Anasayfa / Medya izleme / “‘HDP üzerinde çalışın’”

14 Haziran

“‘HDP üzerinde çalışın’”

Erdoğan’ın sosyal medyaya düşen videosu yalnızca Cumhuriyet ve Birgün gazetelerinde yer bulabildi.


Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “‘HDP üzerinde çalışın’” başlıklı haber yer verdi. Haberde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 9 Haziran’da İstanbul’da AKP’nin Mahalle Başkanları toplantısında yaptığı konuşmanın videoları sosyal medyada tartışma yarattı. Basına kapalı toplantıya katılanların çektiği anlaşılan videolarda Erdoğan ‘HDP üzerinde parti teşkilatımızın çok farklı çalışma yapması lazım. Bunu dışarda konuşmam. Markaja alacaksınız. Onların baraj altı kalması demek, bizim daha iyi bir noktaya gelmemiz demek’ diyor. Başka bir kayıtta da Erdoğan’ın ‘Kapıdan döndürenler onlarındır. Mahalle yönetimi tespit edecek. Bunları sandık seçmen listesinden çıkaracağız. Sonra da onların üzerinde çalışma yapmamız lazım’ sözleri dikkat çekiyor. Sandık kurulunda hâkimiyetin sağlanmasını isteyen Erdoğan, ‘Bunu sağlama alırsak, İstanbul’da başlamadan işi bitirmiş oluruz. Bir 7 Haziran yaşamamalıyız’ diyor. Erdoğan’ın sözlerine sert tepki gösteren HDP’liler ‘Açıkça suça teşvik ediyor’ açıklamasını yaptı” ifadeleri kullanıldı.

Birgün gazetesi habere manşetin yanında, “‘İş çantada keklik değil’” başlığıyla yer verdi: “Erdoğan’ın ‘Bunu dışarıda konuşamam’ diyerek AKP’lilere HDP’nin baraj altında kalması için çalışma yapılması talimatı verdiği konuşmanın videosu sosyal medyada dolaşıma girdi. Bu videonun ardından paylaşılan yeni bir videoda ise Erdoğan’ın, ‘Sandık hakimiyetini kurarsak işi başlamadan bitiririz’ ve ‘İş çantada keklik değil’ dediği duyuluyor.”

“Sorumluları akladılar, davayı kaçırdılar!”

Evrensel gazetesi habere sürmanşetinde, “Sorumluları akladılar, davayı kaçırdılar!” başlığıyla yer verdi. Haberde, “10 Ekim Katliamı Davası’nda savcının tüm itirazlara rağmen esasa ilişkin mütalaa vermesinin ardından, duruşma alelacele ertelendi. Sadece tutuklu sanıklarla sınırlı bir yargılamaya ailelerin tepkisinin yüksek olduğu davada, karar duruşması Sincan Ceza İnfaz Kurumuna alındı. Duruşma sonrası açıklama yapan aileler ve avukatlar kendileri için mücadelenin asıl bundan sonra başlayacağını vurguladı. Aileler, karşılarında güç ne olursa olsun kendilerini korkutmadığını, nasıl bir karar verilirse verilsin umutlarını asla kaybetmeyeceklerini vurgularken, ‘Bu dava nereye giderse gitsin takipçisi olacağız’ dedi” ifadeleri yer aldı.

Birgün gazetesi ön sayfasını altındaki habere, “Adalet, katliam davasına uzak” başlığını attı ve “10 Ekim Ankara Katliamı Davası 31 Temmuz’a ertelendi. Aileler, ‘Adalet istiyoruz’ diye tepki gösterdi. Duruşma sonrası aileler tarafından Ankara Adliyesi önünde yapılan açıklamada, ‘Ağustosta kapatılacak davanın sonucunu biliyoruz. Karşımızdaki güç ne olursa olsun bizi korkutamayacak’ denildi” ifadelerine yer verdi.

“İktidarın üç korkusu”

Birgün gazetesinin manşetinde, “İktidarın üç korkusu” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Muhalefetin tüm eleştirilerine rağmen Anayasa referandumuyla getirilen başkanlık sistemi için gerekli yasal düzenlemeler, yeni rejime resmen adım atılacak 24 Haziran seçimlerine 10 gün kalmasına karşın halen yapılmış değil. Tüm devlet imkanlarını seçim kampanyası için seferber eden AKP’nin yeni sistem için gerekli düzenlemeleri seçim sonrasına bırakmasının arka planında üç önemli sebep var. 1- Seçmenin tepkisi: AKP, binlerce maddede yapışacak değişikliklerin toplumda tartışma yaratmasından ve muhalefetin bu durumu kullanmasından korkuyor. Oy kaygısı nedeniyle düzenlemeler seçim sonrasına bırakıldı. 2- Ekonomi faktörü: İktidarın çekincesinin ikinci nedeni ekonomi. Kapsamlı değişikliklerin tepkiyle karşılanmasının piyasalar üzerinde olumsuz etki yaratacağı ihtimali üzerinde duruluyor. 3- İttifak korkusu: AKP’nin kararının arka planında yatan üçüncü önemli neden ise ortağı MHP’nin tepkisi. AKP ile MHP arasında tam anlamıyla bir ittifak oluşmayan uyum yasaları KHK yolu ile geçirilirse, MHP’nin Cumhur İttifakı’ndan kopabileceğinden endişe ediliyor” ifadeleri kullanıldı.   

“Para çıkışı hızlanacak”

Cumhuriyet gazetesi birinci sayfasının altındaki, “Para çıkışı hızlanacak” başlıklı haberinde, “Bu yıl için iki faiz artırımı öngören FED ABD ekonomisinin iyileştiği yeni bir döneme işaret ediyor. Türkiye’nin de aralarında olduğu gelişen ülkeleri destekleme dönemi bitti. ABD Merkez Bankası ( FED ) politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 1.75-2.00 aralığına yükseltirken bu yıl iki faiz artırımı daha öngördü. Kararın özellikle yüksek cari açıklı ülke piyasalarını olumsuz etkileyeceğini vurgulayan uzmanlar, ‘Gelişen ülkelerden para çıkışı hızlanacak. Türkiye ekonomisindeki sorunlar daha görünür hale gelecek’ diyor. Türkiye piyasalarında günü 4.60 civarında tamamlayan dolar kuru FED kararının ardından 4.67’ye kadar yükseldi. Nisan sonu itibarıyla yurtdışından sağladığı kredi borcu 5.4 milyar dolar artış gösteren özel sektörün sıkıntıları ise kurdaki artışın etkisiyle katlanacak. Özel sektörün kısa vadeli kredi borcu 20.1 milyar dolar düzeyine ulaştı” ifadelerini kullandı.  

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design