Anasayfa / Medya izleme / “Yüzde 30’u geçti, 2. tura doğru”

06 Haziran

“Yüzde 30’u geçti, 2. tura doğru”

Günün çarpıcı haberleri Cumhuriyet gazetesinde yer aldı.


Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Yüzde 30’u geçti, 2. tura doğru” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “24 Haziran seçimleri için yapılan son ankete göre, cumhurbaşkanı adaylarından Erdoğan oyların yüzde 48’ini, İnce ise yüzde 31.4’ünü alıyor. SONAR’ın 29 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında yaptığı anketin en çarpıcı yanı ise Muharrem İnce’nin iki haftada oylarını 10 puan yükseltmesi. Bu yükseliş trendinin son günlere kadar sürmesi bekleniyor. 26 ilde 3 bin kişiyle yüz yüze soru yöntemiyle gerçekleştirilen ankete göre Akşener yüzde 9.5, Demirtaş yüzde 8.2, Karamollaoğlu yüzde 2.1, Perinçek ise yüzde 0.5 oy alıyor. Araştırmanın milletvekili genel seçimleri bölümünde ise AKP’nin yüzde 42.2, MHP’nin yüzde 7.1 oy alacağı sonucu çıkıyor. Bu durumda Cumhur İttifakı yüzde 49.3’e ulaşıyor” ifadeleri kullanıldı. 

Gazete manşetin altındaki, “Kalın’dan ziyaret itirafı” başlıklı haberinde ise, “Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Genelkurmay Başkanı Akar ile birlikte Abdullah Gül’e yaptıkları ziyarete ilişkin ilk kez konuştu. Gül’e Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bilgisi dahilinde gittiklerini itiraf eden Kalın, ‘Şahsi inisiyatifimizle görüşlerimizi açıkladık’ dedi. Ziyarette Gül’e Cumhurbaşkanlığı’na aday olup olmayacağını sorduklarını açıklayan Kalın, ‘Onunla ilgili konuşmaları etraflı bir şekilde değerlendirdik. Netice itibarıyla da Sayın Abdullah Gül aday olmayacağını açıkladı. Konu kapandı gitti’ diye konuştu” ifadelerine yer verdi.

“Bu saldırılar tesadüf mü?”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Bu saldırılar tesadüf mü?” başlıklı haber yer aldı: “Zaten OHAL koşulları altında gidilen 24 Haziran seçimlerine sayılı günler kala muhalefete yönelik baskı ve saldırılar da artıyor. Son olarak dün Bolu’da seçim çalışmaları kapsamında parti binalarına bayrak asmak isteyen HDP’liler ülkücü bir grubun saldırısına uğradı. HDP seçim çalışmalarına yönelik saldırı yaşayan tek parti değil. Muhalefette yer alan tüm partiler bu saldırılardan nasibini aldı, alıyor. Bugüne kadar çeşitli saldırı ve baskılarla karşı karşıya kalan CHP, HDP, İYİ Parti ve Saadet Partisi yöneticileri, yaşananlardan iktidarı sorumlu tutuyor. İktidarın kutuplaştırıcı ve düşmanlaştırıcı bir dil kullandığını saldırıları kışkırttığını söyleyen parti yöneticileri, bunun nedeninin “kaybetme korkusu” olduğunu ifade ettiler.”
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design