Anasayfa / Medya izleme / Türkiye kaderini belirledi

25 Haziran

Türkiye kaderini belirledi

Gazetelerin manşetinde 24 Haziran seçimleri yer aldı.

24 Haziran seçimlerinde Erdoğan ilk turda 52.5 yola yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı oldu. HDP barajı geçti, AKP Meclis’te çoğunluğu kaybetti. Muharrem İnce’nin oyu ise yüzde 30.7 oldu.

Cumhuriyet manşetinde, “Saray’a kurt kapanı” başlığını kullandı ve “OHAL ve medya sansürü altında gerçekleşen seçim sonuçlandı. Referandum, ittifak ve baskın seçimin mimarı Devlet Bahçeli’nin partisi MHP kilit konuma geldi. AKP, Meclis’te çoğunluğu sağlayamadı. Resmi olmayan sonuçlara göre, 600 kişilik Meclis’te 300’ün altında sandalye kazanan AKP için MHP’nin desteği kritik hale geldi. Erdoğan, ‘Parlamentoda her ne kadar hedefe ulaşamadıysak da inşallah elimizden gelen bütün gayretlerimizle Cumhur İttifakı’yla çözmenin çabası içinde olacağız’ diyerek koalisyona işaret etti. MHP lideri Bahçeli, partisinin TBMM’nin kilit partisi haline geldiğini vurgulayarak “Milletimiz bize denge ve denetleme görevini vererek önemli bir sorumluluk yükledi” dedi. Bahçeli, sorunların çözümüne katkı sunmak ve destek vermek istediklerini söyleyerek ‘kabine’ mesajı da verdi: MHP lideri, ‘Bu maksatla elimizi taşın altına koymaktan asla vazgeçmeyeceğiz’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Birgün gazetesi manşetindeki habere, “Adaletsiz seçim” başlığını attı ve “YSK bir açıklama yapmadan Cumhur İttifakı temsilcileri zafer ilan etti. Tek kaynaktan gelen veriler şüphe yarattı. Halk saatlerce seçim kurulları önünde bekledi. Hile ve usulsüzlükler tepki çekti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kesinleşmemiş sonuçlara rağmen zaferini ilan etti. Erdoğan, ‘Gayemiz, ülkemizi 2023 hedeflerine ulaştırmaktır. Söz verdiğimiz şekilde hizmetlerimizi sunacağız. Üretimiyle, ihracatıyla, Kanal İstanbul’la, savunma sanayi ürünleriyle, ülkemizi geleceğe taşımak için gece gündüz çalışacağız’ dedi” ifadelerini kullandı.

Sabah gazetesi, “Cumhurun zaferi” manşetiyle çıktı ve “Türk milleti tarihi seçimde, yüzde 52.5 gibi rekor bir oyla Erdoğan’ı yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı yaptı. Cumhur İttifakı da 342 vekille Meclis’te çoğunluğu sağladı” dedi. 

Yeni Şafak manşetinde, “Yeniden Bismillah” başlığını kullandı ve “24 Haziran devrimi… Türkiye ve dünyanın mazlumları büyük mücadeleden zaferle çıktı. Recep Tayyip Erdoğan, oyların yüzde 52.5’ini alarak Türkiye’yi süper lige çıkaracak yeni yönetim modelinin ilk cumhurbaşkanı oldu. Türkiye’yi abluka altına almak isteyen Batı, terör örgütleri ve eski Türkiye’nin özlemi içindeki muhalefet kaybetti” ifadelerine yer verdi.

Star gazetesi manşetten, “Cumhurun başkanı” başlığıyla verdiği haberde, “Türkiye demokratik bir devrime imza attı. Millet yeni sistemin ilk başkanını ezici çoğunlukla seçti. Erdoğan, ‘İstiklaline ve istikbaline sahip çıkan milletime şükranlarımı sunuyorum’ dedi” ifadelerini kullandı.

Akşam gazetesi manşetten verdiği habere, “Tarihi zafer” başlığını attı. Haberde, “Türkiye prangalarını kırdı, son demokrasi sınavından tarihi sonuçla çıktı. 16 yılda yenilgisiz 14. zaferini kazanan Recep Tayyip Erdoğan, bu kez de yüzde 52.5’le seçildi, yeni sistemin ilk başkanı oldu” ifadeleri yer aldı.

Vatan, “İlk başkan” manşetiyle çıktı ve “Erdoğan, 13’üncü seçiminden de zaferle çıktı. İlk turda seçilmeyi başardı, yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı oldu. Başkanlık yetkileriyle Türkiye’yi 5 yıl yönetecek” ifadelerine yer verdi.

Hürriyet sürmanşetindeki habere, “İlk turda zafer” başlığını attı ve “Yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı oyların yüzde 52.4’ünü alarak ilk turda seçilen Erdoğan oldu. Cumhurbaşkanını ilk kez halkın seçtiği 2014’te yüzde 51.79 oranını yakalayan AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, oyunu arttırdı. 4 yıl önce 21 milyon oy alan Erdoğan, dün 25.4 milyonu aştı. Erdoğan bu sonuçla ‘kurucu başkan’ olma görevini de üstlendi” dedi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design