Anasayfa / Medya izleme / “Dolar böyle düşmez”

25 Mayıs

“Dolar böyle düşmez”

Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın Sözcü gazetesindeki açıklamaları gündemde öne çıktı.

Sözcü gazetesi manşetinde, “Dolar böyle düşmez” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz, Merkez Bankası'nın 5 liraya yaklaşan doları düşürmek için faizi yüzde 3 artırmasına rağmen kurun yeniden yükselişe geçmesini ‘Doğal sonuç’ olarak niteledi. ‘Siyasetçilerin kafasındaki kirlilik ortadan kalkmadan güven oluşmaz, kur kalıcı olarak düşmez’ diyen Yılmaz, ‘Hükümet sadece faizi yükseltti. Ama siyasilerin sözleri orta yerde duruyor. OHAL duruyor, hukuksuzluk duruyor. Bunlar varken, kur düşer mi, yeniden çıkar’ dedi. Yılmaz, Çiller'in piyasayla inatlaşması nedeniyle 1994 krizinin yaşandığını hatırlatırken, ‘Aynı inat şimdi de yaşanıyor. İşimiz zor’ dedi. Yılmaz, Merkez Bankası'nın (MB) faizleri artırmasına rağmen kurun niçin yeniden yükselişe geçtiğini Sözcü'ye değerlendirdi. MB'nin faizleri yükselterek kısmen doğru bir adım attığını, ancak politika faizleri yükseltilmeden dövizde kalıcı bir düşüş oluşmayacağını belirten Yılmaz, siyasilerin kafasındaki kirliliğin de dövizin düşmesini engellediğini, aksine dövizi sürekli yukarıya zorladığını bildirdi” ifadeleri kullanıldı.

“Patronlar ses yükseltti”

Cumhuriyet gazetesi manşetin altında, “Patronlar ses yükseltti” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu (YİK) toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, “Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz” diyerek güven veren yeni bir ekonomik modele ihtiyaç olduğunu söyledi. Bilecik, büyüme modelinin gözden geçirilmesini istedi. YİK Başkanı Tuncay Özilhan da konuşmasında ekonomide göstergelerin bozulduğuna ve hükümetin geç adıma attığına vurgu yaptı” ifadeleri yer aldı.

“10 yaşındaki çocuk göğsünden vuruldu”

Evrensel gazetesinin manşetindeki, “10 yaşındaki çocuk göğsünden vuruldu” başlıklı haberde, “Muş kent merkezinde İstasyon Caddesi üzerindeki Duvarbaşı bölgesinde yer alan evlerinin önünde dün akşam saatlerinde oynayan 10 yaşındaki V. T, saat 18.00 sıralarında zırhlı araçtan bilinmeyen bir nedenle açılan ateşle vuruldu. Kurşun küçük çocuğun kalbinin hemen üstüne isabet etti. Çevredekiler tarafından hemen Muş Devlet Hastanesi'ne kaldırılan küçük çocuk, yoğun bakıma alındı. Tedavisi süren çocuğun hayati tehlikesi halen ciddiyetini koruyor. Çocuğun vurulması sonrası olayın yaşandığı İstasyon Caddesi üzerinde toplanan öfkeli halk, polise tepki gösterdi. Polis, halkı biber gazı sıkarak dağıtmaya çalıştı. Yaşanan olaya dair Muş Valiliği ya da başka bir resmi kurumdan henüz açıklama gelmedi” ifadeleri kullanıldı.

“Dünya götürme rekoru!”

Birgün gazetesi manşetinde, “Dünya götürme rekoru!” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Kamu İhale Kanunu’nda 2002 yılında gidilen değişiklik ardından kamu ihalelerinin neredeyse tamamını toplayan inşaat şirketleri Makyol, Cengiz, Kalyon ve Kolin, Dünya Bankası’nın 1990-2017 yılları arasında tüm dünyada devletten en çok ihale alan şirketler sıralamasında ilk sıralara yerleşti. Limak, Cengiz ve Kolin’in devletten aldıkları ihalelerin toplamı 150 milyar dolara yaklaştı. Dünya Bankası istatistikleri kamu ihaleleriyle ilgili çarpıcı veliler ortaya koydu. En fazla yatırım yapan Fransa merkezli enerji şirketi SUEZ, dünyanın beş farklı kıtasında iş yaparken, Türkiye’den iktidara yakın şirketler Limak, Cengiz, Kolin ve Kanyon’un faaliyet alanı ‘Avrupa ve Orta Asya kıtası’ olarak listede yer aldı. Dünya Bankası’nın verileri, bu şirketlerin tek bir devletten, Türkiye’deki kamu ihalalerinden beslendikleri gerçeğini ortaya koydu. Listenin tepesinde yer alan SUEZ’in beş farklı kıtada yaptığı işlerin toplama 60 milyar dolar iken Limak İnşaat’ın Türkiye’de yürüttüğü projelerden kazancı 50 milyar dolara yaklaştı. Yer seçiminden ihale sürecine kadar hemen her yönüyle tartışmalara konu olan İstanbul üçüncü havalimanının yüklenici firmaları olan Limak, Cengiz, Kolin ve Kalyon’un en fazla kazanç sağladığı sektör de havalimanları olarak belirtildi. Limak ve Cengiz’in kamudan ihale aldığı diğer sektör de, ‘elektrik’ sektörü oldu” ifadeleri yer aldı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design