Anasayfa / Medya izleme / “AKP devlet aklını yok etti”

28 Mayıs

“AKP devlet aklını yok etti”

Cumhuriyet gazetesinin manşeti günün öne çıkan haberi oldu.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “AKP devlet aklını yok etti” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Anayasa Mahkemesi raportörlüğü yaptığı dönemde AKP’yi kapatma davası başta olmak üzere birçok tarihi davanın tanığı olan Prof. Dr. Osman Can, aynı zamanda iktidar partisinin eski MKYK üyesi. Büyük hayal kırıklığı yaşadığını söyleyen Can, “AKP devlet aygıtını bütünüyle irrasyonelleştirdi, yani devlet aklı yok edildi” diyor. Hukukun açtığı bu kredi 2013’e kadar da aksaklıklarla birlikte, doğru kullanıldı. Ancak sonrasında bu kredi hoyratça kullanıldı. Laiklik konusunda da, laikliği Anayasa Mahkemesi ilk defa özgürlükçü bir anlamda yorumlamıştı. AKP bu özgürlükçü laikliği referans aldığımızda dahi oldukça savrulmuş durumda. Devletin inançlar konusunda tarafsızlığı açısından bakıldığında ciddi ayrımcılık sorunları yaşadığımızı inkâr edemeyiz. Can, 7 Haziran seçimlerinden sonra CHP ile koalisyona çok yaklaşıldığını, Davutoğlu’nun da koalisyon fikrine sıcak baktığını söyledi. Can’a göre buna Erdoğan izin vermedi. Can, dönemin Adalet Bakanı Ergin ile 3 HSYK üyeliği konusunda anlaştıklarını ancak cemaatin engellediğini iddia etti” ifadeleri kullanıldı.

“Televizyonda tek adam dönemi”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Televizyonda tek adam dönemi” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “RTÜK istatistiklerine göre Erdoğan’a 14-24 Mayıs tarihleri arasında TRT1’de 2 saat 35 dakika 59 saniye, TRT Haber’de 15 saat 25 dakika 22 saniye, TRT 6’da 10 saat 27 dakika yer verildi. Yani toplam 28 saat, 28 dakika Erdoğan izlenirken, Muharrem İnce’ye üç TRT kanalının verdiği toplam süre 2 saat 51 dakika oldu. CNN Türk’te ise 30 Nisan-24 Mayıs tarihleri arasında AKP 30 saat 52 dakika, CHP 11 saat 33 dakika yer aldı. HDP ve Selahattin Demirtaş’a ise hiç yer verilmedi. RT Haber kanalında 01-20 Mayıs 2018 tarihleri arasında AKP’ye CHP’nin 10 katı, MHP’nin 40 katı yer verildi. İYİ Parti’ye 9 dakika yer veren TRT, diğer partileri hiç görmedi. TRT Haber’in 20 günde siyasi parti ve temsilcilerine ayırdığı süre şöyle; AKP: 41 saat 18 dakikFa 15 saniye, MHP: 52 dakika 27 saniye, CHP: 4 saat 39 dakika 1 saniye, İYİ Parti: 9 dakika 36 saniye, HDP ve Saadet Partisi ise hiç yok” ifadelerine yer verildi.

Cumhuriyet benzer bir habere ön sayfasının altında, “‘Özel’likleri kalmadı, artık hepsi birer TRT” başlığıyla yer verdi ve “TRT’nin seçim yayınlarındaki adaletsizliğine, özel haber kanalları da eklendi. CNN Türk ve NTV’nin toplam yayınında Cumhur İttifakı ile birlikte Erdoğan’a 70 saat, CHP ve Muharrem İnce’ye 22 saat ayrıldı. CNN Türk ve NTV kanallarında İYİ Parti ve adayı Meral Akşener’e 17 dakika 22 saniye yer ayrıldı. Yapılan çalışmanın ayrıntılarında, bu kadar az sürenin sadece NTV’nin tablosunda gözüktüğü, CNN Türk’ün bu tarihler arasında Akşener ve partisine hiç yer vermediği görüldü. CNN Türk ve NTV de TRT Haber kanalı gibi, Saadet Partisi ve HDP’ye ekranlarında hiç yer vermedi” dedi.

Birgün gazetesi ise, “20 günde 41 saat AKP” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “24 Haziran seçimlerine dönük partilerin propaganda çalışmaları sürerken, kamu yayıncılığı yapmakla yükümlü, halkın vergileriyle varlığını sürdüren TRT ile Türkiye’deki önemli haber kanalları arasında gösterilen CNN Türk ile NTV gibi kanallar, Cumhur İttifakı’nın propaganda aracı gibi kullanılıyor. CHP kontenjanından RTÜK Üst Kurul üyeliğine seçilen İsmet Demirdöğen’in yaptığı incelemelere göre kamu kanalı TRT, Cumhur İttifakı’nın resmi propaganda kanalı gibi yayın yapıyor. Cumhur İttifakı içerisinde yer alan AKP’ye 1-20 Mayıs tarihleri arasında toplam 41 saat 18 dakika, MHP’ye ise 52 dakika yer verildi. Cumhur İttifakı dışında kalan partiler ise TRT tarafından adeta görmezden gelindi. CHP’ye 20 günde dört saat zaman ayıran kanal, İYİ Parti’ye dokuz dakika ayırdı. HDP ve Saadet Partisi ise görmezden gelindi. Muhalefetin Cumhurbaşkanı adayları da görmezden gelinenler arasında yer aldı. 14-24 Mayıs arasında Cumhurbaşkanı adaylarının ne kadar sürede bu kanallarda yer aldığına yönelik araştırmaya göre, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TRT 1’de 2 saat 35 dakika 59 saniye, TRT Haber’de 15 saat 25 dakika 22 saniye, Kürtçe yayın yapan TRT 6 kanalında 10 saat 27 dakika yer aldı. Erdoğan’a toplam 28 saat, 28 dakika yer veren TRT, CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’ye ise toplam 2 saat 51 dakika süre verdi” ifadeleri yer aldı.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design