gülen tarafından arandığı bilgisine de ulaşıldı” ifadeleri kullanıldı.
Gazete manşetin altındaki, “Sağlık ‘olmuyor’” başlıklı haberinde ise, “İzmir Tabib Odası’dan Dr. Ergün Demir ve İstanbul Tabip Odası’ndan Dr. Güray Kılıç’ın Sosyal Güvenlik Kurumu verileriyle yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de 14.4 milyon kişi en temel hak olan sağlığa ulaşamayacak kadar yoksullaştı. Araştırma geçen yıl 8 milyondan fazla kişinin gelirleri düşük olduğu için Genel Sağlık Sigortası primini ödeyemediğini, 6.4 milyonunun da aylık 468 lira geliri olduğu için sağlık sigortası primlerini ödeyemediğini ortaya koydu” ifadelerine yer verdi.

“Şartlar eşit değil”
Sözcü gazetesinin manşetinde, “Şartlar eşit değil” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Üç cumhurbaşkanı adayı dün çeşitli yerlerde konuşma yaptı. Ama başta devletin kanalı TRT olmak üzere tüm TV’ler saatlerce Erdoğan’ı yayınladı. Türkiye'de her seçimde yaşanan adaletsizlikler yine başladı. Bütçesi halkın elektrik faturalarından, vergilerinden ödenen TRT, Erdoğan'ın konuşmalarını saatlerce yayınlıyor. Muhalefet ise yok sayılıyor. Örneğin dün Erdoğan önce İstanbul kongresinde, sonra da Türkiye-Sırbistan İş Forumu'nda konuştu. Başta TRT, tüm TV kanalları saatlerce yayınladı. İnce ve Akşener'e hiç yer vermedi” ifadeleri kullanıldı.

“14.4 milyonun evinde yoksulluk kaynıyor!”
Birgün gazetesi manşetinde, “14.4 milyonun evinde yoksulluk kaynıyor!” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Bazı illerimizdeki yoksul yurttaşların sayısının, illerin toplam nüfusunun yüzde 30-40’ını, seçmen sayısının ise yüzde 60 -70’ni geçtiği bir Türkiye. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) verilerine göre 2017 yılında herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan, çalışmayan, SGK’den gelir ve aylık almayan, 18 yaşını doldurmuş ve öğrenci olmayan ve aylık geliri asgari ücretin üçte birinden (2017 yılı için 592,50 TL) az olan 8 milyon yurttaş tespit edildi. 6,4 milyon yurttaşın ise aylık gelirinin asgari ücretin 1/3’ünden fazla olması nedeniyle Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi ödemesi gerektiği halde prim borcunu ödeyemedi. AKP hükümetinin yaptığı propagandaya bakılacak olursa işsizlik azalıyor, GSS prim borçları ödeniyor, zenginlik yaygınlaşıyor ve herkes sağlık hizmetine rahat ulaşabiliyor. Oysa SGK istatistiklerinde 2017 yılında aylık geliri asgari ücretin 1/3’ünden az olan 8 milyon 40 bin 659 yurttaşın olduğu; SGK Başkanı’nın açıklamasında ise aylık geliri asgari ücretin 1/3’ünden fazla olan 6,4 milyon yurttaşın ise GSS prim borcunu ödeyemediği belirtiliyor. Yani böylece sosyoekonomik durumu iyi olmayan ve muhtaç durumda olan toplam yurttaş sayısının 14,4 milyona ulaştığı anlaşılıyor. Yurttaşın, Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık hizmeti alabilmesi için GSS primini yatırması zorunlu. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 2017 istatistiklerinde, toplam nüfusun yüzde 86,8’nin sosyal güvenlik kapsamında sigortalı nüfusun yüzde 13,2’sinin ise kapsam dışı olduğu kaydediliyor” ifadeleri yer aldı.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design