Anasayfa / Medya izleme / “Devri sabık yaratmayız”

10 Mayıs

“Devri sabık yaratmayız”

Meclis’ten geçen Yükseköğretim Kanunu’ndaki değişikliklere dair 17 maddelik kanun tasarısı yalnızca Birgün ve Evrensel gazetelerinde yer bulabildi.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Devri sabık yaratmayız” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, AKP iktidarının metal yorgunluğu değil, metal paslanması yaşadığını söyledi. İnce, ‘Metal paslanmış artık. Bu dikiş tutmaz. Türkiye’nin yeni bir anlayışa, yeni bir isme, yeni bir bakış açısına, demokrasiye, hukuk devletine, özgürlüklere kavuşması lazım’ dedi. Erdoğan’ın telaş içinde olduğunu belirten İnce, ‘Bence hiç telaşa gerek yok. Bizim derdimiz devri sabık yaratmak, intikam almak değil. Biz bağımsız bir yargı tesis ediyoruz. Bu bağımsız yargı Erdoğan’ı da yargılamak isterse yargılar, beni de yargılamak isterse yargılar, o yargının işi’ diye konuştu” ifadeleri kullanıldı.

“Siz bölmeyi iyi bilirsiniz”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Siz bölmeyi iyi bilirsiniz” başlıklı haber yer aldı: “Yükseköğretim Kanunu’ndaki değişikliklere dair TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen 17 maddelik kanun tasarısı dün kabul edildi. Üniversite öğrencilerinin yanı sıra akademisyenlerin ve yurttaşların da yoğun tepki gösterdiği tasarının yasalaşması ile aralarında İstanbul Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi’nin de yer aldığı 13 üniversitenin bölünmesinin önü açıldı. Bazı üniversitelerin adı değişirken dördü vakıf olmak üzere 20 yeni üniversitenin kurulması kararlaştırıldı. Türkiye’deki üniversiteler üzerinde tek bir kişinin etkisi olduğunun açıkça ortaya çıkardığını söyleyen Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği (ÜNİVDER) Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere, ‘Bu müdahale ile üniversiteler resmen siyasi vesayet altına girmiştir” diye konuştu. AKP’nin iktidara geldiği zaman, üniversiteler demokratik ve özerk bir yapıya kavuşturacağı yönünde vaatleri olduğunu anımsatan Yeşildere, “Üniversiteler 2002’den bu yana demokratik yapılarını tamamıyla kaybettiler. Artık yukarıdan dizayn ediliyorlar’ dedi. Görüşlerini dile getiremeyen bir üniversite modeli oluşturulduğuna dikkati çeken Yeşildere, ‘Bu da biat kültürünün üniversitelerde ne kadar hâkim olduğunun göstergesidir’ ifadesini kullandı”

Evrensel gazetesi habere sürmanşetinde, “Bu mücadele burada bitmeyecek” başlığıyla yer verdi ve “Günlerdir üniversitelerden yükselen seslere kulaklarını tıkayan AKP, üniversiteleri bölen yasayı Meclis’ten geçirdi. Gazetemize konulan akademisyen ve sendikacılar, her fırsatta ‘milli irade’den bahsedenlerin üniversite bileşenlerinin sesine kulak tıkadığına işaret ederek, bu yasanın meşru olmayacağını belirttiler. Yasanın çıkarılmasında siyasi ve ticari rant olduğuna da vurgu yapılarak, bölünmeye karşı mücadelenin burada bitmeyeceği, devam edeceği ifade edildi” dedi.

“Bardağın dolu tarafı yok!”

Evrensel gazetesinin manşetindeki, “Bardağın dolu tarafı yok!” başlıklı haberde, “Dolardaki yükseliş dün de devam etti. Tuvalet hesabıyla ekonomideki gidişatı savunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sonra Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de ‘Bardağın yarısından fazlası dolu aslında’ dedi. Oysa Merkez Bankası’nın tüm müdahalelerine rağmen yükselmeye devam eden dolar, dün 4.37 lira ile yeni bir rekor kırdı. Akademisyen Özgür Müftüoğlu, doların yükselişinin iki açıdan önemli olduğunu söyledi: ‘Etinden pirincine, arpasına kadar her şey ithal edildiği için halkın sofrasını doğrudan etkiliyor. Ayrıca Türk lirası değer kaybettikçe tüm ekonomik varlıklar değer kaybediyor, yani ülke yoksullaşıyor.’ Büyümenin balon olduğu, borçlanmayla şişirilmiş olduğu, üretime değil inşaat sektörüne dayalı olduğu ortadaydı diyen Müftüoğlu, silahlanma harcamalarının büyük boyutlara ulaşmasının da yoksullaşmayı hızlandırdığını belirtti. Müftüoğlu, ‘Her kriz döneminde emekçilere kemer sık dendiğini biliyoruz. Bu kötü gidişin bedelini de, eğer itiraz etmezlerse, emekçilere ödetecekler’ uyarısında bulundu” ifadeleri kullanıldı.     

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design