Anasayfa / Medya izleme / “Erdoğan bana güçlü başbakan yardımcılığı teklif etti”

11 Haziran

“Erdoğan bana güçlü başbakan yardımcılığı teklif etti”

İyi Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener’in Sözcü gazetesinin manşetine taşıdığı sözleri gündemde öne çıktı.

Sözcü gazetesi manşetinde, “Erdoğan bana bakanlık veya güçlü başbakan yardımcılığı teklif etti” başlıklı habere yer verdi: “İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Karadeniz turu dönüşü SÖZCÜ'nün sorularını yanıtladı. Akşener, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin AKP'ye yaptığı ‘Özellikle AKP'li milletvekili adayları; kendinize dikkat edin, fitneye düşmeyin. MHP üzerinde oyun oynamaya kalkmayın’ çıkışının ardından Cumhur İttifakı'nı ‘zoraki bir evlilik' olarak yorumladı. Akşener, 7 Haziran 2015 genel seçimleri sonrası kendisine iktidardan ‘güçlü başbakan yardımcılığı' teklifi geldiğini söyledi. İYİ Parti lideri şu açıklamaları yaptı: Bu AKP çok eğlenceli. 7 Haziran'dan sonra bana bakanlık teklif ettiler. Kulağıma söylenen güçlü başbakan yardımcılığıydı. Bu teklifin kağıdı duruyor. Ben o zaman (AKP'liler için) harika bir insanmışım ki, teklif ettiler! Reddedettim. Sonra Metin Külünk (İstanbul AKP Milletvekili) evime geldi. Kendisinin Tayyip (Erdoğan) tarafından gönderildiğini söyledi. Bilemem orasını. Ben şahsi olarak ‘Hayır' demiş bir insanım. Benim açımdan bundan sonra (Cumhur İttifakı'na katılmam) mümkün değil. 16 yıldan sonra kaybedeceklerine dair bir endişeleri var. İlk defa Erdoğan'ın oyun planı, yani ‘power game' stratejisi çöktü. Mütevazı olamayacağım, sayemde çöktü. Birebir sistemi kurardı, ondan sonra da yürür giderdi.”

Haber Cumhuriyet gazetesinde, “Yardımcılığa ‘hayır’ dedim” başlığıyla yer aldı: “İYİ Parti lideri ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, 7 Haziran’dan sonra kendisine AKP tarafından ‘güçlü’ başbakan yardımcılığı teklif edildiğini ancak kendisinin reddettiğini açıkladı. Akşener, İYİ Parti’nin Cumhur İttifakı’na dahil olma söylentilerine dair ise ‘Ben yeni sistemle Türkiye’nin yönetilemeyeceğini 37 ilde bağıra bağıra anlattım’ dedi.”

“Hükümet servis etti”
Cumhuriyet gazetesi manşetin altındaki, “Hükümet servis etti” başlıklı haberinde, “HDP’li Sırrı Süreyya Önder, Erdoğan’ın HDP’yi ve Selahattin Demirtaş’ı kriminalize etmek için kullandığı çözüm süreci fotoğraları hakkında konuştu. Önder, ‘Medyada Kandil fotoğrafları bir suç delili gibi kullanılıyor. Bunlar, o günlerde ‘Barış umudunun fotoğrafları’ diye servis edilmişti’ dedi. Önder, “İmralı fotoğraflarını devlet çekti. O fotoğraflar bizatihi hükümet ve hükümete yakın kurumlarca servis edildi” dedi. Yapılanı ‘siyasi ahlaksızlık’ olarak tarif eden Önder, fotoğrafların şu anda suç gibi gösterilmesinin ilerideki barış umudunu dinamitlemek anlamına geldiğini de vurguladı” ifadelerini kullandı.

“Gençlik ağır yaralı”
Birgün gazetesinin manşetinde, “Gençlik ağır yaralı” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Fatoş Karahasan ile Sia insight adlı kurum, yurt genelinde 15-24 yaşları arasındaki gençler arasında bir araştırma yapıp bu araştırmayı ‘Açılın Gençler Geliyor’ ismiyle kitaplaştırdı. Kitap çok çarpıcı veriler ortaya koyuyor. Kitaba göre gençlerin yüzde 55’i eğitim aldığı alanda çalışmak istemiyor, yüzde 89’u yabancı dil bilmiyor, yüzde 72’si okul kütüphanesini kullanmıyor, yüzde 27’si çalışmayı düşünmüyor, yüzde 88’i spor yapmıyor, yüzde 83’u cinsellik eğitimi almamış, yüzde 95’inin pasaportu yok, yüzde 98’i STK üyesi değil. Yüzde 22si ‘gerektiğinde’ kadına tokat atılabileceğini düşünüyor. Sadece yüzde 36’si yapay zekâ diye bir şeyden haberdar. Sadece yüzde 39’u komşu seçimini sorun görmüyor. Sadece yüzde 16’si siyasetle ilgileniyor” ifadelerine yer verildi.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design