Anasayfa / Medya izleme / “Provokatör bakan”

29 Haziran

“Provokatör bakan”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun tehlikeli talimatı gündemde öne çıktı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP il başkanlarının şehit cenazelerinde protokole alınmaması talimatı verdi.

Cumhuriyet habere manşetinde, “Provokatör bakan” başlığıyla yer verdi ve “İçişleri Bakanı Soylu, seçim süreci başladığından bu yana açıklamalarıyla muhalefeti hedef gösteriyor. Soylu, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ı telefonla arayarak ‘Sizi yaşatmayacağız’ dediğini kabul ederek ‘Fazlası var, eksiği yok’ dedi. Soylu’dan gelen bir başka itiraf da şehit cenazelerini siyasallaştırmasıyla ilgiliydi. Soylu, valilere ‘CHP il başkanlarını şehit cenazelerine protokole kabul etmeyin’ talimatı verdiğini de kabul etti. Soylu’nun muhalefeti hedef alan nefret dili ve ayrıştırıcı tutumundan SP de nasibini aldı. Bakan Soylu, AKP ile ittifak yapmayan SP lideri Temel Karamollaoğlu’nun dört koruma polisini geri çekti” ifadelerini kullandı. 

Evrensel gazetesi sürmanşetindeki habere, “Bakan Soylu şimdi de CHP’yi hedef gösterdi” başlığını attı ve “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ı aradığını kabul ederek Buldan’ız az bile aktardığını ifade etti! Soylu, ‘Türkiye’de bugün barajı aşamayacağı net görülen bir siyasi parti, CHP tarafından baraj aştırılmıştır’ ifadesiyle CHP’yi de hedef gösterdi. Valilere de ‘CHP İl başkanlarını asker ve polis cenazelerine almayın’ talimatı verdiğini söyledi” dedi.

Birgün gazetesi manşetindeki haber için, “Tek kullanımlık adamın hezeyanı” başlığını kullandı ve “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ı telefonla arayıp, tehdit ettiğini kabul etti. Soylu ayrıca CHP il başkanlarının asker ve polis cenazelerine alınmamaları için valilere talimat verdiğini de açıkladı. Bakan Soylu, Esenler AKP İlçe Başkanlığı ziyareti sırasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Burada bir açıklama yapan Soylu, ‘CHP İl başkanlarını bundan sonra şehit cenazelerinde protokole kabul etmeyin’ diye valilere müsteşarım üzerinden talimat gönderdim’ dedi. Soylu, ‘Onların gideceği bir adres var. O adresi de göstereceğiz. PKK mensuplarının cenazeleri var. Biz onları çok kısıtlı kaldırtıyoruz. Onlara bir kişilik kontenjan ayıracağız. Sandıkta beraberlerse cenazede de olacaklar’ diye devam etti. Bakan Soylu’nun müsteşarı aracılığıyla valilere ‘CHP il başkanlarını şehit cenazelerinde protokole kabul etmeyin’ talimatı verdiğine ilişkin açıklaması tepkilere neden oldu. Bakan’ın açıklamasına ilişkin CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu BirGün’e konuştu. Özel, Soylu’nun talimatını ‘hadsizlik’ olarak niteleyerek, ‘Soylu’nun bu nefret söylemi ve CHP’yi dahil etmeye çalıştığı şeytanlaştırma ve kutuplaştırma söylemi; kendi aklından çok, bu siyasetten iktidar üretmeye çalışan ve bunu da bir şekilde başarmış olan sarayın kendisine verdiği bir görevdir’ dedi. HDP, Soylu’nun, Buldan ile açıklamalarına yanıt verdi. ‘Soylu, tekrar Bakan olabilmek, Saray’ın gözüne girebilmek, koalisyon ortağının desteğini alabilmek için HDP’yi kullanmaya çalışmaktadır’ diyen HDP, Bakan Soylu’nun Buldan’ı tehdit ettiğini vurgulayarak, hakkında suç duyurusunda bulunduğu duyurdu” ifadelerine yer verdi.

Sözcü gazetesi habere manşetinde, “Tehlikeli talimat” başlığıyla yer verdi ve “İçişleri Bakanı Soylu, ‘CHP’lileri şehit cenazelerine almayın’ talimatı verdi. Vatandaş da şehit cenazesinde CHP’nin çelenklerini parçaladı” dedi.

Yeni Şafak ön sayfasının altındaki habere, “CHP İl başkanları gelmesin” başlığını attı ve “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘Valilere talimat gönderdim. CHP İl başkanlarını şehit cenazelerinde protokole kabul etmeyin diye. Onların gideceği PKK’lı cenazeleri var’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Star gazetesi habere birinci sayfasının altında, “PKK’yı Meclis’e taşıyan CHP’ye HDP kriteri” başlığıyla yer ayırdı. Haberde, “İçişleri Bakanı Soylu, CHP il başkanlarının şehit cenazelerine protokole alınmaması talimatı verdi. İlk uygulama Bursa’da gerçekleşti” ifadeleri yer aldı.

Hürriyet, “Cenaze talimatına CHP’den sert tepki” başlığıyla verdiği haberde, “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun valilere verdiği, ‘CHP il başkanlarını şehit cenazelerinde protokole kabul etmeyin’ talimatına CHP’den çok sert tepki geldi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Türkiye’yi ayrıştıran, bölen bir söylem. Derhal istifa etmeli’ dedi” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design