Anasayfa / Medya izleme / “Ziraat yeniden iktidar emrinde”

08 Mayıs

“Ziraat yeniden iktidar emrinde”

Günün öne çıkan haberleri Cumhuriyet, Evrensel ve Birgün gazetelerinin manşetinde yer aldı.


Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Ziraat yeniden iktidar emrinde” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “AKP, 3. Havalimanı, Doğan Grubu satışında kullandığı Ziraat Bankası’nı, konuttaki krizi çözmek için imdada çağırdı. Son 16 yıldır ekonominin lokomotifi olarak görülen gayrimenkulde işler durma noktasına gelince AKP hükümeti konut satışlarını canlandırmak için yeni adımlar atmaya başladı. Hafta sonu KDV ve tapu harcında indirimine giden hükümet, dün de başta Ziraat Bankası olmak üzere büyük bankalara düşük faizli konut kredisi talimatı verdi. Türkiye Bankalar Birliği Genel Kurulu’nda konuşan Binali Yıldırım, “Ziraat Bankası ve diğer bankalar, konut sektöründeki stokları azaltmak için kampanya yapacak” dedi. Uzun süredir büyük projeleri kamu bankası Ziraat’tan fonlama yöntemine başvuran hükümet gayrimenkuldeki konut stoklarını eritmek için yine imdada Ziraat Bankası’nı çağırdı” ifadeleri kullanıldı.

“İşsizlikte şahlanış!”

Evrensel gazetesi manşetinde, “İşsizlikte şahlanış!” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “İŞKUR üzerinden 6 aylığına geçici iş başvurularında yaşanan, uzun kuyruklar ve işsizlerin birbirini ezmesi görüntülerine her gün bir yenisi ekleniyor. Sonuncusu işsizliğin yoğun olduğu Kilis’ten geldi. Kilis’te, toplum yararına program (TYP) kapsamında 6 ay süreyle çalıştırılacak 3 bin 250 kişilik iş için binlerce kişi, İŞKUR önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Kentteki kamu kurumlarında 6 ay süreyle geçici işçi alınacağının duyurulmasıyla kentteki çok sayıda işsiz, müracaat için İŞKUR’a koştu. Başvuru sayısının fazla olması nedeniyle İŞKUR önünde uzun kuyruk ve yoğunluk oluştu. Görüntüler sadece Kilis’e özgü değil. Hükümetin, seçim öncesi Türkiye’nin her tarafında 6 aylığına geçici işçi alacağını duyurması ile birlikte Rize’den Zonguldak’a, Trabzon’dan Diyarbakır’a aynı görüntüler oluştu. İşsizler İŞKUR önünde metrelerce kuyruk oluşturdu. Kuyrukların tümü uç uca ekleyince işsizlik kuyruğu kilometreleri buluyor. Mızrak çuvala sığmıyor artık!” ifadeleri yer aldı.

“Taşıma sandıkla zafer kazanamazsın”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Taşıma sandıkla zafer kazanamazsın” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “24 Haziran seçimlerinde ilk kez valiler, istedikleri seçim sandıklarını bulundukları bölgelerden alarak başka bölgelere taşıyabilecek. Valilerin bu kararına itiraz edilmeyecek. Sarıkamış ve Varto İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nın başvurusunu değerlendiren YSK üyeleri, kanun gereği esas olanın kamu görevlilerinin görev yaptıkları yer olduğunu ifade etti. Oy birliği ile alınan karar gereği, kamu görevlilerinin görevlendirilmesinde esas olanın görev yaptıkları yer olduğundan, yerleşim yeri adreslerini değiştirmelerinin sandık kurullarında görev yapmalarına engel teşkil etmeyeceği bildirildi. Muhalefet söz konusu uygulamaya sert tepki gösterdi” ifadelerine yer verildi.   
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design