Anasayfa / Medya izleme / “O tekmeyi atan hesap verecek”

14 Mayıs

“O tekmeyi atan hesap verecek”

Muharrem İnce’nin, maden faciası sonrası yaşanan “tekme olayı”nın hesabını soracağını dile getirmesi Cumhuriyet ve Sözcü gazetelerinde öne çıktı.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “O tekmeyi atan hesap verecek” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Soma caddeleri, 301 canın yittiği maden katliamının 4. yılında, “adalet” ve “tamam” sloganlarıyla inledi. CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin de katıldığı yürüyüş ve mitingde, Anneler Günü de unutulmadı. 4 yıldır eşlerinin hasretiyle yanan acılı anneler, yetim çocuklarıyla birlikte en ön saflarda yer alırken, “Anaların gözyaşı katilleri boğacak” haykırışları yankılandı. Muharrem İnce de mitingdeki konuşmasına, acılı annelere sabır dileyerek başladı. Yürüyüş öncesi Soma Madenciler Şehitliği’ni ziyaret ettiğini anımsatarak, “Maden şehitlerimizin eşleri, bazılarının oğlu oradaydı. Oğlu orada olanların ellerinden öpüyorum Eşi orada olanların ellerinden öpüyorum. Onlara sabır diliyorum. Ama şunu söyleyeyim, farkındaysanız 4 Mayıs’tan bu yana hep Türkiye’yi barıştırmak için, bir arada tutmak için uzlaştırmak için çaba sarf ediyorum. Asla intikam peşinde değilim. Ama bir şey hariç . O tekme atma olayı vardı ya. O benim ciğerime oturmuştu. O tekme yiyen çocuğa burada iş vermediler. O tekme atandan hesap sormazsam namerdim” dedi” ifadeleri kullanıldı.

Sözcü gazetesi habere manşetin altında, “Bu tekmenin hesabını sormazsam namerdim” başlığıyla yer verdi ve “CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce seçim çalışmaları için Manisa'nın Soma ve İzmir'in Karşıyaka ilçelerini ziyaret etti. Anneler günü kapsamında Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın anıt mezarını ziyaret eden İnce, daha sonra Soma'ya giderek burada maden kazasında hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla buluştu. İnce, ‘O tekme atma olayı vardı ya o tekme. O benim ciğerime oturmuştu. O tekme yiyen çocuğa burada iş vermediler gitti Bergama'ya. Hepsini biliyorum. O tekme atandan hesap sormazsam namerdim’ dedi” ifadelerine yer verdi.
Evrensel gazetesi ise manşetinde, “Gerçek sorumlular fıtrat diyenlerdir” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma Katliamı'nın dördüncü yıl dönümünde miting yapıldı. Madenci aileleri yeni Soma’lar yaşanmaması için madenlerin kamulaştırılmasını ve taşeron çalışmanın yasaklanmasını istedi. Soma Madenci Anıtı önünde bir dakikalık saygı duruşunun ardından madenci aileleri adına konuşma yapan Soma 301 Madenciler Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı İsmail Çolak, ‘Soma faciası alınmayan önlemlerin ve formalite denetimlerin sonucu, işçinin sağlığı ve güvenliğinden çok çıkarılan madenin tonunun önemsendiği çalışma koşullarında ve göz göre göre gerçekleşmiş bir katliamdır. 4 yıldır adalet arayışımız sürüyor. Karar aşamasına gelen davada her türlü baskı ve zorbalığa şahit olduk. Dava süreci yukarıdan müdahalelerle çarpıtılmaya çalışılıyor. Gerçek suç örtbas edilmeye çalışılıyor. Dün olduğu gibi bugün de davamızın peşindeyiz. Ve biz bitti demeden bu dava bitmeyecek’ dedi. Verdikleri mücadelenin yitirdikleri için değil kalanlar için olduğunun altını çizen Çolak ‘Mücadelemiz, günde ortalama 4 işçinin yaşamını yitirdiği ülkemizde bir daha Soma yaşanmaması içindir. 4 yıldır görüyoruz ki patronlar hâlâ yasal zorunluluk ve denetim sınırlarını aşmaktadır. Şu açıktır ki iş sağlığı ve güvenliğinin alınmadığı her ocak yeni Somalara, yeni Şirvanlara gebedir. 4 yıldır inatla söylüyoruz; madenler kamulaştırılmalı, taşeron çalışma yasaklanmalı ve iş sağlığı ve güvenliği zorunlu hale getirilmelidir. 301 rakam değil, bir avuç kömür için bir ömür verenlerin simgesidir dostlar’ dedi” ifadeleri yer aldı.

Birgün gazetesi manşetin altındaki, “Soma Katliamı’na kader diyenleri unuTAMAM” başlıklı haberinde, “301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma Katliamı'nın dördüncü yıl dönümünde miting yapıldı. Madenci aileleri yeni Soma’lar yaşanmaması için madenlerin kamulaştırılmasını ve taşeron çalışmanın yasaklanmasını istedi. Soma Madenci Anıtı önünde bir dakikalık saygı duruşunun ardından madenci aileleri adına konuşma yapan Soma 301 Madenciler Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı İsmail Çolak, ‘Soma faciası alınmayan önlemlerin ve formalite denetimlerin sonucu, işçinin sağlığı ve güvenliğinden çok çıkarılan madenin tonunun önemsendiği çalışma koşullarında ve göz göre göre gerçekleşmiş bir katliamdır. 4 yıldır adalet arayışımız sürüyor. Karar aşamasına gelen davada her türlü baskı ve zorbalığa şahit olduk. Dava süreci yukarıdan müdahalelerle çarpıtılmaya çalışılıyor. Gerçek suç örtbas edilmeye çalışılıyor. Dün olduğu gibi bugün de davamızın peşindeyiz. Ve biz bitti demeden bu dava bitmeyecek’ dedi. Verdikleri mücadelenin yitirdikleri için değil kalanlar için olduğunun altını çizen Çolak ‘Mücadelemiz, günde ortalama 4 işçinin yaşamını yitirdiği ülkemizde bir daha Soma yaşanmaması içindir. 4 yıldır görüyoruz ki patronlar hâlâ yasal zorunluluk ve denetim sınırlarını aşmaktadır. Şu açıktır ki iş sağlığı ve güvenliğinin alınmadığı her ocak yeni Somalara, yeni Şirvanlara gebedir. 4 yıldır inatla söylüyoruz; madenler kamulaştırılmalı, taşeron çalışma yasaklanmalı ve iş sağlığı ve güvenliği zorunlu hale getirilmelidir. 301 rakam değil, bir avuç kömür için bir ömür verenlerin simgesidir dostlar’ dedi” ifadelerini kullandı.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design