Anasayfa / Medya izleme / “Milyonlarca kişi sağlıktan yoksun”

02 Temmuz

“Milyonlarca kişi sağlıktan yoksun”

Sivas katliamının yıldönümü birkaç gazetede yer alırken, Birgün gazetesinin manşeti gündemde öne çıktı.

Birgün gazetesi manşetinde, “Milyonlarca kişi sağlıktan yoksun” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “İktidar yetkililerinin açıklamalarına bakılacak olursa refah düzeyi arttı, sağlıkta devrim niteliğinde yeniliklere imza atıldı, herkes sağlık hizmetinden ücretsiz olarak faydalanabiliyor, GSS prim borçları ödeniyor. Oysa hemen seçim arifesinde çıkarılan Bakanlar Kurulu kararından da anlaşılıyor ki aylık geliri asgari ücretin 1/3’ünden fazla olup, GSS prim borcunu ödeyemeyen milyonlarca vatandaş prim borcunu yapılandırmadı ve aylık 60 TL tutarındaki primini ödeyemedi. Vatandaşın Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık hizmeti alabilmesi için GSS primini yatırması zorunlu. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan, çalışmayan ve prim borcu olanlar için torba kanun ile borcun yeniden yapılandırılması sağlanmıştı. Prim borcunu ödeyemeyenlerin sayısının 6.4 milyon kişi olduğu açıklandı” ifadeleri kullanıldı.   

“Hazine’nin kasası 15 günde boşaldı”

Cumhuriyet gazetesi manşetin altında, “Hazine’nin kasası 15 günde boşaldı” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Seçimden birkaç hafta önce kamu mevduatı neredeyse eridi. Hazine’nin kasasında bulunan nakit 1-13 Haziran tarihleri arasında 49.9 milyar liradan 9 milyar 614 milyon liraya kadar indi. Buna göre Hazine’nin her an kullanıma hazır parası iki haftada yaklaşık 40 milyar lira azaldı. Söz konusu dönemde emeklilere bayram ikramiyesi, bayram öncesi aylıkların erken ödenmesi gibi harcama kalemleri söz konusu olsa da bu, Hazine’nin nakdindeki bu denli azalmayı tam olarak açıklamıyor. Uzmanlara göre kamunun mevduatı seçim öncesi harcamalar için de kullanılmış olabilir. Hazırda bulunan nakit para hem ani sermaye duruşlarına veya sıcak paranın kaçmasına karşı başvurulacak en etkili önlem, hem de spekülatif ataklara karşı iyi bir bariyer olarak nitelendiriliyor. Buna göre piyasadaki dalgalanmalara karşı güvence olan paranın varlığı sert faiz artışlarını yumuşatıyor. Hazine’nin nakdinin azalması dolayısıyla geçen hafta piyasalarda borçlanma faizi de yükseldi. Hazine’nin 19 Haziran’da gerçekleştirdiği ihalede beş yıllık tahvil faizi 15 Mayıs’taki yüzde 15.96 seviyesinden yüzde 17.24’e, 2 yıllık tahvilin faizi de yüzde 16.61’den yüzde 19.35’e fırladı” ifadeleri yer aldı.

Gazetenin manşetindeki, “Çeyrek asırlık acı” başlıklı haberde ise, “Sivas’taki Madımak Oteli’nde 33 aydın ve sanatçıyla birlikte iki otel görevlisinin yakılarak katledilmesinin üzerinden tam 25 yıl geçti. Adalet yerini bulmadı, acı ise hep taze kaldı. Pir Sultan Abdal Şenlikleri’nin 4’üncüsüne katılmak üzere, 1993 Temmuz’unda sanatçıve aydınlar Sivas’a gitti. Grupta bulunan Aziz Nesin’in Salman Rüşdi’nin “Şeytan ayetleri” kitabını Türkçeye çevirmesine tepki gösteren gerici gruplar, henüz aydınlar kente ulaşmadan Nesin aleyhinde bildiriler dağıtmaya başlamıştı. Bildiriler özellikle etkinlik için gelen yazar ve şairlerin kitaplarını imzaladığı Buruciye Medresesi etrafında dağıtıldı. Yerel gazeteler (Hürdoğan, Bizim Sivas , Hakikat, Yeni Ülke,Taraf) provokatif bildirileri manşetlerine çekerek Aydın ve sanatçıları hedef gösterdi. “Can Şenliği” oyuncuları davul eşliğinde bir gösteri yapmak için çağrı yaptı ancak cuma namazı için toplananlar “ezanı bastırmak istiyorlar” denilerek provoke edildi. Dönemin yetkililerinin ihmali ve göz yumması sonucu 33 aydın ve sanatçı ile 2 otel çalışanı çıkan yangın sonucu hayatını kaybetti. Adalet hiçbir zaman yerini bulmadı. Firari sanıklar için açılan dava, 13 Mart 2012 tarihinde zamanaşımı nedeniyle düşürüldü” ifadeleri kullanıldı.

Evrensel gazetesi habere manşetinde, “Sivas aydınlanmadan adalet gelmez” başlığıyla yer verdi: “Sivas katliamının yıl dönümünde Evrensel'e konuşan yakınlarını kaybedenler ve Alevi Kurum temsilcileri, ‘Sivas katliamı aydınlanmadığı sürece bu ülkede demokrasiden, adaletten, eşitlikten bahsetmek mümkün değil’ dedi. İlk olarak 2 Temmuz 1993’te yaşanan Sivas katliamında hayatını kaybeden yazar- araştırmacı Asım Bezirci’nin eşi Refika Bezirci ile sohbet ediyoruz. Şu anda 78 yaşında Refika Bezirci, Sivas’tan sonra Türkiye’de çok fazla katliam yaşandığını söylüyor ve ekliyor: ‘Türkiye’de o kadar çok olay oldu ki  Sivas katliamı neredeyse unutuldu gitti. Sivas katliamının acısı ailelerin içine kor gibi düştü. Türkiye’nin geleceğinden korkuyorum. Sivas katliamının üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen kafalar, düşünceler, davranışlar aynı. Bu kindar, kendinden olmayanı ötekileştiren zihniyet değişmezse kötü şeylerin yaşanacağını düşünüyorum. Keza yaşandı da. Sivas katliamını gerçekleştirenlerin devamcıları dün Suruç’ta, Ankara’da onlarca masum insanın ölmesine neden oldu.’ 2 Temmuz 1993’te yaşanan Sivas katliamında hayatını kaybeden şair Metin Altıok’un kızı, CHP eski milletvekili Zeynep Altıok da Madımak katliamı ve sonrasında yaşanan dava sürecini gazetemize değerlendirdi. ‘25 yıl önce Sivas’ta ‘Cumhuriyet burada kuruldu, burada yıkacağız’ diyen laikliği, cumhuriyeti, aydınlığı ve ilerlemeyi savunan Alevi toplumunu hedef alan, aydınlanmanın yayılmasını ön ayak olan aydınları doğrudan hedef alan bir katliam yaşandı’ diyen Altıok, ‘Ondan sonra cemaat ilişkileriyle, cemaat eliyle iktidara gelenler katliam sanıklarını ödüllendirdiler ve ülkeyi darbenin eşiğine getirdiler. Ve o darbenin ardından net bir rejim dönüşümünü hedef aldılar. Daha önce katliamla dillendirilebilen şeriat çağrısı, 25 yıl sonra bir rejim olarak karşımıza getirilmek isteniyor, örneğin Meclis Başkanı açıkça laikliği hedef alabiliyor. Tam da seçimden sonra bir yıl dönümü yaşayacağız. 2 Temmuz’u iyi anlamamız gerekli’ değerlendirmesinde bulundu.”

Sözcü gazetesi ise ön sayfasının altındaki, “Madımak’ın ateşi 25 yıldır sönmedi” başlıklı haberinde, “Sivas’ta 2 Temmuz 1993 günü Madımak Oteli’nde yakılan 33 aydın ve sanatçı unutulmadı. CHP’li Veli Ağbaba, katliamın gerçek sorumlularının bulunup cezalandırılmasını istedi” ifadelerine yer verdi.  

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design