Anasayfa / Medya izleme / Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler - 160

01 Haziran

Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler - 160

Çağdaş Kaplan 8 yıldır süren davada 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı; Hayri Demir’e sosyal medya paylaşımı nedeniyle 1,5 yıl hapis cezası verildi

 

Yeni Yaşam gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Çağdaş Kaplan’ın 2010 yılında açılan bir soruşturma neticesinde yargılandığı davanın karar duruşması 31 Mayıs günü görüldü. Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Kaplan dahil davada yargılanan tüm sanıklara “örgüt üyeliği” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.
 
P24 tarafından izlenen duruşma ile ilgili habere buradan ulaşılabilir.
 
 
Çağdaş Erdoğan’ın yurtdışına çıkış yasağı kaldırıldı
 
Foto muhabiri Çağdaş Erdoğan’ın “terör örgütü üyeliği” ve “terör örgütü propagandası” suçlamalarıyla 22,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın ikinci duruşması 1 Haziran 2018 günü İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
P24 tarafından izlenen duruşmada mahkeme, Erdoğan’a uygulanan yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasına hükmetti.
 
Erdoğan, 2 Eylül 2017 günü Kalamış sahilinde fotoğraf çekerken “Millî İstihbarat Teşkilatı’na ait sosyal tesislerin fotoğrafını çektiği” gerekçesiyle gözaltına alınmış, 11 gün boyunca gözaltında kaldıktan sonra 13 Eylül 2017 tarihinde “PKK/KCK silahlı terör örgütüne üye olmak” iddiasıyla tutuklanmıştı. Mahkeme, 13 Şubat’ta görülen ilk duruşmada Erdoğan’ı 5 buçuk aylık tutukluluğun ardından yurt dışına çıkış yasağı koyarak tahliye etmişti.
 
Cuma günkü duruşmada söz alan Çağdaş Erdoğan, herhangi bir örgütle ilgisi bulunmadığını, beraat edeceğine inandığını belirtti.
 
Tutuklu olduğu sürede düzenlenen dört sergisine de katılamadığının altını çizen Erdoğan, “Önümüzdeki 2 ayda da yurt dışında 4 sergim var. Yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasını talep ediyorum” diye konuştu.
 
Ardından söz alan avukat Melike Polat da Erdoğan’ın yurt dışından aldığı sergi davetleri olduğunu, ayrıca duruşmalara katılmak için işinden izin aldığını belirterek, Erdoğan’ın duruşmalardan vareste tutulmasını ve yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasını istedi.
 
Ara kararını açıklayan mahkeme, Erdoğan’ın yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasına ve duruşmalardan vareste tutulmasına hükmederken, davayı 2 Kasım 2018 tarihine erteledi.
 
Gazetecilere Afrin açıklaması haberi nedeniyle dava açıldı
 
Aydın’ın Didim ilçesinde yayınlanan yerel gazeteler Didim Özgürses ve Mavi Didim’in sahipleri ve çalışanlarına Emek Partisi (EMEP) Didim İlçe Örgütü tarafından yapılan açıklamayı haber yapmaları gerekçesiyle dava açıldı.
 
Didim Özgürses gazetesinin sahibi Mustafa Öge, Mavi Didim gazetesinin sahibi Ergün Korkmaz ve gazete çalışanı Erdem Özden hakkında, Türkiye’nin Afrin operasyonuna karşı çıkan EMEP’in açıklamasını haberleştirdikleri için açılan davanın ilk duruşması 22 Haziran’da görülecek.
 
Didim Cumhuriyet Başsavcısı tarafından “halkı kışkırtmak” suçlamasıyla hazırlanan iddianamede EMEP İlçe Başkanı Kazım Temiz’e de aynı suçlama yöneltildi.
 
 
Yusuf Karataş’a uygulanan adlî kontrol şartı kaldırılmadı
 
Evrensel gazetesi yazarı Yusuf Karataş hakkında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) toplantılarından elde edilen konuşma kayıtları esas alınarak açılan davanın görülmesine 30 Mayıs günü Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.
 
Temmuz 2017’de tutuklanan ve yapılan itiraz üzerine Eylül ayında tahliye edilen Karataş davada “örgüt kurmak ve yönetmek” iddiasıyla 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor.
 
P24 tarafından izlenen duruşmada söz alan Karataş, hakkında uygulanan adlî kontrol tedbirinin kaldırılmasını talep etti. Karataş’ın talebini değerlendiren mahkeme, adlî kontrol şartının 15 günde 1’den ayda 1’e düşürülmesine hükmetti. Karataş’ın ardından söz alan avukatı Leyla Han Tüzel de Karataş’a uygulanan adlî kontrolün kaldırılmasını talep etti.
 
Talepleri reddeden mahkeme ara kararında Karataş’a uygulanan adlî kontrolün devamına hükmederken, davayı 21 Kasım 2018 tarihine erteledi.
 
 
Sözcü davası Kasım ayına ertelendi
 
Sözcü gazetesinin eski imtiyaz sahibi Burak Akbay ile birlikte gazetenin İzmir muhabiri Gökmen Ulu, İnternet Sorumlu Müdürü Mediha Olgun ve Mali İşler Müdürü Yonca Kaleli’nin yargılandıkları davanın üçüncü duruşması 30 Mayıs günü İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
P24’ün yanı sıra Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın da izlediği duruşmaya sanıkların dördü de katılmazken, sanıklar avukatları tarafından temsil edildi.
 
Hakkında yakalama kararı bulunan Akbay ve tutuksuz yargılanan üç gazete çalışanı “FETÖ’ye üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” iddiasıyla yargılanıyor.
 
Duruşmada söz alan Akbay’ın avukatı Celal Ülgen savunma için ek süre talebinde bulundu.
 
Fehmi Koru dahil gazeteci tanıkların mahkeme aşamasında Sözcü ile Fethullah Gülen hareketi arasında herhangi bir ilişki olmadığını ortaya koyduğunu belirten Ülgen, tanıkların davanın hazırlık aşamasında söylediklerinin dışına çıkmasıyla iddianamedeki tüm savların çöktüğünü sözlerine ekledi.
 
Ülgen ayrıca Akbay’ın tutuklama baskısı altında yurt dışında bulunduğunu belirterek hakkındaki yakalama kararı emrinin kaldırılmasını talep etti.
 
Avukatlar Gökmen Ulu ve Mediha Olgun hakkındaki yurt dışına çıkış yasaklarının da kaldırılmasını talep etti.
 
Savcı, sanıkların yurt dışı yasaklarının ve Akbay hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasına yönelik taleplerin reddedilmesini istedi.
 
Ara kararını açıklayan mahkeme, Akbay hakkındaki yakalama kararının sonucunun beklenmesine ve Ulu ile Olgun hakkındaki yurt dışı yasaklarının devamına hükmederken, davayı 7 Kasım 2018 tarihine erteledi.
 
 
Hayri Demir’e sosyal medya paylaşımı nedeniyle hapis cezası
 
Gazeteci Hayri Demir hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılan davanın 29 Mayıs günü görülen duruşmasında mahkeme Demir’e 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verdi.
 
Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Demir ve avukatları mazeret bildirerek katılmazken mahkeme, avukat savunması yapılmamış olmasına rağmen dosyayı karara bağladı. Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre,
1990’lı yıllarda öldürülen gazetecileri anmak amacıyla verilen bir gazete ilanını Facebook hesabından paylaşmasını “propaganda” gerekçesi sayan mahkeme, Demir’e toplamda 4 ayrı paylaşımı nedeniyle 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası vererek hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.
 
 
Ali Ergin Demirhan kısa süreli gözaltına alındı
 
Sendika.org editörü Ali Ergin Demirhan, 28 Mayıs günü, Sendika.org’daki “Diktatörlüğü durdurabiliriz” başlıklı haber, aralarında Carlos Latuff’un karikatürlerinin de yer aldığı Afrin harekâtı ile ilgili içerikler, ve sosyal medya paylaşımlarında “terör propagandası yaptığı” gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.
 
Demirhan önce Sendika.org ofisine gelen polislerce ifadesine başvurulmak üzere Şişli Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Emniyetteki ifadesinin ardından gözaltında olduğu belirtilen, kimliğine el konulan ve kelepçe takılan Demirhan, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne götürüldü. Demirhan, buradaki savcılık ifadesinin ardından aynı gün serbest bırakıldı.
 
 
Geride kalan haftanın diğer ifade özgürlüğü davaları
 
Çözüm sürecinde PKK’nın geri çekilme sürecini ele alan Bakur/Kuzey adlı belgeselin yönetmenleri Ertuğrul Mavioğlu ve Çayan Demirel hakkında “terör örgütü propagandası” yaptıkları gerekçesiyle açılan davanın ilk duruşması 29 Mayıs günü Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Söz alan avukat Rozerin Seda Kip, Londra merkezli ifade özgürlüğü kuruluşu Article 19 tarafından hazırlanan uzman görüşünü mahkemeye sundu. Mahkeme Mavioğlu ve Çayan’ın  duruşmalardan vareste tutulma taleplerini kabul ederek bir sonraki duruşmayı 23 Ekim 2018 tarihine erteledi. P24 ve Susma tarafından izlenen duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan ulaşılabilir. 

Tiyatro oyuncusu Cenk Dost Verdi’ye sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Bir ihbar üzerine sosyal medya paylaşımları incelenen Verdi hakkında, “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla soruşturma açılmıştı. Verdi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, OHAL nedeniyle kararın temyiz yolu kapalı olmak üzere istinaf mahkemesine yollandığını aktardı. 

Ankara’da 1 Haziran günü sabah saatlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Örgütü yöneticisi Zeyno Bayramoğlu’nun da aralarında bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “sosyal medyada terör örgütü propagandası” suçlamasıyla başlatılan operasyonda 11 kişilik gözaltı listesi olduğu, 10 kişinin gözaltına alındığı bir kişinin ise arandığı belirtildi. 
 
P24 cezaevindeki gazeteciler listesini güncelledi
 
P24, açık kaynaklardan derlediği bilgiler ışığında oluşturduğu cezaevindeki gazeteciler listesini güncelledi.
 
Ankara’da devam eden ve medya çalışanlarının yargılanmakta olduğu davalar kapsamında tutuklu yargılandıkları anlaşılan eski TRT çalışanları Cumali Çaygeç ve Sezai Yavaş ile kapatılan Bugün gazetesi muhabirleri Hasan Bozkurt ve Metin Arslan’ın isimlerinin de eklenmesi ile güncellenen listeye göre, 1 Haziran 2018 tarihi itibariyle Türkiye’de en az 178 gazeteci ve medya çalışanı tutuklu veya hükümlü olarak cezaevinde bulunuyor.
 
Ayrıntılı listeye buradan ulaşılabilir.
 
1                Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri
2                Abdullah Kaya, DİHA muhabiri
3                Abdullah Kılıç, Habertürk
4                Abdullah Özyurt, Zaman gazetesi muhabiri
5                Abdulvahap İş, serbest gazeteci
6                Adil Demirci, ETHA muhabir
7                Ahmet Altan
8                Ahmet Feyzullah Özyurt
9                Ahmet Memiş, gazeteci, Haberdar internet sitesi
10              Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman gazetesi
11              Ahmet Turan Alkan, Eski Zaman yazarı
12              Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
13              Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü
14              Ali Akkuş, eski Zaman gazetesi yayınlar editörü
15              Ali Aşikar, Azadiya Welat
16              Ali Babür Boysal, Zaman gazetesi tasarımcı
17              Ali Sönmez Kayar, ETHA muhabiri
18              Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
19              Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi
20              Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski yazı işleri müdürü
21              Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek yazı işleri müdürü
22              Ayşe Nazlı Ilıcak, Yarına Bakış gazetesi yazarı
23              Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman
24              Aytekin Gezici, gazeteci-yazar
25              Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman bölge temsilcisi
26              Barış Ceyhan, Özgürlükçü Demokrasi çalışanı
27              Bayram Kaya, Zaman muhabiri
28              Behram Kılıç, Zaman eski yazarı
29              Beytullah Özdemir, Zaman gazetesi Düzce temsilcisi
30              Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri
31              Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
32              Cemal Tunç, Gün Matbaa çalışanı
33              Ceren Taşkın, Hatay'ın Sesi
34              Cuma Ulus, Millet Gazetesi yayın koordinatörü
35              Cumali Çaygeç, TRT Şeş haber müdürü
36              Cumali Öz, Gün Matbaa çalışanı
37              Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni
38              Çetin Kurşun, Azadiya Welat
39              Emin Demir, serbest gazeteci
40              Emre Soncan, eski Zaman savunma muhabiri
41              Ercan Gün, Fox TV haber editörü
42              Erdal Süsem, Eylül dergisi editörü
43              Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
44              Erdoğan Zamur, Gün Matbaa çalışanı
45              Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı
46              Erol Zavar, Odak dergisi sahibi ve yazı işleri müdürü
47              Fahrettin Kılıç, Özgür Toplum
48              Faruk Akkan, Cihan Haber Ajansı
49              Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat gazetesi Gaziantep temsilcisi
50              Ferhat Parlak, Silvan Mücadele gazetesi sahibi
51              Fevzi Yazıcı
52              Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu gazetesi yazarı
53              Gökhan Öner, Dihaber eski muhabiri
54              Gurbet Çakar, Hevi Kadın dergisi
55              Gültekin Avcı
56              Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
57              Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen
58              Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem dağıtımcısı
59              Hakan Taşdelen
60              Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
61              Hamit Dilbahar, Azadiya Welat gazetesi yazarı
62              Hamza Günerigök, TRT spikeri
63              Hanım Büşra Erdal, eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
64              Hasan Bozkurt, Bugün gazetesi muhabir
65              Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcı
66              Hatice Duman, Atılım gazetesi sahibi ve yazı işleri müdürü
67              Havva Cuştan, ETHA muhabiri
68              Haydar Ergül, Demokratik Modernite dergisi editörü
69              Hicran Ürün, Özgürlükçü Demokrasi editörü
70              Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu başkanı
71              Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri
72              İbrahim Kareyeğen, eski Zaman gazetesi yazı işleri müdürü
73              İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum muhabiri
74              İdris Sayılgan, DİHA
75              İdris Yılmaz
76              İhsan Sinmiş, Gün Matbaa çalışanı
77              İhsan Yaşar, Özgürlükçü Demokrasi imtiyaz sahibi
78              İrfan Karaca, Gün Matbaa çalışanı
79              İshak Yasul, Özgürlükçü Demokrasi sorumlu yazı işleri müdürü
80              İsmail Çoban, Azadiya Welat eski yazı işleri müdürü
81              İsmail Ersan, AA Yalova temsilcisi
82              İsminaz Temel, ETHA editörü
83              Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri
84              Kasım Zengin, Gün Matbaacılık sahibi
85              Kazım Canlan, Cihan haber ajansı eski Ankara haber müdürü
86              Kazım Göçer, Gün Matbaa çalışanı
87              Kemal Daşdöğen, Gün Matbaa çalışanı
88              Kemal Demir, TV10 kameramanı
89              Kemal Özer, Evrensel
90              Kemal Sancılı, Özgür Gündem imtiyaz sahibi
91              Kenan Karavil, Radyo Dünya genel yayın yönetmeni
92              Kubilay Çelik, Antropolog dergisi sorumlu yazı işleri müdürü
93              Mahmut Abay, Gün Matbaa çalışanı
94              Mehmet Ali Ay, muhabir, Vahdet ve Bugün gazeteleri
95              Mehmet Ali Çelebi, Özgürlükçü Demokrasi editörü
96              Mehmet Altan
97              Mehmet Baransu, Taraf gazetesi yazarı
98              Mehmet Dursun
99              Mehmet Emin Sümeli, Gün Matbaa çalışanı
100            Mehmet Güleş, DİHA
101            Mehmet Gündem, Milliyet gazetesi eski yazarı
102            Mehmet Kadir Özkara, Gün Matbaa çalışanı
103            Mehmet Kuru, Zaman Eskişehir muhabiri
104            Mehmet Sıddık Damar
105            Meltem Oktay, DİHA
106            Metin Arslan, Bugün gazetesi muhabir
107            Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski editörü
108            Miktat Algül, Mezitli FM genel yayın koordinatörü
109            Mizgin Çay, Radyo Karacadağ
110            Muhammed Sait Kuloğlu, Subuhaber.com imtiyaz sahibi
111            Muhammet Özkan, Gün Matbaa çalışanı
112            Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri
113            Murat Çapan, Nokta sorumlu yazı işleri müdürü
114            Murat Dağdeviren, Demokrat Gebze gazetesi sahibi
115            Musa Kaya, Gün Matbaa çalışanı
116            Mustafa Erkan Acar, Bugün gazetesi haber müdürü
117            Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet dergisi Ankara temsilcisi
118            Mustafa Göktaş, Özgür Gündem Şanlıurfa muhabiri
119            Mustafa Ünal, gazeteci (Zaman)
120            Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazı işleri koordinatörü
121            Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri
122            Mümtazer Türköne, Zaman köşe yazarı
123            Mürsel Demir, Gün Matbaa çalışanı
124            Nadir Yücel, Çorum Yıldız genel yayın yönetmeni
125            Necat Hizarcı, Gün Matbaa çalışanı
126            Nedim Türfent, DİHA
127            Nizamettin İzgi, Batman gazetesi sahibi
128            Nuh Gönültaş
129            Nuri Durna, TRT
130            Nuri Yeşil, Azadiya Welat gazetesi Dersim temsilcisi
131            Nurullah Kaya, Gaziantep Zaman bölge temsilcisi
132            Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü
133            Osman Yakut, Zaman Antalya
134            Ömer Oruç, eski Cihan muhabiri
135            Özcan Keser, TRT muhabiri
136            Özgür Bozkurt, Gün Matbaa çalışanı
137            Pınar Gayıp, ETHA muhabiri
138            Pınar Tarlak, Özgürlükçü Demokrasi çalışanı
139            Polat Arslan, Gün Matbaa çalışanı
140            Reyhan Çapan, Özgür Gündem yazı işleri müdürü
141            Reyhan Hacıoğlu, Özgürlükçü Demokrasi editörü
142            Sadettin Demirtaş, Gün Matbaa çalışanı
143            Sadık Demir, Radyo Karacadağ
144            Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri
145            Salih Erbekler, Radyo Karacadağ
146            Sami Tunca, Mücadele Birliği dergisi yazı işleri müdürü
147            Seda Taşkın, Mezopotamya Ajansı muhabiri
148            Semiha Mete, Özgürlükçü Demokrasi
149            Semiha Şahin, ETHA editörü
150            Serhat Şeftali, Zaman gazetesi eski Akdeniz bölge temsilcisi
151            Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
152            Serpil Ünal, Mücadele Birliği gazetesi muhabiri
153            Sertan Önal, Halkın Günlüğü muhabir
154            Seyid Kılıç, TRT Haber
155            Seyithan Akyüz, Azadiya Welat gazetesi Adana temsilcisi
156            Sezai Yavaş, TRT Diyarbakır bölge müdür yardımcısı
157            Songül Yücel, Önsöz dergisi genel yayın yönetmeni
158            Süleyman Acar, Mücadele Birliği gazetesi genel yayın yönetmeni
159            Süleyman Güneş, Gün Matbaa çalışanı
160            Şahabettin Demir, DİHA muhabiri
161            Şeref Yılmaz, Irmak TV
162            Şerife Oruç, DİHA muhabiri
163            Togay Okay, Özgür Gelecek
164            Turgut Usul, TRT muhabiri
165            Ufuk Şanlı, eski Vatan yazarı
166            Uğur Selman Kelekçiler, Gün Matbaa çalışanı
167            Ünal Tanık, Rota Haber genel yayın yönetmeni
168            Vahit Yazgan, İzmir Zaman bölge temsilcisi
169            Veli Büyükşahin, TV 10 yöneticisi
170            Veli Haydar Güleç, TV 10 yöneticisi
171            Yakup Çetin, eski Zaman muhabiri
172            Yakup Şimşek, Zaman marka pazarlama müdürü
173            Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
174            Yener Dönmez, Habervaktim sitesi
175            Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni
176            Yılmaz Kahraman, Özgür Halk dergisi editörü
177            Zehra Doğan, Jinha
178            Ziya Ataman, DİHA muhabir
 
 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design