Anasayfa / Medya izleme / “Enflasyon 6 ayın en yükseğinde”

05 Haziran

“Enflasyon 6 ayın en yükseğinde”

Gazeteler yüzde 12’nin üstüne çıkan enflasyon rakamlarını fazla büyütmeden gördü

Yıllık enflasyon Mayıs ayında yüzde 12,15'e çıkarak yılın en yüksek seviyesini gördü.

Cumhuriyet habere ön sayfasının altında, “Enflasyon 6 ayın en yükseğinde” başlığıyla yer verdi ve “Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı (TÜİK), mayıs ayı Enflasyon verisine göre Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) mayısta yüzde 1.62 oranında artış gösterdi. Yıllık enflasyon yüzde 12.15 yükseldi. Enflasyon , nisanda bir önceki aya göre yüzde 1.87 artış göstermiş, yıllık Enflasyon yüzde 10.85 olmuştu. Uzmanlara göre artış sürecek” dedi.

Birgün gazetesi manşetin altında yer ayırdığı habere, “Enflasyon zirvede” başlığını attı ve “Yıllık enflasyon Mayıs ayında yüzde 12,15'e çıkarak yılın en yüksek seviyesini gördü. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre enflasyon Mayıs ayında bir önceki aya göre ise yüzde 1,65 arttı. Reuters haber ajansının piyasa anketinde aylık enflasyonun yüzde 1,45 olması bekleniyordu. Bugünkü enflasyon verisi, Merkez Bankası'nın atacağı adımlara ışık tutacağı beklentisiyle piyasalar tarafından da yakından takip ediliyordu. Mayıs ayının sonunda Türk Lirası yoğun satış baskısı altına girmiş ve Merkez Bankası acil toplantıya giderek faizi 3 puan artırmak zorunda kalmıştı” ifadelerini kullandı.

Sözcü gazetesi birinci sayfasının altında yer verdiği habere, “Bir enflasyon vuruyor, bir de dolar vuruyor” başlığını attı. Haberde, “Dövizdeki artış çarşı-pazara yansıdı. Mayısta fiyatlar yüzde 1.62 oranında arttı. Enflasyon yüzde 12.15 ile yılın zirvesine çıktı. Memur ve emeklinin yılbaşında aldığı yüzde 4’lük zam da ilk 5 ayda eridi” ifadeleri yer aldı.

Hürriyet habere ön sayfasının altında, “Enflasyon zirvede” başlığıyla yer verdi ve “Enflasyondaki yükseliş sürdü. Tüketici enflasyonu yıllık yüzde 12.15’e, üretici enflasyonu ise yüzde 20.16’ya çıktı. Ulaştırma ve et fiyatlarındaki artış enflasyonu etkiledi” dedi. 

Evrensel gazetesi ise manşetindeki, “Vaat: Uzaya çıkış Vaziyet: 2002’ye çakılış” başlıklı haberinde, “Başbakan alanlarda, “Bugünlerden çok daha parlak bir geleceğin müjdesini getirdim’ diyor. Veriler AKP’nin, birçok açıdan, Türkiye’yi getirdiği yerin 2002 seviyesi olduğunu söylüyor. 2004’te yüzde 8.6 olan enflasyon şimdi yüzde 12’nin üzerinde. Zamlar artık çift hane! AKP’nin iktidarın ilk yılı 2003’te işsizlik oranı yüzde 9.9. Son yılı 2017’de yüzde 10.9! ‘Ülke batmıştı’ denilen 2002’de dış borcun milli gelire oranı yüzde 56. Şimdi yüzde 60. Yer gök inşaat oldu ama ev sahipliği oranı değişmedi. Oran 2002 yılı ile aynı. Yüzde 60. Türkiye ekonomisi kağıt üzerinde yüzde 230 büyüdü. Dış borçlar ise yüzde 340 arttı! 2001’deki gibi aniden patlamasa da tüm vücuda yayılırcasına ilerleyip biriken bir kriz var” ifadelerine yer verdi.   

“Büyük ortakta MHP sıkıntısı”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Büyük ortakta MHP sıkıntısı” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Seçim için son 19 güne girilirken, cumhur ittifakını oluşturan AKP MHP ortaklığında, ‘İkinci tura hazırlık’ olarak da yorumlanabilecek yeni bir gelişme yaşanıyor. AKP , henüz kampanyasını başlatmayan MHP’den ittifaka ve Recep Tayyip Erdoğan’a ne kadar oy geldiğini ölçmeye başladı. AKP ve MHP kulislerine göre 24 Haziran’da erken seçim kararı alınmadan hemen önce MHP’de başlangıçtaki büyük oy kaybı belli bir noktada durdu. Meral Akşener’in İYİ Partisi’ne partinin neredeyse yarısı oranındaki gidişten sonra MHP , az az olsa da oylarını artırmaya başladı. Ancak araştırma kuruluşlarından bu oy artışının, muhalefetten değil bizzat AKP’den geldiği bilgileri geldi. Bazı MHP’lilerin başlattığı, ‘Kendi partimize oy veririz ama Erdoğan’a vermeyiz’ kampanyası oldu. Bu kampanya MHP içinde önce sessiz ve derinden yürüdü. Daha sonra MHP’de yeniden aday olmayan bazı milletvekillerince de açıklanan bu kampanyanın MHP seçmeninin yarısına yakını tarafından benimsendiği bilgileri de AKP’yi kaygılandırdı. AKP , partisine oy verip Erdoğan’a oy vermeyecek MHP’li sayısını da öğrenmek için harekete geçti” ifadeleri kullanıldı.

“Sınav sonuçları aman moralleri bozmasın!”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Sınav sonuçları aman moralleri bozmasın!” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “MEB, velilerin ve öğrencilerin sınav tepkisinin, sandığa olumsuz yansımasını önlemek için takvimini seçime endeksledi. Bakanlık, ataması yapılmayan öğretmenlere yaptığı gibi Liselere Giriş Sınavı sonuçlarının açıklanmasını da seçim sonrasına bıraktı. TEOG’un yerine getirilen ortaöğretime geçiş sınavına giren bir milyon öğrenciyi imam hatip ve meslek liselerine mahkum eden Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sınav sonucunun açıklanma tarihini de seçim sonrasına erteleyerek yeni mağduriyetlere kapı araladı. Üniversiteye giriş sınavlarının seçimler nedeniyle bir hafta ertelenmesiyle beraber, lise ve üniversite sınavlarına girecek toplam üç buçuk milyon öğrenci okul tercihlerini seçim karmaşası içinde yapmak zorunda bırakıldı. Atama bekleyen öğretmen adaylarına da seçim sonrasını işaret eden MEB, okullarda görevlendirilecek yöneticilerin mülakat sonuçlarından ortaöğretime geçiş sınavının kılavuzuna kadar eğitime dair birçok önemli konuyu seçim sonrasına öteledi. CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, ‘Hata yaptıklarını biliyorlar ve seçim akşamına kadar başlarına sorun çıksın istemiyorlar’ diye konuştu. Karabıyık, şunları söyledi: ‘Sonuçların açıklanmasını erteleyerek de velilere ve öğrencilere büyük haksızlık yapıyorlar. Veliler oy potansiyeli olarak görülüyor. Başarısızlıklarının çıktılarını da kamuoyundan saklamaya çalışıyorlar ama artık herkes açıkça neyin eğri neyin doğru olduğunu görecek. Bu ülkenin doğru yönetilmediği herkes tarafından görülecek. Veliler bu kötü gidişe, ‘Dur’ diyecek” ifadelerine yer verildi.

“Önce OHAL kalkacak”

Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener dün bir araya gelip “parlamenter demokratik sisteme dönüş”ün yol haritasını konuştular.

Cumhuriyet habere manşetin altında, “Önce OHAL kalkacak” başlığıyla yer verdi ve “CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti lideri Meral Akşener, seçimlerden sonra ‘parlamenter demokratik sisteme dönüşün yol haritası’nı konuşmak için dün bir araya geldi. Görüşmede ‘Millet İttifakı’ndaki dört partinin yer aldığı bir komisyon kurulması kararı alındı. Komisyon, seçimler kazanıldıktan sonra ‘iyileştirilmiş parlamenter demokratik sistem’e nasıl geçileceğine ilişkin teknik çalışma yapacak. Konular arasında OHAL’in kaldırılması, emeklilik ile ilgili düzenlemeler, içtüzük değişikliği ve yargı bağımsızlığı yer alacak” dedi.   

Akşam gazetesi ise habere manşetinde, “Kaosta uzlaştılar” başlığıyla yer verdi. Haberde, “Hülle İttifakı’nın Türkiye’ye vaadi kaos oldu. Kılıçdaroğlu ve Akşener koalisyonlar ve krizlere sahne olan parlamenter sisteme dönüşte mutabakat sağladı” ifadeleri yer aldı.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design