Anasayfa / Medya izleme / “AYM kararına sonunda uyuldu”

28 Haziran

“AYM kararına sonunda uyuldu”

Star, Akşam, Sözcü ve Hürriyet gazetelerinin bile ön sayfadan gördüğü Mehmet Altan’ın tahliyesi Birgün gazetesinde yer almadı.

Anayasa Mahkemesi’nin 5.5 ay önce hakkında “hak ihlali” kararı verdiği Mehmet Altan ancak dün tahliye edildi.

Cumhuriyet habere ön sayfasının altında, “AYM kararına sonunda uyuldu” başlığıyla yer verdi ve “FETÖ davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Mehmet Altan, AYM kararının bağlayıcı olduğuna işaret edilerek 21 ay sonra tahliye edildi. AYM 5.5 ay önce hak ihlali kararı vermiş ancak yerel mahkeme kararı yok saymıştı. Altan, ‘İnşallah tahliyem evrensel hukuka dönüşün işareti olur’ dedi” ifadelerini kullandı.

Evrensel gazetesi manşetin yanında yer ayırdığı habere, “Mehmet Altan için tahliye kararı” başlığını attı ve “Cezaevinde tutuklu bulunan gazeteci-yazar Mehmet Altan için tahliye, aynı davadan yargılanan Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak içinse ‘tutukluluğa devam’ kararı verildi” dedi.

Sözcü gazetesi haber için birinci sayfasının altında “Mehmet Altan’a tahliye kararı çıktı” başlığını kullandı ve “İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, FETÖ’den müebbet hapse mahkum edilen Prof. Mehmet Altan hakkında AYM’nin verdiği ‘hakları ihlal edildi’ kararına uydu” ifadelerine yer verdi.

Star gazetesi haberi ön sayfasının altından, “Mehmet Altan’a tahliye” başlığıyla anonsladı.

Akşam gazetesi habere birinci sayfasının altında, “Mehmet Altan’a skandal tahliye” başlığıyla yer verdi ve “FETÖ’nün darbe girişimini önceden bildiği iddiasıyla hapis cezası alan Mehmet Altan tahliye edildi” dedi.

Hürriyet, “Mehmet Altan tahliye edildi” başlığıyla verdiği haberde, “İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, yerel mahkemenin ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırdığı Mehmet Altan’ı tahliye etti” ifadelerini kullandı.

“CHP’de uzlaşma”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “CHP’de uzlaşma” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “CHP’de Genel Başkan Kemal Kılıçaroğlu ile cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce arasında koltuk yarışı olup olmayacağı merak konusu. Kılıçdaroğlu istifa ve olağanüstü kurultay çağrılarına kapıyı kapatıp kesin bir dille parti içi çatışma yerine yerel seçimlere odaklanma vurgusu yaparken birlik mesajı verdi. Kılıçdaroğlu İnce’yle ilgili “Herkes bilsin. Muharrem İnce bizim bir değerimizdir, onu da sonuna kadar kucaklıyoruz’’ dedi. CHP Genel Merkezi’nde 24 Haziran seçim gününden bu yana hareketlilik dinmiyor. Seçim gecesi açıklama yapması beklenen İnce , kamuoyunun karşısına bir gün sonra çıkarken, Kılıçdaroğlu da İnce’den sonra basın toplantısı düzenledi. Kılıçdaroğlu konuşmasında İnce’ye hiç değinmezken, soru gelmesi üzerine “Beklenin altında oy aldı” ifadelerini kullandı ve İnce’nin tersine Erdoğan’ı tebrik etmeyeceğini kaydetti. Öte yandan “saat 20’de CHP’de” etiketiyle yapılan çağrıda partililer ve İnce’ye destek verenler genel merkez önünde oturma eylemi yapmaya davet edildi. Önceki gece boyunca 150 kişiyi bulan grup dün sabah saatlerinde eylemlerine son verdi. Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’un da oturma eylemi yapacağını açıklaması ve ardından vazgeçmesi de dikkat çeken gelişmelerden biri oldu. Erol, Parti Meclisi’nin (PM) disiplin gündemli toplanacağının duyurulmasının ardından yaptığı açıklamayla eylemi gerçekleştirmeyeceğini duyurdu. Erol’un eylemden vazgeçişi kulislerde ihraç korkusu yaşadığı olarak yorumlandı” ifadeleri kullanıldı.

Gazete ön sayfasının altındaki, “Türkiye, Suriye’den patates aldı!” başlıklı haberinde ise, “Gıda ve tarım ürünlerinde fiyatlar artınca üreticinin maliyetini düşürmek yerine ithalatı tercih eden hükümet, pazarda 6 TL’yi bulan patates için de aynı yöntemi uyguladı. Türkiye, bu kez 7 yıldan uzun süredir iç savaş yaşayan Suriye’den 4 bin ton patates ithal etti. Ekonomi Bakanı Zeybekçi, ithalatla patatesin fiyatının 2TL’ye gerilediğini ileri sürdü” ifadelerine yer verdi.

Yeni Yaşam gazetesi ise “MHP’ye devlet eli” başlıklı manşet haberinde MHP’nin oy artışına ilişkin iddialara yer verdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan’ı telefonla arayarak tehdit ettiği haberi de gazetenin birinci sayfasında yer buldu. 

“Soma’da katmerli adaletsizlik”

Evrensel gazetesinin sürmanşetinde, “Soma’da katmerli adaletsizlik” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Soma Katliamı’nda hayatını kaybeden Mustafa Kaya’nın kızı, 15 Temmuz gecesi sosyal medyada paylaştığı mesaj nedeniyle gözaltına alındı, hakkında cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla dava açıldı. 301 işçinin öldüğü Soma Katliamı’nda adalet tecelli etmezken, madenci çocuğunun yargılandığı davada karar jet hızıyla verildi. Kaya’nın kızına 8 bin lira para cezası verildi, 1 sene de adli kontrol şartı konuldu. 8 bin liralık ceza Kaya ailesi tarafından taksit taksit ödeniyor” ifadelerine yer verildi. 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design