Anasayfa / Medya izleme / “‘Millet’in Kürt açılımı”

11 Mayıs

“‘Millet’in Kürt açılımı”

Cumhuriyet ve Birgün gazetelerinin manşeti günün dikkat çeken haberleri oldu.


Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “‘Millet’in Kürt açılımı” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Önceki gün Demirtaş’ı ziyaret eden Muharrem İnce, dün de Hakkâri’deydi. İnce, ‘Bir sorunumuz var. Kürt sorunu, açık yüreklilikle söyleyelim. Asıl Kürt sorunu, ahlak sorunudur. Politikacılar gelir burada Kürtlerin hoşuna gidecek şeyler söyler. Sonra unutur. Bu konuşmayı Rize’de yapamazsam siyaseti bırakırım’ dedi. Muhalefetin ‘Millet İttifakı’ndaki Saadet Partisi de kampanyasındaki en önemli adımı Diyarbakır’da atacak. SP lideri Karamollaoğlu’nun açıklayacağı Kürt sorunu raporunda ‘yeni anayasa, kayyımların geri çekilmesi tüm siyasi tutukluların serbest bırakılması, anadil hakkı ve anadilinde eğitim’ gibi çözüm önerileri yer alacak” ifadeleri kullanıldı.

“Atatürk Orman Çiftliği’ne Saray için güvenlik üssü”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Atatürk Orman Çiftliği’ne Saray için güvenlik üssü” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Beştepe’deki Atatürk Orman Çiftliği alanına yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra gündeme gelen güvenlik kaygılarını giderecek bir yapılaşmaya gidiliyor. Saray’ın karşısında yer alan ve Gazi Orduevi’nin de içinde bulunduğu arazi ile ilgili imar planı değişikliği için düğmeye basıldı. Atatürk Orman Çiftliği içerisinde 1. Derece Doğal ve Tarihi Sit Alanı içerisinde kalan Gazi Orduevi’nin 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı teklifi 18 Nisan’da Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından onaylandı. Plan, 7 Mayıs günü Ankara Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından askıya çıkarıldı. Edinilen bilgiye göre, plan değişikliği, içinde sığınak ve radar bulunan bir yapılaşma amacıyla yapıldı. Dört katlı binaların da yer aldığı kompleks, Saray’ın güvenliğini sağlama amaçlı yapıları içeriyor. İmar planı değişikliği, 1. Derece Doğal ve Tarihi Sit Alanı içindeki Gazi Orduevi bölgesinin değişik tanımlamalarla yapılaşmaya açılmasını kolaylaştıracak. “Yerleşim yerlerinin içinde, yakınında, etkileşim alanında kalan veya kalması muhtemel, sit alanlarının, tarihi ve doğal varlıkların, kültür ve doğal varlıkların korunur ve sürdürülebilir olmalarını sağlamak amacıyla oluşturulan imar planları” olarak bilinen koruma amaçlı imar planı uygulaması Atatürk Orman Çiftliği’nde Saray inşaatı ve ANKAPARK ile sonuçlanan yapılaşmanın ilk adımlarından biri olarak biliniyor” ifadelerine yer verildi.

“Ramazan öncesi zam furyası”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Ramazan öncesi zam furyası” başlıklı habere yer verdi ve haberde, “Doların rekor üzerine rekor kırması ramazan sofrasını vurdu. 27 Nisan-8 Mayıs tarihleri arasında çoğu ramazan sofralarını ilgilendiren 21 ürünün fiyatı arttı. ‘Fiyat artışlarının ne kadarı kurlardan ‘ne kadarı ramazan fırsatçılığı’ndan tartışması başladı. Kayseri’de et fiyatlarındaki dalgalanma ile ramazan sofralarının değişmez lezzetlerinden pastırmanın kilosuna 10 TL, sucuğun kilosuna ise 5 TL zam geldi” dedi.   

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design