Anasayfa / Medya izleme / “Özgürlük yoksa büyüme olmaz”

03 Temmuz

“Özgürlük yoksa büyüme olmaz”

Gündemin dikkat çeken haberleri Cumhuriyet ve Birgün gazetelerinin manşetinde yer aldı.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Özgürlük yoksa büyüme olmaz” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Türkiye Ekonomi kamuoyu son günlerde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kuracağı yeni kabinede Prof. Dr. Daron Acemoğlu’nun görevlendireceği iddiasını konuşuyor. Habertürk yazarı Nagihan Alçı’nın ortaya attığı ‘Daron Acemoğlu Türkiye’de ekonominin başına gelebilir’ söylentilerine Acemoğlu’nun kendisi noktayı koydu. Acemoğlu, gazetemize yaptığı açıklamada, kendisine böyle bir teklif gelmediğini belirterek ‘Kimse benimle temasa geçmedi. Konuşulanlar sadece dedikodudan ibaret’ dedi. Dünyanın en çok alıntı yapılan 10 ekonomistinden biri olarak gösterilen Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) İktisat Profesörü Daron Acemoğlu , hem kamuoyundaki söylentilere hem de Türkiye ekonomisinin geleceğine dair sorularımızı yanıtladı. Hükümetin Ekonomi politikalarına yönelik eleştirileriyle bilinen Acemoğlu, yapısal problemleri çözmek için kısa vadeli politikalar yerine orta vadeli politikalara odaklanmadıkça ekonominin geleceğini karanlık görüyor. Türkiye ekonomisindeki yapısal, siyasi ve yargı ile ilgili sorunlara dikkat çeken ünlü profesör, problemlerin seçim belirsizliğinin sona ermesiyle çözülecek kadar kolay olmadığını düşünüyor” ifadeleri kullanıldı.

Gazetenin ön sayfasının altındaki, “Niye ihraç edildim?” başlıklı haberde ise, “İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ndeki görevinden ihraç edildikten sonra geçimini fasulye satarak sağlayan Yrd. Doç. Dr. Savaş Karabulut’a (39) savcılıktan herhangi bir terör örgütü üyeliği ve bylock kullanıcısı olmadığına dair belge verildi. OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’na savcılığın verdiği belgeyi gönderdiğini belirten Karabulut, ‘Savcılık ilgili biriminde olmayan hangi belge, İstanbul Üniversite rektörü ve yönetiminde bulunduğunu çok merak ediyorum. Ayrıca İstanbul Üniversitesi yönetiminin hangi gerekçeyle ve hangi belgeyle ihraç ettiği personeli hakkında OHAL komisyonuna hangi belgeyi üreteceği ise geçmişte yaşanan ve ülkede infial yaratan soruşturmalara benzememesini temenni ediyorum. Benim gibi ilerici, demokrat, yurtsever kişilerin bir örgüt üyeliği olmadığı halde neden hala göreve iade edilmediği ve İstanbul Üniversitesi’nde neden ihraç edildiğimi hangi belgeye dayanarak yapıldığını bilmiyorum. OHAL komisyonu kararını bekliyorum’” ifadelerine yer verildi.

“Havuz problemi”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Havuz problemi” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Başkanlık sistemi hazırlıklar tamamlanmadan resmen hayata geçiriliyor. Teknik çalışmalar hızlansa da sorunlar hâlâ çözülemedi. Binlerce kamu personelinin yeni konumu ile ilgili belirsizlik aşılamadı. Recep Tayyip Erdoğan’a başkanlık yolunu açan baskın seçimlerin ardından yeni rejime resmen geçilmesine sayılı günler kaldı. Hazırlıkların tamamlanamaması, devletin işleyişine ilişkin belirsizliklerin giderilmemesi nedeniyle yeni rejime geçiş kaosla birlikte gelecek. Binlerce kamu personelinin ‘havuz’da toplanacağı, geçiş için en az bir yıllık bir sürenin öngörüldüğü, bu sürenin yeni rejim inşası için yeterli olmayacağı bildirildi. Recep Tayyip Erdoğan’ın TBMM’de 8 Temmuz’da yemin etmesi ile resmen başlayacak olan başkanlık rejimi Türkiye’nin yönetim sisteminde de değişiklikler yapılmasını gerektiriyor. Başbakanlık, bakanlıklar, müsteşarlıklar, genel müdürlükler kapatılacak, bazıları birleştirilecek, kapatılan ve birleştirilen kurumlarda çalışan binlerce çalışan ‘ortak havuz’da toplandıktan sonra atamaları yapılacak. Bunun için en az bir yıllık bir geçiş sürecinin öngörülmesi nedeniyle kamu hizmetlerinde büyük aksaklıklar yaşanması bekleniyor. Zamanın daralması nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda siyasiler ve bürokratların yürüttüğü ortak çalışmalara hız verildi. Öncelikle sistemin temel yapılanmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri yayımlanacak. Kapatılacak, birleştirilecek ya da yeni açılacak kurumlar bu kararnamelerde belirlendikten sonra yeni rejimin inşasına geçilecek” ifadeleri kullanıldı.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design