Anasayfa / Medya izleme / “Yöneteni yönetecek”

26 Haziran

“Yöneteni yönetecek”

Yandaş basında “Erdoğan güzellemeleri” manşetten taşarken, diğer gazetelerde seçimin sürpriz galibi MHP öne çıktı.

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Yöneteni yönetecek” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “AKP’nin Meclis çoğunluğunu kaybetmesinin ardından kilit parti MHP’den iktidara kıskaç planı. Referandum ile milletvekili sayısı 600’e yükselen Meclis’te AKP’nin 301 milletvekili hedefini tutturamayarak 295 milletvekili ile parlamentoya girmesi, 24 Haziran’da yüzde 11.1 oy alan MHP’yi kilit parti konumuna yükseltti. MHP , bu sonuçla, ‘güçlü Meclis’ ile ‘yöneteni yönetme’ taktiği izleyecek. 16 Nisan referandumunda ‘evet’ oylarının çıkmasının salt AKP’nin değil, MHP’nin de etkisiyle olduğunu düşünen MHP yönetimi, AKP’nin aldığı oy oranlarına dikkat çekiyor. AKP’nin milletvekili seçimlerinde yüzde 42,6 oy aldığı ve bu sonucun Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerisinde kaldığının altı çiziliyor. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 52,6 oranında oy aldığına işaret edilirken, ‘anket şirketlerinin ve ülkücülere yapılan ‘Erdoğan’a değil, hilale oy vereceğiz’ propagandasının, bir sonuç doğurmadığı’ belirtiliyor. Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin, Şeker Bayramı’nın ikinci günü söylediği ‘MHP, uzaktan izlemeyecek, tribünden bakmayacak’ sözlerinin altı çiziliyor. MHP’nin AKP ile olan ittifakının Bahçeli’nin açıkladığı gibi 2023’e dek süreceği ifade edilirken, ancak hem Genel Başkan Bahçeli’nin hem de MHP’nin ‘Meclis içinden ve parti yönetiminden kabineye kapalı olduğuna’ da dikkat çekiliyor” ifadeleri kullanıldı.

Birgün gazetesi benzer bir habere manşetinde, “Koltuk değneğine mahkum oldular” başlığıyla yer verdi ve “Medya sansürü ve OHAL altında gerçekleşen seçimin ardından beş partili bir tablo ortaya çıktı. Bahçeli’nin partisi kilit parti oldu” dedi.

Sözcü gazetesi ise manşetindeki, “Meclis’in anahtarı Bahçeli’de” başlıklı haberinde, “Seçimin galibi hiç kuşkusuz Bahçeli ve MHP’si oldu. Cumhur İttifakı’na katıldığı için tepki çeken, hatta ‘%5 seviyelerine düştü’ denilen MHP, 1 Kasım seçimindeki oy oranını korudu. Üstelik 40 olan vekil sayısını 49’a yükseltti. Yasa çıkarılması için 600 vekilin yarısından bir fazlasına, yani salt çoğunluğa gerek var. AKP buna yetmiyor. 301 için MHP’ye ihtiyacı var” ifadelerine yer verdi. 

“Sermayeye güven, emekçiye acı reçete”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Sermayeye güven, emekçiye acı reçete” başlıklı haber yer aldı: “TÜSİAD başta olmak üzere sermaye çevreleri, başkanlık sisteminden beklentilerini bir bir sıraladı. Yeni sistemin patronların bir tercihi olduğuna dikkat çeken akademisyenler de, emekçilerin geçmişten çok daha büyük bir saldırıyla karşı karşıya olduğunu vurguladı. Akademisyen Özgür Müftüoğlu, AKP’nin seçim dönemi boyunca sermayeyi yanında tutmak için vaatler verdiğini belirterek “Şimdi bu vaatleri yerine getirecek” dedi. Bunun emekçilerin haklarına daha fazla saldırı anlamına geldiğini dile getiren Müftüoğlu, bu saldırılara karşı emekçilerin sınıf temelinde örgütlenerek mücadele etmesi gerektiğine dikkat çekti. Özgür Müftüoğlu, AKP Hükümetinin özellikle 2011’den sonra giderek otoriterleşen, daha katı bir yönetim sergilediğini hatırlattı. Bu yönetim tarzının emekçi sınıflar üzerine yansıdığını söyleyen Müftüoğlu, şöyle devam etti: ‘Bu kendi başına yaptığı bir şey değil. Ekonomik koşullar ve sermaye birikiminin demokratik bir düzende yapılamaması nedeniyle işçi ve emekçilerin elinin kolunun bağlanmasıyla yapılabilirdi. Bunu AKP yerine getirdi. Giderek bunun dozu arttı. OHAL’le KHK ile yapıldı ve bunun için tek adam rejimi inşa edilmeye başlandı. 24 Haziran seçimleriyle görünen o ki bu rejim Türkiye’de kurallarıyla işler hale gelecek. Bunun yansıması daha önce OHAL sürecinde Cumhurbaşkanının kendisinin söylediği gibi grevlerin yasaklanması, emekçi haklarının, sosyal hakların düşürülmesi politikalarıyla görülecek. AKP seçim süreci boyunca de bunun aksi bir vaatte bulunmadı. Emekçilerden oy almaktan çok küresel ve ulusal sermayeyi yanında tutmak istedi. AKP bu desteği almış gözüküyor. Şimdi de sermaye çevrelerinin verdiği vaatleri yerine getirecektir.’”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design