Anasayfa / Medya izleme / “Çıkarın ‘cep’leri, koruyun sandığı”

04 Haziran

“Çıkarın ‘cep’leri, koruyun sandığı”

Birgün ve Cumhuriyet gazetelerinin manşeti, günün öne çıkan haberleri oldu.

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “Çıkarın ‘cep’leri, koruyun sandığı” başlıklı haberinde, “24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine sayılı günler kala, her seçim döneminde olduğu gibi seçmenlerin akıllarında tek bir soru yer ediniyor: ‘Seçim sonuçları ne kadar güvenli?’ CHP ,HDP , İYİ Parti ve Saadet Partisi de bir araya gelerek, sandıklardan çıkan oyların ‘sonuçlara doğru yansıması’ için ‘Adil Seçim Platformu’ kurdu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu bu platformu, ‘dev bir hesap makinesine’ benzetiyor. Bu seçimlerde yurttaşların akıllarında tek bir soru kalmaması için her sandıktan gönüllüler aracılığıyla sonuçlar alacaklarını, bu sonuçları bir merkezde birleştireceklerini ve bu verilerin dip oylarla karşılaştırılacağını anlatan Adıgüzel, ‘Dev hesap makinesi çalışmaya başladığı anda, hiçbir şaibeye fırsat vermemiş oluruz. Akıllı telefonlar için ‘Adil Seçim Uygulaması’ kurduk. Sandık görevlileri tek tuşla çağrı merkezini arayabilecek. Tek tuşla her sandıktan çıkan sonuçları bu uygulama üzerinden bizlere gönderebilecek’ diyor” ifadeleri yer aldı.

“O sofra haram sofrası”

Birgün gazetesi manşetinde, “O sofra haram sofrası” başlıklı habere yer verdi: “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Haziran seçim çalışmaları kapsamında ziyaret ettiği Çananakkale’ye gittiği uçakta gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, Akşener’in talebi üzerine bugün gerçekleşecek görüşmenin bu süreçte gerçekleşecek ilk görüşme olacağını söyleyerek, ‘Sayın Akşener devlet deneyimi olan, birikimi olan bir kişi. Gelecek açısından daha sağlıklı bir adımın atılmasına önem veriyor. Bu çerçevede biz de kendisini dinleyeceğiz’ dedi. TESK’in camide verdiği iftar davetine katılan 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel’in AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Muharrem İnce’yi hedef alan konuşmasına alkış tutmasını da eleştiren Kılıçdaroğlu, ‘Ordunun siyasete bulaşması kadar tehlikeli bir şey yoktur’ diye konuştu. CHP Lideri’nin açıklamalarının satırbaşları şöyle: ‘TESK’in Genel Başkanı’nın oğlu AKP’den milletvekili adayı. Kimin parasıyla iftar sofrası kuruyor? Esnafın parasıyla. Acaba o başkan esnafın derdini biliyor mu? Esnafın hangi şartlarda bir yaşam savaşı verdiğini biliyor mu? Esnafın borç batağında olduğunu biliyor mu? O sofra haram sofrası, helal sofrası değil. Devletin generali de, bakanları da aynı sofraya oturup, aynı haram lokmayı yerler. Geldiğimiz noktada ‘Devlet Memurları Kanunu’ tümüyle devre dışı bırakılmış durumda. Adı Devlet Memurları Kanunu olmakla birlikte uygulamada hükümet memurları kanununa dönüştü. Hükümete yakınsanız, onların anlayışını benimsiyorsanız, odacısından müsteşarına, teğmeninden genelkurmay başkanına kadar hepsini kendi siyasi anlayışınızla şekillendirmek istiyorsunuz demektir. AKP devlet olmak istiyor. ‘Her şeyi ben bilirim’ diyor ve bir kişi her şeye egemen olmak istiyor. Bu anlayış milli eğitimden orduya kadar devletin bütün kademelerini yerleşirse kaybeden Türkiye olur. Çünkü partili olmayan birisinin, devletten hizmet bekleme şansı olmayacak. Liyakat ve adalet yok olacak. Bu seçimlerin Türkiye için bir dönüm noktası olduğunu bütün vatandaşların dikkatle izlemesi ve ona göre oy kullanması gerekir.’”

“Hangi yüzle oy istiyorlar?”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Hangi yüzle oy istiyorlar?” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’da seçim mitingi öncesi yurttaşlarla konuştuk. Erdoğan’ın Demirtaş’ın Cumhurbaşkanı adaylığına ilişkin ‘Hangi yüzle aday oldu?’ sözlerini AKP’ye oy veren seçmenin dahi doğru bulmadığı kentte, seçilen vekillerin ve belediye başkanlarının tutuklanması, HDP’nin adayının serbest bırakılmamasına tepki dillerde. Diyarbakırlılar, Erdoğan’a soruyorlar ‘Hangi yüzle oy istiyorlar’. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’ın İstasyon Meydanı’nda düzenleyeceği miting öncesi kentte olağanüstü önlemler alındı. Kentin birçok yerinde polis noktaları oluşturulurken, bazı yollara da barikatlar yerleştirildi. Erdoğan’ın kente uçakla gelecek olması nedeniyle havalimanından başlayarak Valilik ve İstasyon Meydanı’na giden yol boyunca ise AKP bayrakları asıldı. Yine Erdoğan’ın geçeceği yol güzergahının kimi bölümlerinde alelacele asfaltlama çalışması yapıldı. Öte yandan ise Erdoğan’ın yol güzergahı üzerinde İçişleri Bakanlığı’nın talimatı doğrultusunda Havalimanı’ndan başlayarak Mahabad Bulvarı (75 metrelik yol) üzerinde bulunan bütün bina ve evlerin kapıları polislerce çalınarak, ev sakinleri Genel Bilgi Taraması’ndan (GBT) geçirildi. GBT yapılan evlerde kaç kişinin kaldığı bilgisi de kaydedildi. Benzer uygulamanın mitingin yapılacağı İstasyon Meydanı çevresinden de yapıldığı iddia edildi. Diğer yandan ise resmi kurumlara mitinge insanların taşınması için sözlü talimatlarla çağrılar yapıldı. Köylerden de otobüslerle insanların taşındığı iddialar arasında” ifadeleri kullanıldı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design