Anasayfa / Medya izleme / “Devlet mi dinledi?”

16 Mayıs

“Devlet mi dinledi?”

AKP gazeteleri Kudüs’teki yangını, Cumhuriyet, Birgün ve Sözcü gibi gazeteler ise piyasalardaki yangını manşete taşıdı.

Cumhuriyet gazetesi sürmanşetinde, “Devlet mi dinledi?” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçen yaz düzenlediği “Adalet Yürüyüşü”nü takip etmek isteyenlerin telefonlarına virüs yüklenmesi skandalı büyüyor. Ürünlerin sadece istihbarat örgütlerine ürünlerini pazarlayan Alman yazılım şirketi Finfisher’in, Adalet Yürüşü için kurduğu tuzak internet sitesi üzerinden, aralarında çok sayıda siyasetçi ve milletvekilinin de olduğu binlerce kişinin telefonuna sızdığı ortaya çıktı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, grup toplantısında, CHP’lilerin telefonlarının Adalet Yürüyüşü sırasında dinlenmesi skandalıyla ilgili, ‘Hükümetten bu ahlaksızlığı yapanları ortaya çıkarmalarını istiyorum. Erdoğan, bu ahlaksızlığın ortağı değilsen bizi dinleyenleri ortaya çıkarmak zorundasın. Nokta. Neden Erdoğan diyorum da başka bir adres göstermiyorum. Dinlemeyi öngören casus programı Almanya’daki bir firma tarafından üretilmiştir. Bu casus programı Alman hükümetinin izni olmadan başka bir ülkeye satılamaz’ dedi” ifadeleri kullanıldı.

Gazete manşetindeki, “Ne istedilerse almışlar” başlıklı haberinde ise, “Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki’nin şirketi: ENTAR1. Koltuğunu devrettiği Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik’in şirketi: Aziziye Enerji. Bakan ile Başkan Kayseri’de tarım arazilerinin ortasında 800 metre arayla güneş enerji santralı işletiyor” ifadelerine yer verdi.

“Çöküşe doğru”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Çöküşe doğru” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Ekonomideki ağırlaşmış sorunların üzerine bir de seçim belirsizliğini ekleyen iktidar, liradaki sert değer kaybının bir türlü önüne geçemiyor. Yaklaşık bir buçuk ay önce 4 lira seviyelerini zorlayan dolar, şimdi ise dünkü atağıyla birlikte 4 lira 46 kuruşa kadar yükselerek yeniden rekor kırdı. Avro da rekorunu 5 lira 30 kuruşa taşıdı. Türk Lirası’nın değeri bir gün içinde dolar karşısında yüzde 2, avro karşısında ise yüzde 1,5 değer yitirdi. Liradaki soluksuz erime AKP’nin iktidara geldiği gündeki liranın değerini ve bugünkü değerini yeniden sorgulatıyor. AKP’nin iktidara geldiği gün 1 lira 67 kuruş olan dolar günümüze gelindiğinde lira karşısında yüzde 165 oranında değer kazanmış durumda. ABD Merkez Bankası Fed’in yıllar sonra ilk kez Aralık 2015’te başlattığı faiz artış sürecinden bu yana ise Türk Lirası’nın değeri dolar karşısında yüzde 50 eridi. Türkiye ile aynı ligdeki gelişmekte olan ülke para birimlerinin önemli bir çoğunluğu ise söz konusu dönemde dolara karşı değerini korudu. Lirada yaşanan soluksuz düşüş akaryakıt fiyatlarına zam üstüne zam getiriyor. Dün gece yarısı saatlerinde benzine ve motorine 16, LPG'ye ise 12 kuruş zam yapıldı. Böylece benzinin litresi 6 lira 6 kuruştan 6 lira 24 kuruşa, motorinin litresi 5 lira 53 kuruştan 5 lira 69 kuruşa ve LPG'nin litresi 3 lira 41 kuruştan 3 lira 53 kuruşa yükseldi. Petrol Ürünleri İşverenleri Sendikası geçen hafta tepki çeken bir karara imza atmış, akaryakıta yapılan zamları resmi sitelerinden önceden duyurmayacaklarını açıklamıştı. Sürücüler, zamlı tarifeleri akaryakıt istasyonlarına geldiklerinde öğrendi” ifadelerine yer verildi.

Cumhuriyet habere sürmanşetinde, “Ekonomi de çok sıkıldı” başlığıyla yer verdi ve “Erdoğan’ın ekonomi üzerindeki kontrolünü artıracağını açıklamasıyla TL dibe vurdu. Moody’s ve Fitch’ten gelen uyarılar da eklenince Dolar/TL 4.46, Avro/TL 5.30 ile rekor tazeledi. Piyasa faizleri son 10 yılın zirvesine tırmanırken faizleri düşürün baskısı altındaki bankalar için Moody’s ‘görünüm negatif’ dedi. Uzmanlar piyasadaki yangının yarattığı tehlikeye dikkat çekiyor” ifadelerini kullandı.

Sözcü gazetesi ise manşetin üstündeki habere, “Piyasalar yanıyor” başlığını attı ve “Ekonomideki kriz, seçim öncesi iyice rayından çıktı. Dolar 4.47 ile rekor kırdı. Akaryakıta büyük zam geldi. Sadaka gibi maaş zamları eriyip gitti. Dış gelişmeler, Erdoğan’ın ‘faiz düşecek’ çıkışı ve hemen ardından Moody’s’in Türkiye ile ilgili olumsuz açıklaması dövizi zirveye taşıdı. Euro 5.30’u gördü. Çeyrek altın 305 liraya çıktı” dedi.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design