Anasayfa / Medya izleme / “CHP’de yarış başladı”

27 Haziran

“CHP’de yarış başladı”

Gazetelerin manşetinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “CHP’de yarış başladı” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Seçim sonrası CHP’de gündem ‘koltuk’. Parti içi muhalefet ‘İnce CHP’den fazla oy aldı’ diyerek kurultay isterken Kılıçdaroğlu ‘beklentinin altında kalan oy’dan bahsetti. Yönetim birlik mesajı verdi. CHP, seçimin ardından parti içi tartışma yaşıyor. Muhalefetten yeniden kurultay sesleri yükselmeye başladı. Yönetimi istifaya davet eden Elazığ milletvekili Gürsel Erol, bugün parti önünde oturma eylemi yapacak. CHP PM ise ‘disiplin’ gündemiyle yarın olağanüstü toplanacak. Muharrem İnce cephesinin ise şimdilik sessiz ve beklemede kalacağı belirtiliyor. CHP MYK’de de seçim sonuçları değerlendirildi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, iktidarın CHP’nin bu yazı parti içi meselelerle geçirmesini istediğini belirterek ‘CHP bu oyuna düşmemeli. Muharrem İnce de bu oyuna düşmeyecektir. Var gücümüzle yerel seçimlere asılmalıyız’ dediği öğrenildi” ifadeleri kullanıldı.

Sözcü gazetesinin manşetindeki, “Kılıçdaroğlu devam dedi” başlıklı haberde, “CHP lideri, ‘Seçimşn tek kaybedeni AKP. 9 ay sonra yerel seçim var. Daha iyi bir sonuç alacağız. Muharrem Bey’in performansı iyiydi. Ama oyu, beklentinin altında kaldı. Partide ne olacağına partililer karar verir. Koltuk sevdalısı olanların bu partide yeri yok’ dedi” ifadeleri yer aldı.  

Hürriyet gazetesi ise manşetindeki, “Koltuk mesajı” başlıklı haberinde, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimden iki gün sonra ilk kez kameraların karşısına geçti ve istifa çağrılarına yanıt verdi: ‘Koltuk sevdası olanların bu partide yeri yoktur. Bireysel çıkışlarla kendisine yol arayan kişilerin bu partide işi yoktur’” ifadelerini kullandı.

“Seçim derdi bitince geçim derdi başladı”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Seçim derdi bitince geçim derdi başladı” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Seçimler geride kalırken halkın yaşadığı yoksullaşma süreci kaldığı yerden devam ediyor. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) tarafından açıklanan çalışmaya göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 714 TL, yoksulluk sınırı ise 5 bin 584 TL’ye yükseldi. Bekâr bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 2 bin 121 liraya çıktı. Türk-İş, açıklanan rakamların asgari ücret ile emekli maaşlarının yetersizliğini net bir şekilde ortaya koyduğu ifade etti. Ekonomide sağlanan büyümenin, asgari ücretlinin refahını artırmadığına da işaret edilen açıklamada, “Asgari ücretli bir işçinin eline geçen gelir sadece 22 günlük harcamayı karşılamaya yetmektedir. Asgari ücret, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı tutarı için bile yetersizdir. Geçen yılın aynı ayında gıda harcaması için aylık bin 508 TL bütçe ayırması gereken bir çalışan, aradan geçen bir yılın sonunda bin 714 TL harcamak durumundadır. Yapılması gereken toplam harcama dikkate alındığında son bir yılda 671 TL aile bütçesine yeni yük olarak gelmiştir” denildi” ifadelerine yer verildi.

“Açlık sınırı asgari ücrete fark attı”   

Evrensel gazetesi manşetinde, “Açlık sınırı asgari ücrete fark attı” başlıklı habere yer verdi: “Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) 2018 Haziran ayı 'açlık ve yoksulluk sınırı' verilerini açıkladı. Buna göre 4 kişilik ailenin açlık sınırı bin 714, yoksulluk sınırı 5 bin 584 liraya çıktı. Mayıs ayında açlık sınırı bin 686 lira, yoksulluk sınırı ise 5 bin 492 liraydı. Yani açlık sınırında 28, yoksulluk sınırında 92 liralık artış oldu. Türk-İş tarafından, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yapılan "açlık ve yoksulluk sınırı araştırması"nın haziran ayı sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, haziranda dört kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden "açlık sınırı" bin 714 lira olarak belirlendi. Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen "yoksulluk sınırı" ise 5 bin 584 lira oldu. Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 1,67 oranında arttı. Yılın ilk yarısında fiyatlardaki artış yüzde 6,61 oranında gerçekleşti. Gıda enflasyonunda son 12 ay itibariyle artış oranı yüzde 13,66 oldu. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 10,65 olarak hesaplandı.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design