Anasayfa / Medya izleme / “Tutuklu Boğaziçili öğrencilere tahliye!”

07 Haziran

“Tutuklu Boğaziçili öğrencilere tahliye!”

Boğaziçili 14 öğrencinin tahliyesi çok az sayıda gazetede yer bulabildi.

Afrin operasyonunu protesto ettikleri için tutuklanan Boğaziçili 14 öğrenci ilk duruşmada tahliye edildi.

Cumhuriyet habere manşetin altında, “Boğaziçililer özgür” başlığıyla yer verdi ve “Örgüt propagandası yapmakla suçlanan Boğaziçi Üniversitesi'li 14’ü tutuklu 22 öğrencinin yargılanmasına başlandı. Duruşmada savunmalarını yapan tutuklu sanıklar haklarındaki suçlamaları reddederek tahliyelerini istedi. Öğrencilerin tamamı çıkarıldıkları mahkemece tahliye edildi. Boğaziçi Üniversitesi’nde Afrin operasyonu için lokum dağıtanları protesto ettikleri gerekçesiyle 14’ü tutuklu 22 öğrenci dün çıktıkları ilk duruşmada tahliye edildi. Şiddete karşı çıktıklarını, sloganların siyasi eleştiri olduğunu ve sürecin hayatlarını olumsuz etkilediğini söyleyen öğrenciler, çıplak halde darp edildiklerini iddia etti” dedi.

Evrensel gazetesi ön sayfasının altındaki habere, “Tutuklu Boğaziçili öğrencilere tahliye!” başlığını attı ve “Boğaziçi Üniversitesi’nde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin merkezine girmesini lokum dağıtarak kutlayan öğrencilere “İşgalin, katliamın lokumu olmaz” diye tepki gösterdikleri için haklarında “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla dava açılan 14’ü tutuklu 22 öğrenci hakim karşısına çıktı. Haklarındaki suçlamaları kabul etmeyen öğrenciler, gözaltı süresinde işkence ve tehdide maruz bırakıldıklarını söyledi. Kararını veren mahkeme tüm öreğncilerin adli kontrol uygulaması ve yurt dışı yasağıyla tahliye edilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 3 ekim'e ertelendi” ifadelerini kullandı.

Birgün gazetesi haberi birinci sayfasının altından, “Boğaziçili öğrenciler serbest” başlığıyla anonsladı.

“Sistem istikrarsız”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Sistem istikrarsız” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı Mehmet Uçum, 24 Haziran seçimlerinde muhalefetin parlamento çoğunluğunu kazanması durumunda seçimin tekrarlanabileceğini belirterek, 24 Haziran’a sayılı günler kala seçmene tekrar seçim tehdidinde bulundu. İktidar kanadından seçim olmadan yeniden seçim çıkışı yapılması, sözde istikrarı bitireceği vaadiyle getirilen başkanlık sisteminin henüz seçim gerçekleşmeden yeni seçimleri tartışmaya açtığını da gösterdi. Uçum’un gündeme getirdiği senaryonun Erdoğan tarafından hayata geçirilmesi yeni anayasa hükümleri kapsamında bazı yaptırımları da beraberinde getiriyor. Buna göre 24 Haziran’da yapılacak seçimle yürürlüğe girecek yeni anayasa hükümleri Cumhurbaşkanının parlamentoyu seçime götürme kararı alması durumunda Cumhurbaşkanı seçiminin de tekrarlanmasına hükmediyor. Bu kapsamda yeni sistemde iki dönem Cumhurbaşkanı olarak görev yapma hakkı olan Erdoğan’ın seçimleri yenileme kararı alması durumunda bir döneminden vazgeçmesi de gerekecek. Uçum’un 24 Haziran’a 17 gün gibi kısa bir süre kala gündeme getirdiği muhalefetin parlamento çoğunluğunu kazanması durumunda yeniden seçim olacağı çıkışı akıllara 7 Haziran seçimlerinin ardından yaşananları getirdi” ifadeleri kullanıldı.

“Şile’de kum onda para”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Şile’de kum onda para” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan için Marmaris Okluk Koyu’na yaptırılan 300 odalı yazlık saray inşaatı doğayı katlederek sürüyor. Koydaki inşaat için 40 bin çam ve sığla ağacı kesilerek yol çalışması sürdürülürken, üç hilal görünümünde olması planlanan kumsal için denizin doldurulmasına da başlandı. Bölge sakinleri İstanbul’un Karadeniz kıyısındaki ilçesi Şile’den dev tankerlerle getirilen kumun serpilmesiyle deniz yüzeyinde kum topakları oluştuğunu anlattı. Projeyle ilgili hazırlanan tanıtım dosyasında da kumsalın oluşturulma yöntemi için şöyle denildi: ‘Proje sahasına deniz yolu ile getirilen dolgu malzemesi emici tarayıcı gemiden püskürtme yönetimi kullanılarak ilgili noktalara basılacak ve plajlar oluşturulacak.’ Planlanan plaj içerisinde güneşlenme ve dinlenme amaçlı bungalovlar yer alacak. Yazlık sarayın önündeki küçük iskele yıkılarak devasa büyüklükteki yatların yanaşmasına olanak sağlayacak iki iskeleyle, üç hilalli yapay plaj yapımını içeren proje için otuz milyon lira ödenek ayrıldı. Nisan ayında güvenlik sahası gerekçesiyle inşaat alanı 20 hektardan 65 hektara çıkartılmıştı. Tepkilere yol açan bu karardan sonra MUÇEP inşaatın durdurulmasını istedi. MUÇEP tarafından yapılan açıklamada, ‘Gizlilik arkasına saklanmış bu yıkım geri dönüşü olmayan zararlara sebep oluyor. Yeşilbelde - Okluk yolu inşaatının, Okluk projesinin ve iskelesinin daha fazla zarara sebep olmadan, acilen durdurulması ve bölgenin doğal yapısına uygun hale getirilmesi gerekmektedir’ denildi” ifadelerine yer verildi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design