Anasayfa / Medya izleme / “Dolar 4,60’a dayandı, tamam mı devam mı?”

22 Mayıs

“Dolar 4,60’a dayandı, tamam mı devam mı?”

Doların ve avronun rekor üzerine rekor kırması yandaş gazetelerde yer almadı.

Dolar kuru dün 4.5995 ile rekor kırdı.

Birgün gazetesi manşetindeki habere, “Dolar 4,60’a dayandı, tamam mı devam mı?” başlığını attı. Haberde, “Ekonomide her göstergenin kriz sinyali vermesinin üstüne bir de seçim kararı alan iktidar, Türk Lirası’nı adeta ateşe attı. Liradaki günlük erime yüzde 2’yi geçti. Bozulan ekonomik göstergelerin üstüne bir de seçim belirsizliği eklenince liradaki değer kaybı durdurulamıyor. Dün dolar karşısında 10 kuruş birden gerileyen lirada kayıplar yüzde 2’yi geçti. Dolar 4 lira 60 kuruşu, avro 5 lira 40 kuruşu geçerek rekorlarına yenisini ekledi. Liradaki değer kaybında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ‘piyasa beklentilerini karşılayacak adımlar atmaması’ etkili oldu. Mart ayında cari açığın 4,8 milyar dolarla piyasa beklentilerinin de üzerine çıkması cari açığın finansmanına dair endişeleri güçlendirdi. Yıllık cari açık ise 55 milyar 380 milyon dolara ulaşmış durumda. Erken seçim kararının yarattığı politik belirsizlikle birlikte yatırımlar durma noktasına geldi. Belirsizlikten ürken yabancılar, paralarını yurtdışına taşımaya başladı. Sürekli uzatılan OHAL’le birlikte uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları, Türkiye’nin notunu yatırım yapılamaz (çöp) seviyesine indirdi. Not indirim kararlarında OHAL’in kurumlarda aşınma yarattığı tespiti de yapıldı. ABD’nin faiz artış sürecine girmesiyle birlikte Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelerden para çıkışları başladı. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin geçen hafta yüzde 3’ün de üzerine çıkması, Türkiye’den yabancı fon çıkışlarını hızlandırdı” ifadeleri kullanıldı.

Cumhuriyet habere manşetin üstünde, “Çaresizce izliyorlar” başlığıyla yer verdi ve “Dolar kuru dün de 4.5995 ile rekor kırdı. TL gün geçtikçe ‘değersizleşirken’ gözler ‘gerekli adımlar atılacak’ deyip sessizliğini koruyan TCMB’ye çevrildi. Yurtiçi ve yurtdışında artan riskler piyasalarda etkili olmayı dün de sürdürdü. Dolar kuru 4.5995’e çıkarak yeni zirvesini gördü. Avro/ TL 5.4058, sterlin ise 6.1312 TL’ye çıktı. Dolarda küresel güçlenme eğilimi sürerken, Türk Lirası, diğer gelişen ülke para birimleri arasında dolar karşısında en fazla değer yitiren para birimi oldu. TL’nin dolara karşı kaybı gün içinde yüzde 2’yi aştı. Diğer gelişen ülke para birimleri ise dolar karşısında hafif düşüş ve yükselişler yaşadı. ABD Merkez Bankası’nın bu yıl iki kez daha faiz artırımına gidebileceği beklentisi dolarda güçlü bir değerlenme eğilimi yaratırken, dolar endeksi 93.86’a ulaşarak beş ayın yeni zirvesini gördü. Diğer yandan ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı molası ve İtalya’da koalisyon kurma çalışmalarının sürmesi de gelişen ülkelere dair risk iştahını artırdı. Gelişen piyasalara yönelik satış baskısı yanında, Türkiye piyasaları, içeride erken seçim nedeniyle artan siyasi riskler, yükselen cari açık ve Merkez Bankası’nın (TCMB) kur ve enflasyondaki yükselişe tepki vermemesi nedeniyle artan risk iştahından en fazla etkilenen piyasa oldu” dedi.

Evrensel sürmanşetindeki habere, “Dolar ve avro durmuyor, halklar yoksullaşıyor” başlığını attı ve “ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in Çin ile ticaret savaşının askıya alındığını açıklamasının ardından, küresel piyasalarda risk iştahını artırmasına bağlı olarak dolar yükseldi. 24 gelişen piyasa paralarının neredeyse tamamı değer yitirirken en çok değer kaybeden para TL oldu. Haftaya rekor tazeleyerek başlayan dolar 4.5835, avro da 5.3961 liraya tırmandı. TL dolar kuru karşısında bir günde yüzde 1.56 oranında eriyerek doları olmayanları yoksullaştırdı. Ekonominin kırılganlıkları ve iç siyasi gelişmeler halkı vurmaya devam etti” ifadelerine yer verdi.
Sözcü gazetesi manşetin üstünde yer ayırdığı haber için, “Doların freni tutmuyor” başlığını kullandı ve “Merkez Bankası’ndan beklenen müdahale gelmeyince döviz kurları dün, tarihin en yüksek seviyelerini gördü. Türk Lirası, bir günde yüzde 2.1 değer kaybetti. Dolar 4.5990’a, Euro da 5.4139’a kadar yükseldi. Borsa ise düştü” dedi.

Hürriyet ön sayfasının altında, “Doların ateşi sönmüyor” başlığıyla verdiği haberde, “Dolar 4.5994 lira ile yeni tarihi zirvesine çıkarken, Türk Lirası tüm gelişmekte olan ülkeler arasında en fazla değer kaybı yaşayan para birimi oldu” ifadelerini kullandı.  

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design